Co dělat, pokud máte prasklé přední sklo u vozidla
Prasklé čelní sklo u auta
Prasklé čelní sklo je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se řidiči potýkají. Stačí i jen malinký kamínek, který se odrazí od kola jiného vozu, a otravný problém je na světě.
Zdálo by se, že nejde o nic zásadního, ale je to „drobnost”, kterou je nezbytné nějak řešit ~ zajet do servisu a probrat, zda sklo nechat buď spravit, či vyměnit. Navíc mnozí řidiči netuší, jak správně postupovat, aby jim pojišťovna škodu proplatila.
Takže smí se s prasklým čelním sklem jezdit? Jaká za prasklé přední sklo hrozí pokuta? Jaké pojištění kryje prasklé sklo? Na co si dát při hlášení škody pozor
a jak předejít zamítnutí plnění? To a mnohé se dozvíte v tomto článku od Foxe!


Srovnávač pojištění vozidel
Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.
A samozřejmě rovněž i havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.
Informace na této stránce jsou aktuální k 24. 4. 2025.
Za kým jde vina a z jakého pojištění se rozbité přední sklo platí?
Rozbité čelní sklo od kamínku a vina
Pokud přesně víte, že za poškození předního skla auta může vozidlo před vámi, a tak nese vinu jeho řidič, v ideálním případě byste jej měli zastavit a sjednat nápravu, kdy by škody mělo uhradit jeho povinné ručení. V realitě je to však většinou velmi těžko realizovatelné. Navíc často nelze ani viníka prasklého skla určit a škoda se pak klasifikuje jako náhoda, tedy bez zavinění konkrétní osobou. Co pak? Máte-li havarijko kryjící i tyto škody, či separátní pojištění skel, pojišťovna vám opravu či výměnu skla uhradí.

TIP: Jak zastavit praskání skla? Dočasným řešením, než vám sklo v servisu spraví, může být použití průhledné lepicí pásky. Ta totiž zabrání vniknutí vody a nečistot do praskliny. Případně lze použít i lepidlo na prasklé čelní sklo (pryskyřice navržená tak, aby vyplnila prasklinu, zpevnila sklo a minimalizovala i viditelnost poškození).
Poškozené přední sklo není jen šmouha na kráse auta
Prasklina na čelním skle a zákon
Pozor, prasklé čelní sklo není jen „kazem na kráse” vozu, ale také otázkou bezpečnosti. Na to pamatuje i nová vyhláška 153/2023 pojednávající o schvalování technické způsobilosti
a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Dle ní musí být čelní sklo vždy v takovém stavu, aby řidiči nebránilo ve výhledu, neohrožovalo bezpečnost provozu a nebylo narušeno u stěračů či v zorném poli řidiče.
A co prasklé čelní sklo a STK? Malé praskliny mimo zorné pole řidiče většinou nejsou důvodem k nevyhovění, ovšem prasklina v tomto poli nebo větší jak 2 cm je již důvodem
k nevyhovění při STK! To může vést dle velikosti problému buď k nařízení nápravy škody,
v horším případě při vážné závadě vám bude umožněno pouze dojet do servisu! Záleží na velikosti a místě.
Pokud je prasklina vyhodnocena jako ohrožení bezpečnosti, policie může řidiči takového vozu udělit pokutu až 10 000 Kč a přidělit mu 6 trestných bodů. Pokud by škoda na předním skle zabírala dokonce víc jak 50 % jeho plochy, hrozí řidiči i zabavení malého technického průkazu. Navíc v případě nehody může pojišťovna odmítnout plnění z pojištění vozu.

Zajímavost
Přípustné poškození čelního skla – V Česku platí, že v oblasti výhledu řidiče (přibližně 290 mm od středu volantu na každou stranu) nesmí být žádné praskliny ani jiná poškození větší než 20 mm. Poškození mimo ni je tolerováno, pokud nemá negativní vliv na pevnost skla. Nicméně dlouhé nebo rozvětvené praskliny jsou problematické, a pokud se šíří, musí být sklo vyměněno! Více v přehledové tabule níže. ⤵
Kdy se musí vyměnit čelní sklo? A kdy ho stačí opravit?
