Jak pojištění elektrické koloběžky funguje?

Pojištění elektrokoloběžky – povinné a dobrovolné

Povinné ručení na elektrokoloběžku musí mít sjednané ze zákona každý, kdo ji má přihlášenou v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ní někomu způsobíte škodu či úraz.

Neznamená to však, že povinné ručení kryje všechno, co se může stát. Nepokrývá totiž škody na vlastní koloběžce, nicméně, pokud budete mít zájem, některé pojišťovny nabízejí pro elektrokoloběžky i asistenční služby.

Jak fungují u povinného ručení limity, co všechno kryje, k čemu slouží zelená karta, jak se pohybují ceny atd., s tím vším vám Fox rád poradí.

Srovnání povinného ručení

   Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven. 
V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 30. 6. 2024.

Pojištění za elektrickou koloběžku nemusí platit úplně každý

Pojištění elektrokoloběžky – koho se týká?

Povinné ručení elektrické koloběžky je čerstvá novinka, která vešla v platnost teprve v dubnu 2024. Podle směrnice EU se vztahuje na takovéto elektrokoloběžky: 

Platí i pro vozidla, u kterých je možné vypnout omezovač rychlosti

Takové elektrokoloběžky, jejichž
hmotnost překračuje 25 kg a jejich rychlost je přes 14 km/h.

Jak je tedy vidět, zákonné pojištění nutně tedy neplatí pro úplně všechny majitele elektrokoloběžek. Vztahuje se pouze na vlastníky opravdu výkonných strojů, které by na silnici potenciálně mohly způsobit velké škody na majetku a zdraví třetích osob.

Takto silné či těžké koloběžky jsou rizikové, a tak vyžadují určité pojistné limity, které její majitel jednoduše nezaplatí z vlastních zdrojů. K tomu právě slouží zmíněné povinné ručení, kdy případnou újmu vzniklou z nehody zaplatí pojišťovna vlastníka.

Pozor při řízení elektrické koloběžky. Stejně jako u jiných vozidel na silnici i pro ně platí stejné předpisy jako pro automobil apod. Můžete s ní ovšem i na cyklostezku (pokud je vám 18 let, neplatí pro vás povinnost nosit přilbu, ale doporučujeme to!). A připomínáme i jasnou věc – ale pro jistotu: Při jízdě na elektrokoloběžce platí zákaz požívání alkoholu!

Na kolik vyjde zákonné pojištění elektrické koloběžky?

Cena povinného ručení za elektrokoloběžku

Jak vyjde taková cena? Pojďme se na to blíže podívat. Jen pamatujte, že levné pojištění nemusí obsahovat dostatečné limity a rozsah krytí. Vzhledem k velikosti elektrokoloběžek se jedná o mnohem levnější pojištění než v případě povinného ručení pro auta či silné motorky. Jeho cena se spíš podobá ceně pojištění na slabé motorky.

Co rozhoduje o ceně pojištění elektrokoloběžky? Například:

Výkon
motoru

Váha
elektrokoloběžky

Bonusy
za beznehodovost

Délka
řidičské praxe

Nejlepší způsob, jak získat přesnou cenu pro vaši elektrokoloběžku (pokud ji musíte mít pojištěnou), je konzultovat cenu s různými pojišťovnami a porovnat nabídky. Chcete-li nezávislé srovnání na míru své situaci a koloběžky, jednoduše využijte Foxovu kalkulačku.

Pojišťovny, od kterých vám Fox srovná povinné ručení i havarijní pojištění

Povinné ručení na elektrokoloběžku – pojišťovny

Které pojišťovny povinné ručení na elektrokoloběžku a havarijní pojištění nabízí? Připravili jsme pro vás přehled těch, jejichž pojištění vám Fox srovná:

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.

Mezi další pojišťovny poskytující toto pojištění se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP a PVZP.

Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem​

Srovnání povinného ručení na elektrokoloběžku

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Povinné ručení elektrokoloběžky – co je dobré vědět?

Co povinné ručení elektrokoloběžky kryje

Majetkové
škody

Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na koloběžce

Odcizení koloběžky

Povinné ručení kryje škody způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vaší elektrokoloběžce ani zranění jejího řidiče. Zároveň si k povinnému ručení můžete připojistit asistenci, která poskytne asistenční služby.

Limity povinného ručení elektrokoloběžky

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu.

Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity, najdete v tabulce vpravo.
Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení.


Limity

Zdraví

Majetek

Nižší

50 mil. Kč

50 mil. Kč

Střední

100 mil. Kč

100 mil. Kč

Vyšší

200 mil. Kč

200 mil. Kč

Zajímavost

Ačkoli ze zákona musíte mít nově od 1. dubna 2024 povinně pojištěnou elektrokoloběžku, pokud s ní vyrazíte na silnici (a pokud splňuje rychlostní či hmotnostní parametry výše), povinnost sjednat si pojištění se nevztahuje na elektrokolo ani na elektrický invalidní vozík, protože zákon pojem jako „elektrokolo" zatím prostě nezná.

Zelená karta k povinnému ručení elektrokoloběžky

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo s vozem bez zelené karty vůbec možné na veřejnou komunikaci (silnici) vyjet, aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.

Šikovný doplněk k povinnému ručení elektrokoloběžky

Havarijní pojištění elektrokoloběžky

Některé pojišťovny již k povinnému ručení nabízejí asistenční služby, nicméně to je zatím vše, co nabízejí. Jelikož je pojištění elektrokoloběžky relativně novinka, povinné ručení je ze zákona dle daných parametrů sice povinné, ovšem havarijní pojištění ani jiná šikovná připojištění od pojišťoven v blízké době na svou elektrokoloběžku nečekejte. Pokud se to změní, dáme vám vědět.

