Jak pojištění motorek, mopedů a skútru funguje?

Pojištění motocyklu – co se hodí vědět

V rámci pojištění motocyklu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení na motocykl musí mít ze zákona sjednané každý, kdo má vůz přihlášený v registru. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte škodu či úraz.

Neznamená to však, že povinné ručení motocyklu kryje všechno, co se na silnici může stát. Povinné ručení totiž nepokrývá škody na vozidle a převážených věcech. Ty si ovšem můžete pokrýt třeba připojištěním, nebo tzv. havarijním pojištěním motocyklu. Ty vám v případě živelních pohrom, vandalismu, odcizení apod. pomůžou a škody uhradí.

Jak fungují u povinného ručení limity, co všechno kryje, proč mít u sebe zelenou kartu, jak se pohybují ceny atd., s tím vším vám Fox rád poradí.

Srovnání povinného ručení

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Není motorka jako motorka

Pojištění motocyklů

Motocykl je dvoukolový dopravní prostředek poháněný spalovacím nebo elektrickým motorem. Jeho kola jsou umístěna za sebou a pohonná jednotka mezi nimi.

V dnešní terminologii řadíme motocykly mezi tzv. jednostopá motorová vozidla, tedy vozidla se 2 koly za sebou. Do této definice jich spadá několik typů, nejen motorka.

Motorka

V prostoru kolen má palivovou nádrž a motor. Pro podepření nohou slouží stupačky. Mezi jeho druhy patří třeba enduro, cruiser, chopper, scrambler.

Povinné ručení na motorku

Jelikož se motorka řadí mezi motocykly, je třeba ji mít ze zákona pojištěnou.

Malý motocykl

Malé motocykly tvoří přechod mezi mopedem a ostatními silničními typy. Mají motor s obsahem 50–125 cm³. Do 50 cm³ je v ČR možné je řídit od 15 let.

Povinné ručení na malý motocykl

Jelikož i ten se řadí mezi motocykly, je třeba ho mít ze zákona pojištěný.

Skútr

Jde o vozidlo podobné motorce, které je charakteristické malými koly a nízkoobjemovým motorem. Řidič na něm sedí snožmo jako na židli.

Povinné ručení na skútr

Jelikož se skútr řadí mezi motocykly, je třeba ho mít povinně pojištěný.

Moped

Lze jej považovat za kombinaci motorky a jízdního kola. Objem jeho motoru je do 50 cm³. Mezi jeho typy se řadí např. city-bike, fun-bike či naked-bike.

Povinné ručení na moped

Jelikož se moped řadí mezi motocykly, je třeba ho mít povinně pojištěný.

Babetta

Jedná se o moped vyráběný v Československu v podnicích ZVL na Slovensku, v jiných zemích bývá obvykle uváděn pod značkou Jawa

Povinné ručení na babettu

Jelikož se babetta řadí mezi motocykly, je třeba ji mít povinně pojištěnou.

V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Povinné ručení motocyklu – co je dobré vědět?

Co povinné ručení na motocykl kryje

Majetkové
škody

Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Právní
zastoupení

Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na motocyklu

Odcizení motocyklu

Povinné ručení kryje škody způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vašem motocyklu ani zranění řidiče. Pro tyto účely je potřeba uzavřít tzv. havarijní pojištění, nebo některé další připojištění:

  • Připojištění vyšší asistence
  • Připojištění zavazadel
  • Toto připojištění na českém trhu poskytuje pouze pojišťovna Uniqa.

Limity povinného ručení motocyklu

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu.

Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity, najdete v tabulce vpravo. Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení..


Limity

Zdraví

Majetek

Nižší

50 mil. Kč

50 mil. Kč

Střední

70 mil. Kč

70 mil. Kč

Vyšší

150 mil. Kč

150 mil. Kč

Výpočet ceny povinného ručení motocyklu

Od čeho se konkrétně odvíjí cena tohoto povinného pojištění motocyklu? Obecně platí, že výše pojistného za povinné ručení motocyklu se odvíjí od několika faktorů, a to:

Typ vozidla

Věk a zkušenosti

Historie nehod

Slevy a bonusy

Cena ručení pro motocykly se liší třeba od cen pro automobily, velké nákladní automobily či jiné typy vozidel.

Mladší a méně zkušení řidiči obvykle platí vyšší pojistné, protože statisticky mají vyšší pravděpodobnost nehody.

Vaše historie nehod může mít významný vliv na cenu ručení. Pokud máte historii nehod, čekejte spíše vyšší pojistné.

Některé pojišťovny nabízejí slevy a bonusy za historii bez nehod, bezchybné řízení a jiné faktory, které snižují riziko.

Výkon vozidla

Místo bydliště

Typ a rozsah krytí

Daná pojišťovna

Výkon motoru motocyklu může také ovlivnit cenu pojištění. Větší výkon obvykle znamená vyšší riziko a vyšší cenu pojištění.