Oprava, nebo výměna čelního skla?
Rozhodnutí mezi opravou a výměnou čelního skla závisí na několika faktorech, jako je velikost, umístění a rozsah poškození. Obě varianty mají jak své výhody, tak logicky i své nevýhody. Pojďme si obě varianty porovnat, ať je jasné, kdy na kterou pak dojde.
Jak velká může být prasklina na čelním skle? Kolik stojí výměna čelního skla? A kolik jeho oprava? Jak dlouho to trvá? A jaké má co ne/výhody? To všechno zjistíte v přehledové tabulce níže.
Kritérium | Oprava | Výměna |
---|---|---|
Velikost praskliny | Do 2 cm | Nad 2 cm |
Umístění praskliny | Mimo zorné pole | V zorném poli |
Cena řešení | 1 000–3 000 Kč | 4 000–15 000 Kč |
Doba úkonu | 30–60 minut | 2–4 hodiny |
Výhody řešení | ✓ Rychlejší a levnější než výměna ✓ Zachování skla a těsnění ✓ Některé pojišťovny nemají u opravy spoluúčast | ✓ Úplné odstranění problému ✓ Zachování maximální bezpečnosti vozidla ✓ Bez rizika šíření praskliny |
Nevýhody řešení | ✗ Může zůstat mírná stopa ✗ Riziko dalšího šíření praskliny ✗ Nelze opravit rozsáhlé nebo špatně umístěné praskliny | ✗ Vyšší cena než oprava skla ✗ Delší doba nepojízdnosti ✗ Špatná instalace může vést až k zatékání do vozidla |
Srovnání řešení u prasklého předního skla ve zkratce:
- Kdy je možná oprava rozbitého skla? Možná je v případě, že prasklina nebo důlek je menší než 2 cm, poškození není v zorném poli řidiče, prasklina není na okraji skla (do cca 5 cm od rámu), či sklo není dále popraskané nebo poškozené jiným způsobem.
- Kdy je nutná výměna rozbitého skla? Nutná je v případě, že prasklina je větší než 2 cm, poškození se nachází v zorném poli řidiče, prasklina zasahuje okraj skla nebo se rozšiřuje, nebo je poškození takové, že snižuje strukturální pevnost skla.
TIP: Pokud zaznamenáte prasklinu, jednejte rychle! Například v zimě mohou totiž větší teplotní výkyvy prasklinu zvětšit a z drobné prasklinky může rychle nabýt velikosti přes 2 cm. Pak byste měli obratem vyrazit do servisu, nechcete-li ohrozit ostatní na silnici, riskovat pokutu a potenciálně ani neabsolvovat STK.

Na placení rozbitého předního skla rozhodně nemusíte být sami
Prasklé čelní sklo a připojištění skel
- Havarijní pojištění: Pokud máte havarijní pojištění již v základu s připojištěním skel, škoda je kryta a pojišťovna vám ji uhradí (tedy po odečtení spoluúčasti).
- Připojištění skel: Některé pojišťovny nabízí připojištění skel, které kryje škody bez ohledu na viníka, což pak zjednoduší řešení všech problémů kolem.
- Povinné ručení druhého řidiče: Pokud se prokáže, že řidič před vámi nese vinu (např. nedostatečně zakrytý náklad), můžete uplatnit škodu z jeho povinného ručení.

Jak postupovat při rozbitém skle? Nejprve bezpečně zastavte a pořiďte fotografie poškození skla a ideálně i okolnosti nehody, pokud je to jen trochu možné. Poté kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste jí vzniklou škodu. Pokud je viník známý, opište si jeho údaje a zajistěte si i případně svědky.
Na kolik připojištění čelního skla a případně i ostatních vyjde?
