Který zákon nám ho přikazuje a na co se vztahuje?

Zákon o povinném ručení

Konkrétně se zde bavíme o Zákonu č. 30/2024 Sb. Ten přikazuje všem, kteří jsou majiteli vozidla zapsaného v registru, že musí mít pojištění zvané povinné ručení. A je jedno, zda s vozidlem (auto, motorka atd.) jezdí denně, nebo jim většinu roku stojí v garáži. Oficiálně se pojištění nazývá pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Ve zkratce představuje krytí, když někomu způsobíte škodu či úraz. Neznamená to však, že kryje všechno, co se na silnici může stát. Proto je určitě nezbytné znát jeho specifika a vědět, co všechno kryje a do jaké výše. A případně se připojistit zvlášť, či si rovnou sjednat havarijko.

Kde se povinné ručení vlastně vzalo? Jaké typy vozidel musíte mít povinně pojištěné, které pojišťovny je nabízejí a jaké pokuty hrozí, pokud byste je neměli sjednané? To všechno vám Fox rád poradí!

Srovnání povinného ručení

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Kde se u nás vlastně pojištění vozidel vzalo?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Podmínky sjednávání a plnění pojistné smlouvy v ČR upravuje výše zmíněný Zákon č. 30/2024 Sb., který mj. stanovuje, že povinné ručení musí být uzavřeno pro každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci, a to včetně těch vozidel, která jsou i jen ponechána na pozemní komunikaci (například stojí zaparkovaná u silnice).

Úkolem pojištění je ochrana zdraví a majetku osob, kterým byla způsobena škoda, již zapříčinil provoz vozidla. Navíc k tomuto pojištění získáte i základní úrazové pojištění, právní poradenství a asistenci. Z povinného ručení jsou pak v případě dopravní nehody hrazeny škody zaviněné pojistníkem. Na co se všechno vztahuje? A na co ne?

Majetkové
škody

Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Právní
zastoupení

Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na vašem voze

Odcizení vašeho vozu

Které vozy musíte mít pojištěné?

Zákonně pojištěná vozidla

Povinnost si povinné ručení sjednat se od počátku roku 2024 vztahuje na provozovatele vozu (nikoli na jeho vlastníka), který musí mít pojištěn kterýkoli z následujících typů vozidel (tedy pokud ho má přihlášené v registru vozidel):

Motocykly (motorky, skútry, …)

Nákladní automobily (náklaďáky)

Autobusy, minibusy, trolejbusy

Užitkové automobily do 3,5 tuny

Speciální vozidla

U kterých pojišťoven můžete sehnat povinné ručení?

Pojišťovny nabízející povinné ručení

U kterých pojišťoven můžete sehnat povinné ručení?

Jako profesní organizaci pojistitelů, kteří jsou v ČR oprávněni provozovat pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, zákon zřídil
Českou kancelář pojistitelů

Do té aktuálně patří tyto pojišťovny:

Hlavně se neztratit v termínech a povinnostech

Důležité pojmy povinného ručení

  • Pojistná smlouva – Pojištění odpovědnosti vzniká na základě pojistné smlouvy uzavřené mezi pojistníkem a pojistitelem.

  • Zelená karta – Tato karta je v Evropě jediným mezinárodně uznávaným dokladem o existenci pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

  • Pojistné limity – Limity označují maximální částku, kterou pojišťovna vyplatí za škodu způsobenou pojistníkem. Tyto limity jsou stanoveny zákonem.

  • Rozsah pojištění odpovědnosti – Povinné ručení kryje škody (výčet výše) způsobené třetí osobě a vztahuje se na každou osobu, která odpovídá za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě.

  • Bonus a malus – Systém motivující k bezpečnému řízení a zodpovědnému chování na silnicích tím, že bezúhonné řidiče odměňuje snížením pojistného (bonus) a naopak pojistné zvyšuje (malus) těm, již jsou zodpovědní za dopravní nehody.

  • Pojistné plnění – Plnění představuje částku, kterou pojišťovna vyplácí poškozené straně nebo osobě, pokud dojde k škodě na majetku nebo újmě na zdraví v důsledku dopravní nehody, která je způsobena pojištěným vozidlem.

  • Registr vozidel – Jde o databázi, která eviduje motorová vozidla, včetně informací o vlastnících, technických specifikacích a platebních povinnostech. Slouží mj. k identifikaci vozidel a poskytuje informace při transakcích s vozidly.