Například větší města nebo oblasti s vyšší mírou dopravních nehod a krádeží motocyklů mohou mít vyšší ceny pojistného.

Pokud si vyberete rozšířené krytí, které zahrnuje pojištění skel nebo krádeže motocyklu, bude to mít logicky vliv na cenu.

Každá pojišťovna má své vlastní tarify a ceny. Proto se mohou mezi různými pojišťovnami lišit, a to často docela výrazně!

Jak je tedy vidět, cena povinného ručení za motocykl je individuální a závisí na vašich osobních okolnostech a preferencích. Nejlepší způsob, jak získat přesnou cenu pro váš motocykl, je konzultovat se s různými pojišťovnami a porovnat nabídky. Chcete-li nezávislé srovnání na míru své situaci a vašemu motocyklu, jednoduše využijte Foxovu kalkulačku.

Zelená karta k motocyklu

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo se svým motocyklem bez zelené karty vůbec možné vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.

Šikovné pojištění, které doplňuje povinné ručení motocyklu

Havarijní pojištění motocyklu

Havarijní pojištění (také havarijko”) se od povinného ručení liší tím, že se zaměřuje na vaše vozidlo (tedy zde motocykl). Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si je pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod. V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Přírodní
vlivy

Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.

Vandalismus

Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.

Střet
se zvěří

Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.

Krádež

Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.

Škoda
po nehodě

Škoda třetí straně

Jak ušetřit na povinném ručení za motorku, moped či skútr?

Bonus pojištění motocyklu

Bonus u povinného ručení je sleva na pojištění motocyklu. Běžně se uvádí v procentech. Počítá se do něj celková délka sjednaného povinného ručení bez pojistných událostí, a to v měsících. Bonus se může vyšplhat až na 60 % z ceny pojištění motocyklu. Pro majitele motocyklu nebo pro řidiče je povinné ručení tím levnější, čím déle jezdí bez zaviněných nehod.

Nejlevnější povinné ručení často není to nejlepší

Cena pojištění motocyklu

Jak vyjde taková cena pojistky na motocykl? Pojďme se na to blíže podívat. Ovšem pamatujte, že levné pojištění nemusí obsahovat dostatečné limity a rozsah krytí. Proto je nejlepší si vždy nechat srovnat nabídky povinného ručení i havarijního pojištění na míru. Ceny povinného ručení motocyklu se obecně pohybují následovně – vizte níže.

Obecně nejvíce na povinném ručení zaplatí nejmladší řidiči, kteří nemají s provozem motocyklu dostatečné zkušenosti. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na různých faktorech (výčet výše). Pro přesnější odhad doporučujeme použít online kalkulačku povinného ručení.

Cena povinného ručení na motorku

Nejlevnější pojištěníPrůměrné pojištění

Orientační cena povinného ručení na motorku BMW s motorem 1170 cm3 / 81 kW (rok výroby 2011) pro 44letého řidiče z vesnice s plným bonusem při pojistných limitech 50 mil. Kč. (zdroj kalkulátor ZETEO)

Orientační cena povinného ručení na motorku BMW s motorem 1170 cm3 / 81 kW (rok výroby 2011) pro 44letého řidiče z vesnice s plným bonusem při pojistných limitech 50 mil. Kč. (zdroj kalkulátor ZETEO)

Cena povinného ručení na skútr

Nejlevnější pojištěníPrůměrné pojištění

Orientační cena povinného ručení na skútr Aprilia s motorem 125 cm3 / 9 kw (rok výroby 2015) pro 44letého řidiče z vesnice s plným bonusem při pojistných limitech 50 mil. Kč. (zdroj kalkulátor ZETEO)

Orientační cena povinného ručení na skútr Aprilia s motorem 125 cm3 / 9 kw (rok výroby 2015) pro 44letého řidiče z vesnice s plným bonusem při pojistných limitech 50 mil. Kč. (zdroj kalkulátor ZETEO)

Cena povinného ručení na moped

Nejlevnější pojištěníPrůměrné pojištění

Orientační cena povinného ručení na moped babetta s motorem 49 cm3 / 2kw (rok výroby 1985), pro 44letého řidiče z vesnice s plným bonusem při pojistných limitech 50 mil. Kč. (zdroj kalkulátor ZETEO)

Orientační cena povinného ručení na moped babetta s motorem 49 cm3 / 2kw (rok výroby 1985), pro 44letého řidiče z vesnice s plným bonusem při pojistných limitech 50 mil. Kč. (zdroj kalkulátor ZETEO)

Poskytovatelé povinného ručení, u kterých vám ověříme nabídky

Pojišťovny, u kterých Fox ověřuje pojištění

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačcea ta vám hned nabídne srovnání.