Orientační cena připojištění skel
Přibližně se cena pojištění skel pohybuje kolem 15 % ze sjednaného limitu pojištění. Orientačně proto počítejte s cenou za připojištění skel (jak čelního, tak skel ostatních) k povinnému ručení či havarijnímu pojištění dle sjednaného limitu s těmito částkami:
Pojištění skel – limit plnění | Cena ročního pojištění skel |
---|---|
8 000 Kč | od 775 Kč do 1 574 Kč |
10 000 Kč | od 898 Kč do 1 968 Kč |
15 000 Kč | od 1 219 Kč do 2 952 Kč |
20 000 Kč | od 1 227 Kč do 3 936 Kč |
Porovnání cen povinného ručení i havarijka a připojištění na pár kliknutí
Pojišťovny, u kterých Fox ověřuje pojištění
Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.
Foxova kalkulačka vám pojištění porovná obratem
Srovnat pojištění vozidel
Na co se Foxe ptáte ohledně tohoto tématu?
Časté dotazy na prasklé čelní sklo

Pokud jde o menší prasklinu, můžete pokračovat v jízdě a poté situaci co nejdříve řešit se servisem opravou scelením. Pokud máte prasklinu většího rozsahu a ještě
k tomu ve výhledu řidiče, je lepší vozidlo odstavit a domluvit si s asistenční službou odtah do servisu a v něm pak opravu nebo rovnou výměnu skla.
V ideálním případě byste na předním skle svého auta neměli mít prasklinu vůbec žádnou. Pokud ji máte, tak prasklina do 2 cm mimo zorné pole řidiče není až takový problém, ale i tak ji raději nechte opravit, ať se nezvětší a nijak vás a ostatní neohrozí. Pokud je prasklina v zorném poli řidiče, je potřeba zajet do servisu a sklo nechat vyměnit. Pokud je prasklina mimo zorné pole řidiče a je větší jak 2 cm, taktéž je potřeba sklo vyměnit. Nechte to na renomovaném servisu a je to. Bezpečnost především!
Připojištění skel nebo všech výhledových skel vozidla hradí havarijní pojištění nebo připojištění skel, které nabízejí všechny pojišťovny. Z povinného ručení viníka je škoda většinou neplnitelná, jelikož zde není průkazné, zda ji dané vozidlo před vámi opravdu způsobilo. Pokud byste však měli vše zdokumentováno na kameře, možná by to pojišťovnu o vině ujistilo, ale spíše s tím nepočítejte.
Za prasklé čelní sklo vám hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč a odebrání 6 trestných bodů. Pokud je sklo prasklé v takovém rozsahu, že vám znemožňuje výhled ven
z vozidla, může vám policie za tento přestupek i odebrat malý technický průkaz.
Nesmí být na místě, kde by tím ohrozila bezpečnost silničního provozu, to znamená hlavně v zorném poli řidiče. Dále to je v blízkosti okrajů skla, kdy při větším otřesu,
se může prasklina prudce rozšířit. Máte-li pojištění, pojišťovna vám vše uhradí a vy
se bude podílet na části ceny pouze svou spoluúčastí.
Vždy záleží na několika faktorech, a to mj. na rozsahu poškození a typu vozidla. Pokud jde o menší prasklinu, tak se cena opravy předního skla pohybuje v rozmezí
1 000 Kč až 2 500 Kč. Pokud jde o větší prasklinu, a tudíž o výměnu předního skla, tak se klidně může jednat o částku od 5 000 Kč do 20 000 Kč (pokud máte na skle nějaké senzory, často musí dojít pak i na jejich kalibraci, a to také něco stojí).
A kolik oproti tomu může vycházet takové připojištění skel či havarijní pojištění, které zahrnuje právě i skla? Nechte si nabídky z trhu srovnat v rámci Foxovy kalkulačky
a zjistíte, kolik byste platili vy, pokud takové pojištění zatím nemáte…
I zde se jedná o mnoho faktorů, které ovlivňují cenu skla, jako je typ vozidla, kde mohou luxusní vozidla mít podstatně dražší cenu, díky např. vyhřívaným sklům nebo senzorům. Obecně lze ale říci, že cena pojištění skel je většinou cca 15 % z částky pojištění skel, to znamená např. u skla na částku 10 000 Kč bude pojistné cca
1 500 Kč. Zajímá vás, jak to může vycházet pro vás a váš vůz? Jednoduše využijte Foxovu kalkulačku a vše si spočítejte na míru.
