Jak pojištění vlastně funguje?

Definice povinného ručení

Oficiálně se nazývá pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a musí jej mít sjednané každý, kdo vlastní vůz přihlášený v registru. Ve zkratce představuje krytí, když někomu způsobíte škodu či úraz. Neznamená to ale, že kryje všechno, co se na silnici může stát. Proto je určitě nezbytné dobře znát jeho specifika a vědět, na co všechno a do jaké výše pokrývá.
Obrázek pojištění

Srovnávač autopojištění fox

Přehledně srovná, s rozumem sjedná

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.
A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.

V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Co povinné ručení kryje a co ne

Majetkové
škody

Text tooltipu

Tělesné
úrazy

Text tooltipu

Právní
zastoupení

Text tooltipu

Likvidace
škody

Text tooltipu

Škoda na vašem voze

Text tooltipu

Odcizení vašeho vozu

Text tooltipu

Povinné ručení kryje škody způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vašem vozidle ani zranění řidiče či cestujících v něm. Pro tyto účely je potřeba uzavřít tzv. havarijní pojištění, nebo některé další připojištění:

  • Majetkové škody
  • Připojištění okenních skel
  • Pojištění proti odcizení
  • Živelní pojištění
  • Pojištění na střet se zvěří
  • Pojištění celé posádky vozu
  • Pojištění právní ochrany
  • Pojištění zavazadel
Do jaké částky vás pojištění může krýt?

Limity povinného ručení

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu. Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity najdete v tabulce vpravo. Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení.


Limity

Zdraví

Majetek

Nižší

50 mil. Kč

50 mil. Kč

Střední

70 mil. Kč

70 mil. Kč

Vyšší

150 mil. Kč

150 mil. Kč

Fox radí

Pokud vůz nemáte pojištěn, vystavujete se jako jeho vlastník hrozbě pokuty. Za neplatné povinné ručení je například pokuta až 40 tisíc Kč!

Fox radí

Pokud vůz nemáte pojištěn, vystavujete se jako jeho vlastník hrozbě pokuty. Za neplatné povinné ručení je například pokuta až 40 tisíc Kč!

Šikovná dvojka, co se doplňuje

Povinné ručení a havarijní pojištění

Pokud hovoříme čistě o variantě povinného ručení, tak to nepokrývá škody na vlastním vozidle a převážených věcech. Ty musíte pokrýt například připojištěním (vizte výčet výše), která pojišťovny v drtivé většině nabízí. Vhodnou variantou je tedy daná rizika pokrýt tzv. havarijním pojištěním (vždy koukejte na rozsah) a spolu s tím chrání i v případě živelních pohrom, vandalismu, odcizení vozidla a v dalších situacích.

Jakou cenu za rok u pojištění vlastně čekat?

Cena povinného ručení

Pro lepší představu uvádíme orientační cenové rozmezí, jak se běžně pohybují ceny povinného ručení na trhu. Konečná cena se ovšem vždy odvíjí od faktorů uvedených výše, resp. od nabídek vybraných pojišťoven. Proto neuděláte chybu, když si pojištění rok co rok necháte znovu propočítat – změna pojištění není případně nic složitého.


Kubatura
vozidla

Průměrná
cena

Nejlevnější
pojištění

Úspora na
povinném ručení

do 1 000 ccm

2 551 Kč

2 551 Kč

60 %

do 1 350 ccm

3 071 Kč

3 071 Kč

58 %

do 1 850 ccm

4 301 Kč

4 301 Kč

68 %

do 2 500 ccm

4 560 Kč

4 560 Kč

70 %

nad 2 500 ccm

5 345 Kč

5 345 Kč

67 %

Jdi na to s Foxem

Nejlevnější povinné ručení se nemusí vyplatit, jelikož nemusí mít dostatečné limity a krytí. Proto si vždy nechte porovnat nabídky a berte v potaz kromě ceny i co pojištění kryje a do jakých částek.

Reference Foxovy kalkulačky povinného ručení

Co si o Foxovi myslí zákazníci?

John Doe
Read More
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Read More
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Read More
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
John Doe
Read More
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Previous
Next
Poskytovatelé povinného ručení, z kterých vám ověříme nabídky

Pojišťovny, u kterých Fox ověřuje pojištění

Za srovnávačem Fox stojí úspěšná česká firma. Čeho již dosáhla?

Na co se mě ptáte?

Časté dotazy

fox-pose-3

Povinné ručení je pojištění, které je v mnoha zemích pro vlastníky motorových vozidel povinné, a to platí i pro ty v ČR. Účelem tohoto pojištění je pokrýt škody způsobené třetím osobám při dopravní nehodě, za kterou je vlastník vozidla zodpovědný. Pokud by pojištění neměl a způsobil by nehodu, musel by vzniklé škody všem uhradit sám. 

Ve zkratce představuje krytí, když někomu způsobíte škodu či úraz. Neznamená to ale, že kryje všechno, co se na silnici může stát. A pozor, nepokrývá totiž třeba to, co se stane vašemu vozu. Kryje tedy majetkové škody, tělesné úrazy , nabízí i právní zastoupení a likvidaci škody. Vše ovšem jen do výše sjednaného pojistného limitu.

Od čeho se tedy odvíjí cena povinného ručení? Například od rozsahu krytých škod, pojistných limitů (maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody), typu vozidla, věku pojištěného a historie jeho nehod apod. Toto pojištění nabízejí v ČR různé pojišťovny a jeho výše se liší podle toho, co potřebujete. A přesně od toho je tu Fox.

Fox vám obratem poskytne srovnání povinného ručení od 10 pojišťoven a najde vám tu nejvýhodnější variantu. Navíc vám rád poradí a pomůže i se sjednáním od A do Z.