Mezi další pojišťovny poskytující pojištění vozidel se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP a PVZP.

Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem​

Srovnání povinného ručení na motocykl

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy ohledně pojištění motocyklu

fox-pose-3

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

  1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
  2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
  3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
  4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
  5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
  6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou u různých pojišťoven lišit.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu od povinného ručení většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě zajít i do pobočky dané pojišťovny.

Zrušení povinného ručení se řídí jasně definovanými pravidly a vztahují se na ně různé lhůty. Podrobnosti na této stránce.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve řidič bez zelené karty nesměl s pojištěným vozidlem ani vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), a už vůbec ne do kterékoli země v zahraničí. Od roku 2024 zelenou kartu při jízdě po ČR vozit nemusíte, ovšem do zahraničí stále platí, že ji máte mít s sebou (a to minimálně duplikát, nestačí verze v pdf formátu).

Do Foxovy kalkulačky je pro srovnání nabídek povinného ručení (resp. i havarijního pojištění) nezbytné zadat registrační značku (SPZ, příp. VIN) a pár dalších údajů o vašem vozidle, abychom vám mohli připravit relevantní nabídky doslova na míru. 

Pro první nabídku pojištění samozřejmě není nutné zadávat své rodné číslo. Ovšem pokud je uvedete rovnou, výpočet cen všech nabídek vám zobrazíme již s konečnými cenami. Všechny vaše údaje budeme maximálně opatrovat, a to i dle směrnice GDPR.

Jedním z nezbytných údajů je i telefonní číslo – není třeba se bát nevyžádaných telefonátů, náš operátor vám zavolá jen v případě, že byste potřebovali pomoct se srovnáním či sjednáním pojištění.

Fox vám poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Právní služby pro motoristy

Mít krytá záda se vyplatí vždy Proč mít pojištěné právní služby V souvislosti s provozem vozidla mohou nastat situace, které se dotýkají práva a různých dalších úkonů s ním souvisejících. Vyznat se ale v této oblasti vyžaduje spoustu znalostí a zkušeností, a proto je lepší tyto věci přenechat profesionálům, kteří vám pomohou a na které […]

AXA povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od AXA vědět? Povinné ručení od pojišťovny AXA V srpnu 2021 proběhlo sloučení pojišťovny AXA a UNIQA pod jedinou značku, a to UNIQA. Z té se tak stala finanční skupina s výrazně silnější pozicí na trhu jak v Čechách, tak na Slovensku. Dlouholeté zkušenosti jsou zárukou, že společně pod […]

Česká pojišťovna povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od České pojišťovny vědět? Povinné ručení od České pojišťovny V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete […]

Generali povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Generali vědět? Povinné ručení od Generali V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete informace týkající […]

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení a zákon

Který zákon nám ho přikazuje a na co se vztahuje? Zákon o povinném ručení Konkrétně se zde bavíme o Zákonu č. 30/2024 Sb. Ten přikazuje všem, kteří jsou majiteli vozidla zapsaného v registru, že musí mít pojištění zvané povinné ručení. A je jedno, zda s vozidlem (auto, motorka atd.) jezdí denně, nebo jim většinu roku stojí […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

UNIQA povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od pojišťovny Uniqa vědět? Povinné ručení UNIQA Pojišťovna UNIQA staví na 200 leté tradici a zkušenostech a aktuálně se stará o více než 21 milionů smluv. Jejich evropský tým čítá na 15 tisíc zaměstnanců a spolupracuje s dalšími 6 tisíci externisty. V Evropě je oporou pro více než 15 milionů klientů v […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění (na rozdíl od povinného ručení).

Havarijní pojištění lidově také „havarijko” se zaměřuje na vaše vozidlo či posádku v něm. Pomůže tehdy, když dojde k poškození například po dopravní nehodě, při střetu se zvěří, v důsledku přírodních vlivů nebo vandalismu, nebo dokonce i ke krádeži vašeho auta. Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si jej pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod.

Pokud vás zajímá výše havarijního pojištění pro váš vůz, srovnejte si nezávazně nabídky od 8 českých pojišťoven přímo na našem webu. 🦊😉👉 www.mujfox.cz/
... See MoreSee Less

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění (na rozdíl od povinného ručení). 
Havarijní pojištění lidově také „havarijko” se zaměřuje na vaše vozidlo či posádku v něm. Pomůže tehdy, když dojde k poškození například po dopravní nehodě, při střetu se zvěří, v důsledku přírodních vlivů nebo vandalismu, nebo dokonce i ke krádeži vašeho auta. Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si jej pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod.  
Pokud vás zajímá výše havarijního pojištění pro váš vůz, srovnejte si nezávazně nabídky od 8 českých pojišťoven přímo na našem webu. 🦊😉👉 https://www.mujfox.cz/
Load more