Jak autopojištění vlastně funguje?

Pojištění automobilu – povinné a dobrovolné

V rámci autopojištění se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení na auto musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru. Ve zkratce představuje krytí pro případ, kdy s ním někomu způsobíte škodu či úraz.

Neznamená to však, že povinné ručení auta kryje všechno, co se na silnici může stát. Povinné ručení totiž nepokrývá škody na vlastním vozidle a převážených věcech. Ty si ovšem můžete pokrýt třeba připojištěním, nebo tzv. havarijním pojištěním auta. V případě živelních pohrom, vandalismu, odcizení aj. vám totiž pojišťovny pomůžou a škody uhradí.

Jak fungují u povinného ručení limity, co všechno kryje, proč mít u sebe zelenou kartu, jak se pohybují ceny atd., s tím vším vám Fox rád poradí.

Srovnání povinného ručení na automobil

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Nezáleží, jakou třídu auta máte, ať už sedan, kombi, hatchback, liftback, coupé, kabriolet, roadster, off-road, SUV, MPV nebo limuzínu, povinné ručení musí mít každé auto. Pokud s ním jezdíte po veřejné komunikaci, či je na ní necháváte stát, musí být pojištěné. Jinak se vystavujete riziku pokuty, a to až do výše 40.000 Kč.
V jakých situacích se na něj můžete spolehnout?

Povinné ručení auta – co je dobré vědět?

Pojištění automobilu – povinné a dobrovolné

Majetkové
škody

Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Právní
zastoupení

Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na vašem voze

Odcizení vašeho vozu

Povinné ručení kryje škody způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vašem vozidle ani zranění řidiče. Pro tyto účely je potřeba uzavřít tzv. havarijní pojištění, nebo některé další připojištění:

 • Připojištění nákladů na půjčovné
 • Připojištění okenních skel
 • Připojištění proti odcizení
 • Živelní připojištění
 • Připojištění na střet se zvěří
 • Připojištění celé posádky vozu
 • Připojištění právní ochrany
 • Připojištění zavazadel

Limity povinného ručení auta

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu.

Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity, najdete v tabulce vpravo. Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení.


Limity

Zdraví

Majetek

Nižší

50 mil. Kč

50 mil. Kč

Střední

70 mil. Kč

70 mil. Kč

Vyšší

150 mil. Kč

150 mil. Kč

Výpočet ceny povinného ručení auta

Od čeho se konkrétně odvíjí cena tohoto povinného autopojištění? Obecně platí, že výše pojistného za povinné ručení automobilu se odvíjí od několika faktorů, a to těchto:

Typ vozidla

Věk a zkušenosti

Historie nehod

Slevy a bonusy

Cena ručení pro osobní vozy může být odlišná třeba od cen pro motocykly, velké nákladní automobily či jiné typy vozidel.

Mladší a méně zkušení řidiči obvykle platí vyšší pojistné, protože statisticky mají vyšší pravděpodobnost nehody.

Vaše historie nehod může mít významný vliv na cenu ručení. Pokud máte historii nehod, čekejte spíše vyšší pojistné.

Některé pojišťovny nabízejí slevy a bonusy za historii bez nehod, bezchybné řízení a jiné faktory, které snižují riziko.

Výkon vozidla

Místo bydliště

Typ a rozsah krytí

Daná pojišťovna

Výkon motoru vozidla může také ovlivnit cenu pojištění. Větší výkon obvykle znamená vyšší riziko a vyšší cenu pojištění.

Například větší města nebo oblasti s vyšší mírou dopravních nehod a krádeží vozidel mohou mít vyšší ceny pojistného.

Pokud si vyberete rozšířené krytí, které zahrnuje pojištění skel nebo krádeže vozidla, bude to mít logicky vliv na cenu.

Každá pojišťovna má své vlastní tarify a ceny. Proto se mohou mezi různými pojišťovnami lišit, a to často docela výrazně!

Jak je tedy vidět, cena povinného ručení za auto je individuální a závisí na vašich osobních okolnostech a preferencích. Nejlepší způsob, jak získat přesnou cenu pro vaše vozidlo, je konzultovat je s různými pojišťovnami a porovnat nabídky. Chcete-li nezávislé srovnání na míru své situaci a vašemu vozu, jednoduše využijte Foxovu kalkulačku.

Zelená karta k autopojištění

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo se svým vozem bez zelené karty vůbec možné vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.

Tato stránka poskytuje přehled o autopojištění (primárně zákonném povinném ručení a dále havarijním pojištění) ve smyslu pojištění osobního automobilu. Ovšem pamatujte, že je třeba mít pojištěný i automobil nákladní (lidově náklaďák). Tedy konkrétně dodávku, pick-up, kamion apod. Včetně foodtrucku či pojízdné knihovny.

Šikovné pojištění, které doplňuje povinné ručení auta

Havarijní pojištění auta

Havarijní pojištění (také havarijko”) se od povinného ručení liší tím, že se zaměřuje na vaše vozidlo (tedy zde automobil). Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si je pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod. V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Přírodní vlivy

Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.

Vandalismus

Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.

Škoda po nehodě

Střet se zvěří

Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.