Pozor: Povinné ručení nekryje škody způsobené na vašem vozidle ani zranění řidiče či cestujících v něm. Pro tyto účely je nutné poptat v rámci povinného ručení další připojištění, nebo si k němu sjednat tzv. havarijní pojištění. I s tím Fox umí pomoci!

Často je primární parametr cena povinného ručení. Ta je ovšem individuální a závisí na vaší situaci a osobních preferencích. Například na typu vašeho vozidla, na vašem věku, zkušenostech a historii nehod, slevách a bonusech, výkonu vozu, místu bydliště, typu a rozsahu poptávaného krytí a také na dané pojišťovně. Není toho tedy málo…

Ovšem pozor, nejlevnější povinné ručení se vám nemusí vyplatit, protože nemusí mít dostatečné limity a rozsah krytí. Proto si vždy nechte porovnat nabídky od více pojišťoven a kromě ceny berte v potaz také to, co pojištění kryje a do jakých částek. A přesně k tomu slouží nezávislá kalkulačka povinného ručení od Foxe.

Pozor: Povinné ručení nekryje škody způsobené na vašem vozidle ani zranění řidiče či cestujících v něm. Pro tyto účely je nutné poptat v rámci povinného ručení další připojištění, nebo si k němu sjednat tzv. havarijní pojištění. I s tím Fox umí pomoci!

Zvažujete z jakéhokoli důvodu změnit pojišťovnu, u které máte povinné ručení? Než se rozhodnete pro kterou a pustíte se do změny, nechte si vše nezávisle spočítat, ať dostanete nabídku těch nejlepších cen povinného ručení. Nechte to zařídit Foxe a on vám to všechno obratem spočítá. A může vám pomoci rovnou i se sjednáním.

Při změně je důležité zvážit nejen cenu, ale i kvalitu služeb, krytí, pojistné limity a reputaci pojišťovny. Je dobré mít jistotu, že se o vás v případě nehody postará.

Předtím, než změníte pojišťovnu, si nezapomeňte zjistit, jakou máte výpovědní lhůtu u stávající pojišťovny u povinného ručení. Většinou je potřeba dát výpověď s určitým předstihem (měli byste jej najít ve smlouvě) před koncem pojistného období. Obvykle se výpověď musí zaslat nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období, jinak pojišťovna smlouvu automaticky prodlouží o další rok.

TIP: Pravidelně, například jednou ročně, si nechte prověřit nabídky pojištění, ať stále máte ty nejlepší možné podmínky. Trh s pojištěním se totiž může rychle změnit, a co pro vás bylo nejlepší před rokem, nemusí být tou nejlepší volbou pro další sezónu.

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění (na rozdíl od povinného ručení). Lidově také havarijko, se sjednává na pojistná nebezpečí, která můžou hrozit vašemu vozu. Například havárie, odcizení, vandalismus či živelní události, a to buď na všechny (All Risk), nebo jen na některá z výše uvedených typů nebezpeční (např. jen na havárii). Pokud jej budete mít uzavřené, pojišťovna vám v případech, na které jste pojištěni, vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte.

Může tedy poskytnout rozsáhlou ochranu a jistotu, když nastanou nečekané události.

V případě vážné nehody nebo odcizení vozidla totiž havarijní pojištění poskytne finanční kompenzaci – částečnou či plnou podle zvolených podmínek pojištěníTa majiteli následně může zaplatit opravu vozidla, nebo pomoci zakoupit zcela nové. A to aniž by se o náklady musel starat on.

Ještě havarijní pojištění nemáte, nebo zvažujete změnu? Nechte si všechno obratem spočítat v nezávislé Foxově kalkulačce autopojištění. Pokud najdete nějaké, které se vám bude líbit tím, co „umí” a cenou, můžete si ho přes Foxe rovnou i sjednat.

Ačkoli havarijní pojištění zvyšuje celkové náklady na pojištění, mnoho řidičů ji považuje za investici, jelikož díky němu mají klidnější jízdu, protože vědí, že v případě nehody nebo jiné události budou náklady na odstranění škod na jejich vozidle pokryty.

Zelená karta slouží jako mezinárodní důkaz, že řidič má platné povinné ručení pro svůj vůz. Ačkoli je tato karta tradičně zelená (proto název), v některých zemích může být vydávána i v elektronické formě (v ČR je to již běžné). Karta obsahuje údaje o vozidle, pojistníku, platnosti pojištění a zemích, ve kterých je pojištění platné.

Je důležité mít na paměti, že zelená karta potvrzuje jen sjednané povinné ručení, nikoli další typy pojištění, jako je havarijní pojištění. Před cestováním do zahraničí je vždy dobré zkontrolovat její platnost. Dále si ověřte, zda je platná i v zemi, kam míříte. Pokud není, doporučujeme si uzavřít hraniční pojištění, obvykle na hranicích dané země.

Že se blíží konec její platnosti? Nechte si srovnat nové nabídky povinného ručení. Pokud se rozhodnete pro jinou pojišťovnu, samozřejmě vám vydá novou kartu. Před prodloužením stávajícího pojištění se vždy doporučuje nechat si srovnat nové nabídky i od ostatních pojišťoven. A přesně od toho tu je Fox a jeho kalkulačka:

TIP: Systém Zelené karty zahrnuje mnoho zemí, nejen členské státy EU. Seznam zemí, které ji uznávají, se může měnit, a tak je dobré se před cestou „ven” informovat. Doporučujeme mrknout na web stránky České kanceláře pojistitelů.

Nenašli jste odpověď na svou otázku?​

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]