Zde jde o jednoduchý proces: Pokud můžete, maximálně prasklé sklo zdokumentujte, následně kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste škodu. Po nahlášení vám operátorka sdělí servis, kde je možné sklo opravit. V servisu se domluvíte, zda je potřeba sklo opravit, nebo zda je nutná jeho výměna.
Nemáte pojištění skel ani havarijko? Pak se podívejte, na kolik by vás taková pojištění mohla vyjít ročně – možná totiž s Foxovou kalkulačkou zjistíte, že je to méně, než jste si dosud sami mysleli.
Nejdříve je nutné zjistit, zda máme vůbec čelní sklo pojištěné a jak – je totiž důležité, jestli máme jen připojištění skel, nebo rovnou havarijní pojištění. Pokud tedy máme pojištěno, můžeme škodu nahlásit pojišťovně, stačí online. Její operátorka vám pak doporučí servis, kde ho máte nechat opravit a tam si domluvíte termín opravy. Servis pak provede výměnu a vy zaplatíte pouze spoluúčast, pokud je nějaká smluvně dána. A to je celé.
Nenašli jste odpověď na svou otázku?
Napište Foxovi
zprávu do chatu
Pošlete mu e-mail
info@mujFox.cz
Zatelefonujte mu
na linku 288 288 888
Nevíte si s pojištěním rady?
Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda?
Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Pojištění auta proti krádeži představuje šikovný způsob, jak minimalizovat finanční dopady při odcizení svého vozu a získat klid na duši.
Jak přesně pojištění proti krádeži auta funguje, co všechno kryje, jak si ho sjednat, kolik takové pojištění stojí a další odpovědi na časté otázky? 🤔
To všechno vám níže Fox již sepsal. Příjemné počtení! 🦊⬇️ ... Zobrazit víceZobrazit méně
Pojištění proti krádeži automobilu
www.mujfox.cz
Auta, jejich části a výbava se kradou. Nechcete-li související škody platit ze své kapsy, určitě se dobré pojištění auta proti krádeži vyplatí zvážit. 🎯 Zjistit víc »0 CommentsComment on Facebook
Pokud na svůj vůz naložíte kola na cyklonosič, je důležité SPZ přemontovat právě na něj, aby nebyla zakrytá. A jakmile jej sundáte, zase zpět na vůz. ⚠️🚲🚗
Případně můžete u obecního úřadu zažádat o speciální značky na nosič kol, které se od standardní SPZ liší – první tři znaky jsou odděleny dvěma hvězdičkami. Počítejte však s tím, že výroba trvá zhruba dva týdny a zaplatíte poplatek 650 Kč. 😉🦊 ... Zobrazit víceZobrazit méně
0 CommentsComment on Facebook
Prasklé čelní sklo je jedním z vůbec nejčastějších problémů, se kterým se řidiči potýkají. Stačí i jen malinký kamínek, který se odrazí od kola jiného vozu a problém je na světě. 🪨💥
Navíc mnozí řidiči netuší, jak správně postupovat, aby jim pojišťovna škodu proplatila... Takže, smí se s prasklým čelním sklem vůbec jezdit? Jaké za prasklé přední sklo hrozí pokuta a jaké pojištění kryje prasklé sklo?
To a mnohé další se dozvíte v tomto novém článku od Foxe! 💡🦊 ... Zobrazit víceZobrazit méně
Prasklé čelní sklo. Jak takový problém řešit?
www.mujfox.cz
Prasklé čelní sklo je jedním z vůbec nejčastějších problémů. Smí se s ním jezdit? Hrozí za něj pokuta? Jaké pojištění ho kryje? Fox vám poradí! 🎯 Zjistit víc »0 CommentsComment on Facebook