Dobré je vědět, že není pojistka na vůz jako pojistka na vůz
Na co si dát u pojištění vozidla pozor
Máte své auto, motorku, skútr, karavan, čtyřkolku či cokoli jiného „motorového” pojištěného, tedy sjednané povinné ručení i havarijní pojištění? Tak jen pozor na to, že pojistné podmínky a limity se liší smlouvu od smlouvy a záleží i na vás, na co všechno svůj vůz pojistíte. To ovlivní cenu a následně i pojistné plnění.
Vyplatí se tedy rozmyslet si, co všechno chcete mít v rámci pojištění zahrnuto za situace, a zohlednit rovněž i pojistné limity, tedy částky, do kterých pojišťovna nehodu pokryje z vlastního. Cokoli nad rámec jde ovšem případně zcela a úplně za vámi…
A i když máte všechno potřebné pojištěno a s dostatečnými limity, i tak může nastat po nehodě problém, pokud vše správně pro pojišťovnu nezdokumentujete. Jak funguje pojistné plnění? Jaké podmínky nastavit? Na jaké výluky si dát pozor? Co přesně dělat při nehodě? S tím vším vám Fox poradí!
Srovnávač pojištění vozidel
Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.
A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.
Informace na této stránce jsou aktuální k 31. 10. 2024.
Částka, kterou za vás pojišťovna zaplatí
Pojistné plnění – co to je?
Pojistné plnění je u pojištění vozidel (povinné ručení či havarijní pojištění) částka, kterou pojišťovna vyplatí jako náhradu škody či úrazu. U povinného ručení jde nejčastěji o plnění za škody na majetku způsobené při provozu vašeho vozidla (konkrétně tedy škody na majetku u druhého vozidla). A vždy v souladu s pojistnou smlouvou a pojistnými podmínkami.
Nárok na plnění u povinného ručení máte v případě nehody či jiného poškození vozu, pokud je dodrženo několik předpokladů, které daná smlouva k pojištění definuje. Pozor, při jejich nedodržení totiž není žádná pojišťovna povinna hradit jakékoli pojistné plnění.
Vždy pamatujte na dostatečné krytí a pojistné limity
Nastavení pojištění vozidla
Samozřejmě s vyšším rozsahem krytých událostí a vyššími limity se logicky pojí vyšší cena povinného ručení, resp. vyšší cena havarijního pojištění, ale v případě nečekané události se nebudete muset strachovat, že po nehodě půjde úhrada škod za vámi…
Pojistné plnění z povinného ručení
Povinné ručení kryje pouze škody, způsobené třetí straně – nabízí tedy řešení situací, jako jsou majetkové škody, právní zastoupení, tělesné úrazy či likvidace škod. Nikoli ovšem škody na vašem autě či jeho případné odcizení. To řeší jiná pojištění –za připojištění si sice připlatíte, ale budete mít jistotu i v různých dalších situacích.
Kromě šíře krytí (výčet jednotlivých pojistných událostí) je dobré zohlednit i pojistné limity (nízké nemusejí stačit a nad jejich strop pojišťovna za vás nic hradit nebude).
Pojistné plnění z havarijního pojištění
Havarijní pojištění se od povinného ručení liší tím, že se zaměřuje na vaše vozidlo. Toto pojištění sice není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si je pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou škod.
V jakých situacích se na ně můžete spolehnout? Pokud si je sjednáte, kryje například škody způsobené přírodními vlivy, vandalismem, škody po nehodě, střet se zvěří či odcizení (krádež) vašeho vozu. I zde je dobré pamatovat na odpovídající pojistné limity.
Pokud došlo k nehodě, neotálejte a jednejte
Co dělat, když se stane dopravní nehoda
- Policii zavolejte, pokud škoda na vozu či jiném majetku je víc jak 100 000 Kč (případně pokud vznikla škoda na dopravním značení či pozemní komunikaci).
- Pokud policie nehodu šetřit nebude, pak vyplňte Záznam o dopravní nehodě.
- Nelze-li určit, kdo nehodu zavinil, poznamenejte si údaje všech účastníků nehody.
- Pojistnou událost nahlaste do pojišťovny, ve které máte své vozidlo pojištěné.
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu a spolehněte se na Foxe.
Zajímavost
Nejčastější plnění pojišťoven je z připojištění skel a srážky se zvěří. Cenu skla již většina klientů na svém vozidle zná, ale u srážky se zvěří si raději na limity pojistného plnění dávejte pozor. Přední
⅓ vozidla je totiž pojišťovnou brána jako 80 % ceny celého vozu. Takže pokud máte například vůz
v cenové relaci 100 000 Kč, volte určitě limit pro srážku se zvěří v minimální výši 75 000 Kč. V tomto případ bude totiž například 20 000 Kč určitě málo a vy budete doplácet ze svého.
Kam hlásit pojišťovně pojistné události?