Krádež

Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.

Škoda třetí straně

Jak ušetřit tisíce na povinném ručení?

Bonus pojištění auta

Bonus u povinného ručení je sleva na autopojištění. Běžně se uvádí v procentech. Počítá se do něj celková délka sjednaného povinného ručení bez pojistných událostí, a to v měsících. Bonus se může vyšplhat až na 60 % z ceny pojištění vozu. Pro majitele vozu nebo pro řidiče je povinné ručení tím levnější, čím déle jezdí bez zaviněných nehod.

Nejlevnější autopojištění často není to nejlepší

Cena pojištění auta

Jak vyjde taková cena pojistky na auto? Pojďme se na to blíže podívat. Jen pamatujte, že levné pojištění nemusí obsahovat dostatečné limity a rozsah krytí. Proto je nejlepší si vždy nechat srovnat nabídky povinného ručení i havarijního pojištění na míru. Ceny za autopojištění se obecně pohybují následovně – viz níže.

Cena povinného ručení na auto

V roce 2024 se ceny povinného ručení v ČR pohybují následovně:

 • Orientační cena pro 53letou osobu s plným bonusem (10+ let nebourala), která bydlí na vesnici a pojišťuje si svůj vůz Škoda Citigo (rok výroby 2018, 999 cm3/44kw), na pojistné limity 50 milionů Kč.

 • Orientační cena pro 53letou osobu s plným bonusem (10+ let nebourala), která bydlí ve středně velkém městě a pojišťuje si svůj vůz Škoda Superb (rok výroby 2019, 1968 cm3/110 kW) na pojistné limity 50 milionů Kč.

Obecně nejvíce na povinném ručení zaplatí nejmladší řidiči, kteří nemají s provozem vozidla dostatečné zkušenosti. Ročně je vyjde povinné ručení v průměru na 7 598 Kč.

Tyto ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na různých faktorech (výše výčet). Pro přesnější odhad doporučujeme použít online kalkulačku povinného ručení.

Cena havarijního pojištění na auto

Celkově platí, že cena havarijního pojištění je individuální a závisí na vašich preferencích a dalších okolnostech. Nejlepší způsob, jak získat přesnou cenu pro vaše vozidlo, je konzultace s různými pojišťovnami a porovnání jednotlivých nabídek. Chcete-li nezávislé srovnání na míru, jednoduše využijte Foxovu kalkulačku.

 • Orientační cena pro 60letého řidiče z vesnice s plným bonusem například pro jeho vůz Škoda Superb, který má najeto 190 000 km (rok výroby 2012, 1968 cm3 / 103 kW), při limitu 50 000 Kč ve verzi Allrisk (kryje havárie, odcizení, vandalismus a živly) a při spoluúčasti 5 %, min. 5 000 Kč, vychází havarijko na 5 263 Kč ročně. Ovšem při volbě spoluúčasti 15 %, min. 15 000 Kč, pak vyjde havarijko jen na 3 438 Kč ročně.

 • Orientační cena pro 40letého řidiče z většího města s plným bonusem například pro jeho vůz Škoda Kodiaq, který má najeto 70 000 km (rok výroby 2017, 1968 cm3 / 140kW), při limitu 500 000 Kč ve verzi Allrisk (kryje havárie, odcizení, vandalismus a živly) a při spoluúčasti 5 %, min. 5 000 Kč, vychází havarijko minimálně na 8 004 Kč (ovšem záleží vždy na pojišťovně a dalších faktorech).

Pojišťovny, od kterých vám Fox srovná povinné ručení i havarijní pojištění​

Povinné ručení na automobil – pojišťovny

Které pojišťovny povinné ručení na automobil a havarijní pojištění nabízí? Připravili jsme pro vás přehled těch, jejichž pojištění vám Fox srovná:

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.

Mezi další pojišťovny poskytující toto pojištění se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP, PVZP a Euro Insurances DAC.

Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem​

Srovnání povinného ručení na auto

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy na povinné ručení auta

fox-pose-3

Pamatujte, že nejlevnější povinné ručení se nemusí vyplatit, jelikož nemusí mít dostatečné limity a rozsah krytí. Proto si vždy nechte porovnat nabídky a berte v potaz kromě ceny také to, co pojištění kryje a do jakých částek.

Ukončit povinné ručení lze hned z několika důvodů. Jedním z nejčastějších případů je prodej vozidla nebo jeho likvidace. Zrušit pojistku na vozidlo ovšem můžete také v případě, že nejste spokojeni s jeho cenou nebo se službami vašeho pojistitele.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Při prodeji auta nezapomeňte na odhlášení povinného ručení (případně i havarijního pojištění). K tomu stačí poslat kopii technického průkazu, ve které bude zaznamenána změna majitele, na adresu pojišťovny, u níž máte pojištění sjednáno, nebo navštívit kteroukoli pobočku dané pojišťovny.

Pokud řešíte povinné ručení na nové auto, pamatujte, že bez povinného ručení nemůžete odjet. Než tedy půjdete na přepis vozidla na dopravní úřad, nezapomeňte už mít s sebou sjednané povinné ručení.

Fox vám rád poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more