Jak pojištění elektrické koloběžky funguje?

Pojištění elektrokoloběžky – povinné a dobrovolné

Povinné ručení na elektrokoloběžku musí mít sjednané ze zákona každý, kdo ji má přihlášenou v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ní někomu způsobíte škodu či úraz.

Neznamená to však, že povinné ručení kryje všechno, co se může stát. Nepokrývá totiž škody na vlastní koloběžce, nicméně, pokud budete mít zájem, některé pojišťovny nabízejí pro elektrokoloběžky i asistenční služby.

Jak fungují u povinného ručení limity, co všechno kryje, k čemu slouží zelená karta, jak se pohybují ceny atd., s tím vším vám Fox rád poradí.

Srovnání povinného ručení

   Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven. 
V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Pojištění za elektrickou koloběžku nemusí platit úplně každý

Pojištění elektrokoloběžky – koho se týká?

Povinné ručení elektrické koloběžky je čerstvá novinka, která vešla v platnost teprve v dubnu 2024. Podle směrnice EU se vztahuje na takovéto elektrokoloběžky:  

  • Platí i pro vozidla, u kterých je možné vypnout omezovač rychlosti

  • Nebo jejich max. hmotnost překračuje 25 kg a max. rychlost je přes 14 km/h.

Jak je tedy vidět, zákonné pojištění nutně tedy neplatí pro úplně všechny majitele elektrokoloběžek. Vztahuje se pouze na vlastníky opravdu výkonných strojů, které by na silnici potenciálně mohly způsobit velké škody na majetku a zdraví třetích osob.

Takto silné či těžké koloběžky jsou rizikové, a tak vyžadují určité pojistné limity, které její majitel jednoduše nezaplatí z vlastních zdrojů. K tomu právě slouží zmíněné povinné ručení, kdy případnou újmu vzniklou z nehody zaplatí pojišťovna vlastníka.

Na kolik vyjde zákonné pojištění elektrické koloběžky?

Cena povinného ručení za elektrokoloběžku

Jak vyjde taková cena? Pojďme se na to blíže podívat. Jen pamatujte, že levné pojištění nemusí obsahovat dostatečné limity a rozsah krytí. Vzhledem k velikosti elektrokoloběžek se jedná o mnohem levnější pojištění než v případě povinného ručení pro auta či silné motorky. Jeho cena se spíš podobá ceně pojištění na slabé motorky.

Co rozhoduje o ceně pojištění elektrokoloběžky? Například:

Výkon
motoru

Váha
elektorkoloběžky

Bonusy
za beznehodovost

Délka
řidičské praxe

Nejlepší způsob, jak získat přesnou cenu pro vaši elektrokoloběžku (pokud ji musíte mít pojištěnou), je konzultovat cenu s různými pojišťovnami a porovnat nabídky. Chcete-li nezávislé srovnání na míru své situaci a koloběžky, jednoduše využijte Foxovu kalkulačku.

Pojišťovny, od kterých vám Fox srovná povinné ručení i havarijní pojištění

Povinné ručení na elektrokoloběžku – pojišťovny

Které pojišťovny povinné ručení na elektrokoloběžku a havarijní pojištění nabízí? Připravili jsme pro vás přehled těch, jejichž pojištění vám Fox srovná:

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.

Mezi další pojišťovny poskytující toto pojištění se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP a PVZP.

Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem​

Srovnání povinného ručení na elektrokoloběžku

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Povinné ručení elektrokoloběžky – co je dobré vědět?

Co povinné ručení elektrokoloběžky kryje

Majetkové
škody

Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na koloběžce

Odcizení koloběžky

Povinné ručení kryje škody způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vaší elektrokoloběžce ani zranění jejího řidiče. Zároveň si k povinnému ručení můžete připojistit asistenci, která poskytne asistenční služby.

Limity povinného ručení elektrokoloběžky

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu.

Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity, najdete v tabulce vpravo.
Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení.


Limity

Zdraví

Majetek

Nižší

50 mil. Kč

50 mil. Kč

Střední

70 mil. Kč

70 mil. Kč

Vyšší

150 mil. Kč

150 mil. Kč

Zelená karta k povinnému ručení elektrokoloběžky

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo s vozem bez zelené karty vůbec možné na veřejnou komunikaci (silnici) vyjet, aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.

Zajímavost

Pamatujte, že i pro řízení elektrokoloběžky platí klasické dopravní předpisy (jako pro auta atd.). A to včetně zákazu požití alkoholu před jízdou – pojišťovna k tomu i zde přihlíží a podle toho může při vyplacení pojistky nastat i problém.

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy ohledně pojištění elektrokoloběžky

fox-pose-3

Základem pro toto rozhodnutí je evropská směrnice, která se vztahuje na členské státy i na státy EHP. Kromě elektrokoloběžek zavádí povinné ručení i pro majitele segwayů, zahradních traktorů, zemědělských malotraktorů, motorových golfových vozítek, jednokolek (onewheel), trojkolek, sněžných skútrů či jiných vozidel s (elektro)motore. A to s platností od března 2024.

Povinné ručení elektrické koloběžky je čerstvá novinka, která vešla v platnost teprve v březnu 2024. Podle směrnice EU se vztahuje pouze na ty, jejichž elektrokoloběžka:  

  • Platí i pro vozidla, u kterých je možné vypnout omezovač rychlosti

  • nebo její max. hmotnost překračuje 25 kg a max. rychlost je víc jak 14 km/h.

Jak je tedy vidět, zákonné pojištění nutně neplatí pro všechny majitele elektrokoloběžek. Pokud se vás však pojištění nově týká, důrazně doporučujeme si je sjednat, jelikož při kontrole můžete dostat pokutu i v řádech desítek tisíc Kč.

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

  1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
  2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
  3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
  4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
  5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
  6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou u různých pojišťoven lišit.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu od povinného ručení většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě zajít i do pobočky dané pojišťovny.

Zrušení povinného ručení se řídí jasně definovanými pravidly a vztahují se na ně různé lhůty. Podrobnosti na této stránce.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Fox vám poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady?

Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!

Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more