Hlášení škody do pojišťovny
Pojišťovna nemusí proplatit zdaleka všechno, co si možná myslíte
Kdy vám pojišťovna nic nezaplatí?
I když máte povinné ručení i havarijní pojištění, vše řádně platíte, máte nastavené odpovídající limity atd., i tak mohou vzniknout situace, kdy pojišťovna plnění krátí, nebo vám dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Má na to totiž nárok, pokud dojde k některé z následujících situací:
Nepřivolání policie či nevyplnění záznamu o nehodě
Základní povinností každého řidiče je nehodu řádně nahlásit a zaevidovat. Pokud dojde ke zranění nebo škoda přesáhne 100 000 Kč a vy k nehodě policii nepřivoláte, může pojišťovna plnění krátit. Nejste-li si jisti výší škody a chcete, aby plnění proběhlo bez problémů? Pak raději policii přivolejte tak jako tak, a to i když to může vyústit v pokutu.
Kdy je nutné přivolat k nehodě policii? Kdykoli, kdy dojde: k usmrcení nebo zranění osoby, škoda na některém z vozidel přesahuje 100 000 Kč; ke škodě na majetku třetí osoby (např. plot u domu); k poškození pozemní komunikace nebo její součásti (např. svodidla); k úniku provozní kapaliny z vozidla; k situaci, kdy nelze zabezpečit obnovení provozu; k situaci, kdy se neshodnete na míře zavinění nehody; ke srážce zvěře.
Nehody mimo pozemní komunikace
Povinné ručení platí pouze a jen při provozu na veřejných komunikacích. Pokud vám někdo způsobí škodu třeba na polní cestě nebo v areálu firmy, nemusí vám pojišťovna být ochotná nic hradit. Na vypořádání se tak musíte domluvit s druhou stranou. Nevíte, zda jde o veřejnou komunikaci? Pokud se na ní používá značení, považuje se za ni.
Alkohol a drogy za volantem
Nárok na plnění zaniká rovněž v případě, kdy máte alkohol v krvi nebo řídíte pod vlivem drog či léku, který je označen zákazem řídit motorové vozidlo. Pozor i na to, že alkohol nesmíte požít ani po nehodě! Resp. až do doby provedení dechové či krevní zkoušky. Stejně se nahlíží na to, že se odmítnete podrobit zkoušce na jiné návykové látky.
Nezpůsobilost řidiče či vozidla
A pojišťovny nemusí plnění hradit ani tehdy, kdy nehodu zavinil řidič bez řidičského oprávnění či v době zákazu řízení. Navíc se jedná o jeden z přestupků, za něž hrozí vysoká pokuta a zákaz řízení. Pojišťovna nic neuhradí ani v případech, kdy vozidlo není technicky způsobilé k bezpečnému provozu na komunikacích či nemá platnou STK.
Uvedení nepravdivých údajů
Pokud byste se snažili u nové pojistné události zahrnout i poškození vozu, které nastalo už před nehodou, a pojišťovna zjistí, že jste cokoli zatajili, opravu vám neproplatí. Navíc se vystavíte i riziku trestního stíhání pro pokus o pojistný podvod. Aby vás nic takového nepotkalo, nezamlčujte okolnosti nehody ani dřívější poškození vozidla a při likvidaci pojistné události poskytněte pojišťovně raději svou plnou součinnost.
Výluky, kdy jsou v tom řidiči nevinně
Část uvedených výluk vychází ze zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidel. Ten i stanovuje, že pojišťovna může žádat
o náhradu vyplaceného plnění od pojištěného, pokud mu prokáže, že újmu způsobil úmyslně, od nehody ujel či ztížil její vyšetřování.
Další výluky si pojišťovny dávají do podmínek. K těm nejrozšířenějším patří události:
- V důsledku válečných událostí a terorismu
- Způsobené jadernou energií a radioaktivním zářením
- V důsledku vady, kterou měl vůz již v době sjednání pojištění
- Při použití vozidla k jinému účelu, než ke kterému je určeno výrobcem
- Kvůli chybné konstrukci, vadě materiálu nebo výrobní vadě
- Trvalým vlivem provozu (např. opotřebením,, únavou materiálu) nebo korozí
- Při použití vozidla jako pracovního stroje či k vojenským účelům
- Při výbuchu dopravovaného nákladu (např. výbušnin, chemikálií).
Porovnání cen povinného ručení i havarijka a připojištění na pár kliknutí
Pojišťovny, u kterých Fox ověřuje pojištění
Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.
Foxova kalkulačka vám pojištění porovná obratem
Srovnání pojištění vozidel
Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.
Na co se Foxe ptáte ohledně plnění pojišťoven?
Časté dotazy na pojistné plnění
Určitě vlastníte mobilní telefon, takže je dobré pořídit důkladnou fotodokumentaci vzniklé škody (příčina, celkový pohled, detaily poškození, popř. videozáznam).