Zajímavost

Pamatujte, že i pro řízení elektrokoloběžky platí klasické dopravní předpisy (jako pro auta atd.). A to včetně zákazu požití alkoholu před jízdou – pojišťovna k tomu i zde přihlíží a podle toho může při vyplacení pojistky nastat i problém.

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy ohledně pojištění elektrokoloběžky

fox-pose-3

Základem pro toto rozhodnutí je evropská směrnice, která se vztahuje na členské státy i na státy EHP. Kromě elektrokoloběžek zavádí povinné ručení i pro majitele segwayů, zahradních traktorů, zemědělských malotraktorů, motorových golfových vozítek, jednokolek (onewheel), trojkolek, sněžných skútrů či jiných vozidel s (elektro)motore. A to s platností od března 2024.

Povinné ručení elektrické koloběžky je čerstvá novinka, která vešla v platnost teprve v březnu 2024. Podle směrnice EU se vztahuje pouze na ty, jejichž elektrokoloběžka:  

  • Platí i pro vozidla, u kterých je možné vypnout omezovač rychlosti

  • nebo její max. hmotnost překračuje 25 kg a max. rychlost je víc jak 14 km/h.

Jak je tedy vidět, zákonné pojištění nutně neplatí pro všechny majitele elektrokoloběžek. Pokud se vás však pojištění nově týká, důrazně doporučujeme si je sjednat, jelikož při kontrole můžete dostat pokutu i v řádech desítek tisíc Kč.

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

  1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
  2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
  3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
  4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
  5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
  6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou u různých pojišťoven lišit.

Každá elektrokoloběžka musí mít odrazky, dvě na sobě nezávislé brzdy, bílé světlo vpředu a červené vzadu.

VIN kód (Vehicle Identification Number) bývá u elektrokoloběžek i na ráfku pneumatiky. Hledáte-li jej, tak doporučujeme podívat se právě tam. Při výměně pneumatiky to proto případně berte v potaz. Některé pojišťovny zároveň svým klientům radí, aby si na svou elektrokoloběžku nějaký VIN kód sami vyrazili, aby se jejich koloběžka dala snáze a jednoznačně identifikovat.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Fox vám poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady?

Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!

Stala se vám nehoda?

Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.

Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Právní služby pro motoristy

Mít krytá záda se vyplatí vždy Proč mít pojištěné právní služby V souvislosti s provozem vozidla mohou nastat situace, které se dotýkají práva a různých dalších úkonů s ním souvisejících. Vyznat se ale v této oblasti vyžaduje spoustu znalostí a zkušeností, a proto je lepší tyto věci přenechat profesionálům, kteří vám pomohou a na které […]

AXA povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od AXA vědět? Povinné ručení od pojišťovny AXA V srpnu 2021 proběhlo sloučení pojišťovny AXA a UNIQA pod jedinou značku, a to UNIQA. Z té se tak stala finanční skupina s výrazně silnější pozicí na trhu jak v Čechách, tak na Slovensku. Dlouholeté zkušenosti jsou zárukou, že společně pod […]

Česká pojišťovna povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od České pojišťovny vědět? Povinné ručení od České pojišťovny V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete […]

Generali povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Generali vědět? Povinné ručení od Generali V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete informace týkající […]

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení a zákon

Který zákon nám ho přikazuje a na co se vztahuje? Zákon o povinném ručení Konkrétně se zde bavíme o Zákonu č. 30/2024 Sb. Ten přikazuje všem, kteří jsou majiteli vozidla zapsaného v registru, že musí mít pojištění zvané povinné ručení. A je jedno, zda s vozidlem (auto, motorka atd.) jezdí denně, nebo jim většinu roku stojí […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

UNIQA povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od pojišťovny Uniqa vědět? Povinné ručení UNIQA Pojišťovna UNIQA staví na 200 leté tradici a zkušenostech a aktuálně se stará o více než 21 milionů smluv. Jejich evropský tým čítá na 15 tisíc zaměstnanců a spolupracuje s dalšími 6 tisíci externisty. V Evropě je oporou pro více než 15 milionů klientů v […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění (na rozdíl od povinného ručení).

Havarijní pojištění lidově také „havarijko” se zaměřuje na vaše vozidlo či posádku v něm. Pomůže tehdy, když dojde k poškození například po dopravní nehodě, při střetu se zvěří, v důsledku přírodních vlivů nebo vandalismu, nebo dokonce i ke krádeži vašeho auta. Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si jej pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod.

Pokud vás zajímá výše havarijního pojištění pro váš vůz, srovnejte si nezávazně nabídky od 8 českých pojišťoven přímo na našem webu. 🦊😉👉 www.mujfox.cz/
... See MoreSee Less

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění (na rozdíl od povinného ručení). 
Havarijní pojištění lidově také „havarijko” se zaměřuje na vaše vozidlo či posádku v něm. Pomůže tehdy, když dojde k poškození například po dopravní nehodě, při střetu se zvěří, v důsledku přírodních vlivů nebo vandalismu, nebo dokonce i ke krádeži vašeho auta. Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si jej pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod.  
Pokud vás zajímá výše havarijního pojištění pro váš vůz, srovnejte si nezávazně nabídky od 8 českých pojišťoven přímo na našem webu. 🦊😉👉 https://www.mujfox.cz/
Load more