  • Garanční fond – Garanční fond je instituce, která poskytuje finanční kompenzaci obětem dopravních nehod v případě, že škodu způsobí nepojištěné nebo neznámé vozidlo.
Vozidlo bez pojištění může vyjít draho

Pokuty, když povinné ručení nemáte

Fyzické osobě, která se dopustí přestupku tím, že provozuje nebo ponechá na pozemní komunikaci své vozidlo bez pojištění odpovědnosti, může být uložena pokuta v rozmezí 5 000 až 40 000 Kč. Proto si rozhodně povinné ručení nikdy nezapomeňte prodloužit.

Pojištění, které umí povinné ručení šikovně doplnit

Šikovné havarijní pojištění

Pokud hovoříme čistě o povinném ručení, tak to nepokrývá škody na vlastním vozidle a převážených věcech. Ty musíte pokrýt například připojištěním, která pojišťovny v drtivé většině nabízí.

Vhodným řešením je taková rizika pokrýt tzv. havarijním pojištěním, které vozidlo chrání v případě živelních pohrom, vandalismu, odcizení vozidla a v dalších situacích. Záleží, na co si ho pojistíte.

Kde se u nás vlastně pojištění vozidel vzalo?

Historie zákona o povinném ručení

ro zajímavost nabízíme rychlý exkurz, neboť zákonná povinnost se vyvíjí přes dvě století.

  • Jako první upravoval podmínky pojištění obecný zákoník občanský z roku 1811 (odpovědnost za škodu z provozu vozidla byla omezena jen na zavinění).

  • V roce 1925 uložil zákon povinnost sjednat pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pilotům letadel, časem ho ale začali uzavírat i majitelé jiných vozidel.

  • Od 1. 11. 1935 zákon o jízdě motorovými vozidly nařizoval uzavřít povinné ručení každému držiteli vozidla, které bylo evidováno v registru motorových vozidel.

  • V roce 1950 se obsah nařízení rozšířil a z povinného ručení zákonem č. 56/1950 Sb., o provozu na veřejných silnicích vzniklo pojištění zákonné.

  • Zákon o pojišťovnictví v roce 1991 ukončil monopol České státní pojišťovny, ovšem zákonné pojištění bylo i nadále možné sjednat jen u České pojišťovny.

  • V roce 1999 byl přijat zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který od roku 2000 mj. připustil i další pojišťovny pro uzavření povinného ručení.

  • Zásadnějších změn jsme se dočkali v roce 2024, kdy se povinné ručení rozšířilo na víc druhů vozidel, povinnost si je sjednat se vztahuje na provozovatele vozu, zrušila se tzv. zelená karta a minimální limity vzrostly na 50 milionů korun.
Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy na povinné ručení

fox-pose-3

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

  1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
  2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
  3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
  4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
  5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
  6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou u jednotlivých pojišťoven lišit.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu od povinného ručení většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě zajít i do pobočky dané pojišťovny.

Zrušení povinného ručení se řídí jasně definovanými pravidly a vztahují se na ně různé lhůty. Podrobnosti na této stránce.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve řidič bez zelené karty nesměl s pojištěným vozidlem ani vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), a už vůbec ne do kterékoli země v zahraničí. Od roku 2024 zelenou kartu při jízdě po ČR vozit nemusíte, ovšem do zahraničí stále platí, že ji máte mít s sebou (a to minimálně duplikát, nestačí verze v pdf formátu).

Do Foxovy kalkulačky je pro srovnání nabídek povinného ručení (resp. i havarijního pojištění) nezbytné zadat registrační značku (SPZ, příp. VIN) a pár dalších údajů o vašem vozidle, abychom vám mohli připravit relevantní nabídky doslova na míru. 

Pro první nabídku pojištění samozřejmě není nutné zadávat své rodné číslo. Ovšem pokud je uvedete rovnou, výpočet cen všech nabídek vám zobrazíme již s konečnými cenami. Všechny vaše údaje budeme maximálně opatrovat, a to i dle směrnice GDPR.

Jedním z nezbytných údajů je i telefonní číslo – není třeba se bát nevyžádaných telefonátů, náš operátor vám zavolá jen v případě, že byste potřebovali pomoct se srovnáním či sjednáním pojištění.

Fox vám poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete mu e-mail
info@mujFox.cz

Zatelefonujte mu
na infolinku 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady?

Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!

Stala se vám nehoda?

Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.

Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Srážka se zvěří

Důvody, proč se připojistit na 2. nejčastější silniční nehodu u nás Připojištění na srážku se zvěří Podle motoristických statistik je právě srážka se zvěří (srna či prase apod.) druhou nejčastější nehodou na českých silnicích. Například v roce 2023 srážku nahlásilo přes 15 tisíc řidičů. Jelikož se povinné ručení vztahuje jen na škody a úrazy, které […]

Změny v povinném ručení od 1. 10. 2024

Dopady legislativních změn na sjednání povinného ručení Lhůty plateb u povinného ručení Od 1. října 2024 jsou pojišťovny nově povinny komunikovat s Českou kanceláří pojistitelů (ČKP) pouze online způsobem, kdy veškeré informace o vzniku, zániku nebo změně povinného ručení se bude do její databáze zasílat ihned k datu účinnosti pojistné smlouvy. Tedy vždy tak, aby byla […]

Pojištění GAP

Ochrana hodnoty vozidla, která se neztratí Proč pro vůz zvážit připojištění GAP? Pojištění GAP (zkratka z angl. Guaranteed Asset Protection) je šikovné připojištění k havarijnímu pojištění. Jednoduše řešeno vám pomůže uchovat hodnotu nového vozu po dobu 2–5 let.  Pokud tedy u vozu během pojistné doby dojde k totální škodě či jeho odcizení, pojišťovna vám pak […]

Připojištění skel

Proč si k pojištění vozu sjednat ještě toto připojištění? Připojištění skel – šikovný doplněk Připojištění skel vozidla se skládá z pojištění čelního skla a z pojištění výhledových skel (tedy boční skla a zadní skla, případně i střešní okno či prosklená střecha) a patří mezi ty nejžádanější typy připojištění vozidla (především pak aut). Běžně lze sjednat toto připojištění […]

Připojištění vozidel

Jaká připojištění si lze na vozidlo sjednat? Připojištění vozidla v kostce Ve zkratce povinné ručení, též pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, které musí mít sjednané každý provozovatel vozidla (dosud za ně odpovídal jeho vlastník). Povinné ručení vás tedy chrání v případě, že způsobíte nehodu, a vyrovná za vás škody na cizích vozidlech, majetku […]

Právní služby pro motoristy

Mít krytá záda se vyplatí vždy Proč mít pojištěné právní služby V souvislosti s provozem vozidla mohou nastat situace, které se dotýkají práva a různých dalších úkonů s ním souvisejících. Vyznat se ale v této oblasti vyžaduje spoustu znalostí a zkušeností, a proto je lepší tyto věci přenechat profesionálům, kteří vám pomohou a na které […]

AXA povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od AXA vědět? Povinné ručení od pojišťovny AXA V srpnu 2021 proběhlo sloučení pojišťovny AXA a UNIQA pod jedinou značku, a to UNIQA. Z té se tak stala finanční skupina s výrazně silnější pozicí na trhu jak v Čechách, tak na Slovensku. Dlouholeté zkušenosti jsou zárukou, že společně pod […]

Česká pojišťovna povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od České pojišťovny vědět? Povinné ručení od České pojišťovny V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete […]

Generali povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Generali vědět? Povinné ručení od Generali V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete informace týkající […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Jsme rádi, že vám náš Fox pomohl najít tu nejlepší nabídku.
Právě proto jsme tady. ❤️

Vyzkoušejte Foxův srovnávač i vy, je to zcela nezávazné. 😉👍
... See MoreSee Less

Jsme rádi, že vám náš Fox pomohl najít tu nejlepší nabídku. 
Právě proto jsme tady. ❤️ 
Vyzkoušejte Foxův srovnávač i vy, je to zcela nezávazné. 😉👍

Výši platby a způsob úhrady naleznete v podmínkách k uzavřené pojistné smlouvě. 📑

Nejčastěji se pojistné hradí měsíčně, čtvrtletně, půlročně nebo ročně. Na výběr máte zpravidla platební online bránu, platební převod z bankovního účtu, vklad hotovosti na přepážce banky či složenkou (poštovní poukázkou) na poště. 😉👍
... See MoreSee Less

Výši platby a způsob úhrady naleznete v podmínkách k uzavřené pojistné smlouvě. 📑
Nejčastěji se pojistné hradí měsíčně, čtvrtletně, půlročně nebo ročně. Na výběr máte zpravidla platební online bránu, platební převod z bankovního účtu, vklad hotovosti na přepážce banky či složenkou (poštovní poukázkou) na poště. 😉👍
Load more