V případě škod způsobených požárem přivolejte hasičský záchranný sbor.
Při podezření z protiprávního jednání (přestupek, trestný čin, alkohol) přivolejte policii. A také samozřejmě při odcizení vozu, loupeži (resp. vykradení vozidla) nebo vandalismu.
Hlavně vždy zabraňte zvětšení rozsahu škody a co nejdříve oznamte škodu své pojišťovně (odkazy na ně uvádíme výše).
Pokud škoda na jednom z vozidel nepřesáhla škodu 100 tisíc Kč, vyplňte formulář
o nehodě.
Pokud jste viník škody, nahlaste na svou pojišťovnu, že jste ji způsobili. A poškozený musí tu samou škodu také nahlásit vaší pojišťovně, jakožto poškozený.
Pokud je to naopak a vy jste poškozený, musíte nahlásit škodu na pojišťovnu viníka a on zase na svou pojišťovnu, že způsobil škodu.
Nejideálnější je nahlásit vše po telefonu, nahlášení škody s operátorkou pojišťovny vám zabere jen několik minut.
S novým zákonem se změnily i minimální limity pojistného plnění na 50 mil. Kč na zdraví a 50 mil. Kč na věci. Samozřejmě, že jsou limity i vyšší a nejsou zase o tolik dražší, takže se nemusíte bát si dát klidně 200/200 mil. Kč.
Často málokdo ví, že limit na věci je součet veškerých škod způsobených daným vozidlem, oproti čemuž limit na zdraví je nastaven na každou jednu poškozenou osobu zvlášť.
Pokud vám pojišťovna odmítla plnit danou škodu, určitě k tomu má svůj důvod.
Pokud s tím ale nesouhlasíte, odvolejte se a požádejte pojišťovnu o písemné vysvětlení důvodů, proč plnění odmítla. Pokud se vám s pojišťovnou nepodaří dosáhnout dohody, můžete podat stížnost k finančnímu arbitrovi. Je to nezávislý orgán, který řeší spory mezi spotřebiteli a finančními institucemi, včetně pojišťoven. Pokud ani on nepomůže, je možné kontaktovat Českou národní banku, ta dohlíží na činnost pojišťoven v České republice. Můžete k ní proto podat podnět k prošetření postupu pojišťovny, pokud máte podezření na porušení zákona nebo nekalé praktiky. A v neposlední řadě je tu možnost a dá se říci poslední šance na právní pomoc, pokud všechny předchozí kroky selžou.
Pojišťovna může také odmítnout plnění v případě, kdy škodu způsobíte sobě, nebo osobě blízké, která s ním v době nehody žije ve společné domácnosti. Dále se nehradí škoda mezi vozidly jízdní soupravy nebo škoda vzniklá na organizovaných závodech a soutěžích. Dále to může být škoda, která je vyšší, než jaké limity plnění byly ve smlouvě sjednány a to i z různých připojištěních. Dále škoda, která byla viníkem způsobena úmyslně nebo pojištěný viník nesplnil základní povinnosti po nehodě nebo základní povinnosti motoristy. Dále samozřejmě škody způsobené pod vlivem alkoholu nebo drog, s technicky nezpůsobilým vozidlem v provozu nebo například škodu při neoprávněném použití vozidla.
V případě škodní události je pojišťovna povinna ukončit likvidaci této události nejpozději 3 měsíce po jejím nahlášení. Od tohoto ukončení potom běží 15denní lhůta pro vyplacení pojistného plnění. Své peníze byste tak měli dostat nejpozději 3,5 měsíce od nahlášení škody. Toto ustanovení samozřejmě platí pro všechny pojišťovny stejně.
Nenašli jste odpověď na svou otázku?
Napište Foxovi
zprávu do chatu
Pošlete mu e-mail
info@mujFox.cz
Zatelefonujte mu
na linku 288 288 888
Nevíte si s pojištěním rady?
Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda?
Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Srovnávač Můj Fox je velmi intuitivní, ale pokud budete potřebovat další vysvětlení nebo pomoc, můžete využít i Foxův chatbot, kde vám odpovíme na nejčastější otázky nebo vás provedeme celým procesem srovnání.
Tak nás vyzkoušejte i vy. 😉👍 ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Věděli jste, že přezutí na zimní pneumatiky je v období od 1. listopadu do 31. března povinné, pokud je na silnicích sníh, led nebo námraza? 🛞❄️
Správné pneumatiky zajišťují lepší přilnavost a bezpečnost. A kromě toho, pokud dojde k nehodě na letních pneumatikách, může to mít vážné následky i pro vaše pojištění. 🦊
Tak na to myslete, přezujte (pokud jste tak doposud neučinili) a jezděte klidně a bezpečně po celou zimu. 😉 ... See MoreSee Less
Learn More
0 CommentsComment on Facebook
Sledujte Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook