Co se o tomto pojištění hodí vědět?

Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné

Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané povinné ručení. Karavan sám se totiž může stát viníkem i větší dopravní nehody.

Kromě povinného ručení na karavan, které se vztahuje na škody, jež jeho prostřednictvím způsobíte druhým, je možné si dobrovolně sjednat i havarijní pojištění karavanu. To pokrývá škody na něm, za které můžou nepředvídatelné vlivy (vandalismus, nehoda, odcizení apod.).

Jak fungují u povinného ručení přívěsu limity, co konkrétně kryje, jak se pohybují ceny pojištění karavanu apod., s tím vším vám Fox rád poradí.

Srovnání povinného ručení

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Karavan vám zatím nepojistíme. Ale pracujeme na tom.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Pojištění za karavan nemusí platit úplně každý

Pojištění karavanu - koho se týká

Karavan je mobilní stavba, která slouží k rekreačním účelům, nebo jako mobilní zázemí (např. na stavbě či dovolené). Běžně se člení na obytné přívěsy obytné automobily. Pokud s nimi hodláte vyrazit na silnice, musí mít i ony sjednané povinné ručení.

Obytný přívěs

Obytný přívěs je přípojné vozidlo, které je zapřažené za osobním automobilem. Je to tedy jakési pojízdné obydlí, které můžete přivézt, kam potřebujete, a využívat ho jako zázemí. Auto tak máte šikovně k dispozici, třeba na výlety či nákupy, což vám dává velkou volnost.

Pojištění na obytný přívěs

Povinné ručení je potřeba mít sjednané, i když se jedná o nemotorové vozidlo, protože nikdy nevíte, kdy se na silnici může stát viníkem nehody.

Obytný automobil

Obytný vůz je auto, ve kterém se dá bydlet. Je velice podobný obytnému přívěsu, ale toto vozidlo má vlastní pohon. Často dosahuje až velikosti menšího autobusu, jelikož v něm najdete kuchyňku, sprchu a záchod, spaní a také různé úložné prostory. Některé obytné vozy mají dokonce 2 patra.

Povinné ručení na obytný automobil

Povinné ručení je potřeba mít sjednané, i když s ním vyrážíte i jen občas na dovolenou, jelikož nevíte, kdy na silnici může zavinit dopravní nehodu.

Na kolik vyjde zákonné pojištění karavanu?

Cena povinného ručení na karavan

Jak vyjde taková cena pojistky na obytný přívěs? Pojďme se na to podívat blíž. Ovšem pamatujte, že levné pojištění nemusí obsahovat dostatečné limity a rozsah krytí. Proto je nejlepší si vždy nechat srovnat nabídky povinného ručení i havarijního pojištění na míru.
Ceny povinného ručení na karavany a obytná auta se obecně pohybují takto:

Orientační cena pro 52letou osobu, která dosud jezdila bez nehod (maximální bonus), bydlí na vesnici a pojišťuje v tomto případě svůj karavan o hmotnosti 1,6 tuny.

Ceny dle vybrané pojišťovny pro 52letou osobu, která dosud jezdila bez nehod (plný bonus), bydlí na vesnici a pojišťuje v tomto případě svůj obytný automobil Fiat Rimor (rok výroby 2019, najeto 70 tis. km), a to na limity 100/100 mil. Kč.

Pokud obytný přívěs nevyužíváte celoročně, je zbytečné platit povinné ručení za všech 12 měsíců a vyplatí se vám zvážit sezónní povinné ručení na karavan. Ovšem pozor! Budete-li se s ním pohybovat po veřejné komunikaci a způsobíte s ním škodu mimo uhrazené měsíce, zaplatíte ji pak celou z vlastní peněženky!
Pojišťovny, od kterých vám Fox srovná povinné ručení i havarijní pojištění

Povinné ručení na karavan – pojišťovny

Které pojišťovny povinné ručení na karavan a havarijní pojištění nabízí? Připravili jsme pro vás přehled těch, jejichž pojištění vám Fox srovná:

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.

Mezi další pojišťovny poskytující toto pojištění se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP a PVZP.

V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Povinné ručení karavanu – co je dobré vědět?

Co povinné ručení na karavan kryje

Majetkové
škody

Pokud váš karavan způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Právní
zastoupení

Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat karavan z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na karavanu

Odcizení karavanu

Povinné ručení kryje škody způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vašem karavanu. Pro tyto účely je potřeba uzavřít tzv. havarijní pojištění, nebo některé další připojištění:

Připojištění
vyšší asistence

Připojištění
zavazadel

Toto připojištění na českém trhu poskytuje pouze pojišťovna UNIQA.

Připojištění okna
obytných přívěsů

Toto připojištění na českém trhu poskytuje pouze pojišťovna UNIQA.

Připojištění
právní ochrany

Limity povinného ručení na karavan

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu.

Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity, najdete v tabulce vpravo. Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení.


Limity

Zdraví

Majetek

Nižší

50 mil. Kč

50 mil. Kč

Střední

70 mil. Kč

70 mil. Kč

Vyšší

150 mil. Kč

150 mil. Kč

Zelená karta k povinnému ručení na karavan

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo se svým vozem bez zelené karty vůbec možné na veřejnou komunikaci (silnici) vyjet, aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě
(od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně
při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.

Šikovné pojištění, které doplňuje povinné ručení karavanu

Havarijní pojištění na karavan

Havarijní pojištění (také havarijko”) se od povinného ručení liší tím, že se zaměřuje na vaše vozidlo (tedy zde obytný přívěs). Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si je pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod. V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Přírodní
vlivy

Uhradí škody na Vašem karavanu například, když Vám ho zničí kroupy nebo vezme velká voda.

Vandalismus

Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkovaný karavan úmyslně poškodí.

Střet
se zvěří

Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo srnu.

Krádež

Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám karavan nebo jeho část někdo ukradne.

Škoda
po nehodě

Škoda třetí straně

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy na povinné ručení

fox-pose-3

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

  1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
  2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
  3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
  4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
  5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
  6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou u jednotlivých pojišťoven lišit.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu od povinného ručení většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě zajít i do pobočky dané pojišťovny.

Zrušení povinného ručení se řídí jasně definovanými pravidly a vztahují se na ně různé lhůty. Podrobnosti na této stránce.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve řidič bez zelené karty nesměl s pojištěným vozidlem ani vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), a už vůbec ne do kterékoli země v zahraničí. Od roku 2024 zelenou kartu při jízdě po ČR vozit nemusíte, ovšem do zahraničí stále platí, že ji máte mít s sebou (a to minimálně duplikát, nestačí verze v pdf formátu).

Do Foxovy kalkulačky je pro srovnání nabídek povinného ručení (resp. i havarijního pojištění) nezbytné zadat registrační značku (SPZ, příp. VIN) a pár dalších údajů o vašem vozidle, abychom vám mohli připravit relevantní nabídky doslova na míru. 

Pro první nabídku pojištění samozřejmě není nutné zadávat své rodné číslo. Ovšem pokud je uvedete rovnou, výpočet cen všech nabídek vám zobrazíme již s konečnými cenami. Všechny vaše údaje budeme maximálně opatrovat, a to i dle směrnice GDPR.

Jedním z nezbytných údajů je i telefonní číslo – není třeba se bát nevyžádaných telefonátů, náš operátor vám zavolá jen v případě, že byste potřebovali pomoct se srovnáním či sjednáním pojištění.

Fox vám poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Právní služby pro motoristy

Mít krytá záda se vyplatí vždy Proč mít pojištěné právní služby V souvislosti s provozem vozidla mohou nastat situace, které se dotýkají práva a různých dalších úkonů s ním souvisejících. Vyznat se ale v této oblasti vyžaduje spoustu znalostí a zkušeností, a proto je lepší tyto věci přenechat profesionálům, kteří vám pomohou a na které […]

AXA povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od AXA vědět? Povinné ručení od pojišťovny AXA V srpnu 2021 proběhlo sloučení pojišťovny AXA a UNIQA pod jedinou značku, a to UNIQA. Z té se tak stala finanční skupina s výrazně silnější pozicí na trhu jak v Čechách, tak na Slovensku. Dlouholeté zkušenosti jsou zárukou, že společně pod […]

Česká pojišťovna povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od České pojišťovny vědět? Povinné ručení od České pojišťovny V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete […]

Generali povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Generali vědět? Povinné ručení od Generali V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete informace týkající […]

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení a zákon

Který zákon nám ho přikazuje a na co se vztahuje? Zákon o povinném ručení Konkrétně se zde bavíme o Zákonu č. 30/2024 Sb. Ten přikazuje všem, kteří jsou majiteli vozidla zapsaného v registru, že musí mít pojištění zvané povinné ručení. A je jedno, zda s vozidlem (auto, motorka atd.) jezdí denně, nebo jim většinu roku stojí […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

UNIQA povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od pojišťovny Uniqa vědět? Povinné ručení UNIQA Pojišťovna UNIQA staví na 200 leté tradici a zkušenostech a aktuálně se stará o více než 21 milionů smluv. Jejich evropský tým čítá na 15 tisíc zaměstnanců a spolupracuje s dalšími 6 tisíci externisty. V Evropě je oporou pro více než 15 milionů klientů v […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění (na rozdíl od povinného ručení).

Havarijní pojištění lidově také „havarijko” se zaměřuje na vaše vozidlo či posádku v něm. Pomůže tehdy, když dojde k poškození například po dopravní nehodě, při střetu se zvěří, v důsledku přírodních vlivů nebo vandalismu, nebo dokonce i ke krádeži vašeho auta. Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si jej pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod.

Pokud vás zajímá výše havarijního pojištění pro váš vůz, srovnejte si nezávazně nabídky od 8 českých pojišťoven přímo na našem webu. 🦊😉👉 www.mujfox.cz/
... See MoreSee Less

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění (na rozdíl od povinného ručení). 
Havarijní pojištění lidově také „havarijko” se zaměřuje na vaše vozidlo či posádku v něm. Pomůže tehdy, když dojde k poškození například po dopravní nehodě, při střetu se zvěří, v důsledku přírodních vlivů nebo vandalismu, nebo dokonce i ke krádeži vašeho auta. Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si jej pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod.  
Pokud vás zajímá výše havarijního pojištění pro váš vůz, srovnejte si nezávazně nabídky od 8 českých pojišťoven přímo na našem webu. 🦊😉👉 https://www.mujfox.cz/
Load more