Jak pojištění elektrického vozu vlastně funguje?

Pojištění elektromobilu – povinné a dobrovolné

V rámci pojištění elektrického automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení na elektromobil musí mít sjednané ze zákona každý, kdo ho má přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí pro případ, kdy s ním někomu způsobíte škodu či úraz.

Neznamená to však, že povinné ručení elektromobilu kryje vše, co se na silnici může stát. Povinné ručení totiž nepokrývá škody na vlastním voze a převážených věcech. Ty si ovšem můžete pokrýt připojištěním nebo tzv. havarijním pojištěním elektromobilu. V případě živelních pohrom, vandalismu, odcizení aj. vám totiž pomůžou a škody uhradí.

Jak fungují u povinného ručení limity, co všechno kryje, kdy u sebe mít zelenou kartu, jak se pohybují ceny atd., s tím vším vám Fox rád poradí.

Obrázek pojištění

Srovnání povinného ručení

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Definice elektrického automobilu a jeho historie

Elektromobily v kostce

 • Definice– Elektromobil, elektroauto či také elektrické vozidlo (EV) je motorové vozidlo na elektrický pohon. Pro skladování energie využívají obvykle baterie, které lze nabít v dobíjecí stanici, či z běžné zásuvky v budovách a parkovištích.
 • EV v ČR – Elektromobilů u nás každým rokem přibývá. Důvodem je to, že jsou šetrnější k životnímu prostředí (neprodukují emise jako spalovací motory), a to, že je jejich provoz levnější (oproti tomu je však servisování často nákladnější)
 • Historie – Za první se považuje vůz sestavený holandským prof. Stratinghem a jeho asistentem roku 1835 (cca 50 let před 1. autem se spalovacím motorem). Na zač. 20. století dokonce v USA jezdilo víc elektromobilů než spalovacích aut. 
 • Cena – Pořizovací cena elektromobilů je stále vyšší než u srovnatelného auta se spalovacím motorem. Celkové náklady u elektromobilů jsou pak stále větší než u spalovacích aut, zvlášť kvůli nákladům spojených s životností baterie.
 • Nevýhody – Oproti automobilům se spalovacími motory je to u elektromobilů vyšší pořizovací cena, vyšší hmotnost (a tak i hluk), zatím i menší spolehlivost (nutnost častějších oprav), vyšší emise při výrobě (hlavně kvůli bateriím) apod.
Kdo může čerpat peníze z dotačních programů?

Dotace na elektromobily

Na základě výzvy Záruka elektromobility vyhlášené 1. 12. 2023 Ministerstvem průmyslu a obchodu jakožto součásti Národního plánu obnovy, podnikatelé a firmy mohou získat dotaci až 200 000 Kč na nákup bezemisního vozidla a k tomu navíc záruku k úvěru.

Pokud tedy jako běžný občan toužíte po elektromobilu a chtěli byste od státu příspěvek, v současnosti v ČR zatím bohužel dotace pro fyzické osoby neexistují. Ovšem pokud si takový vůz i tak pořídíte, můžete si zažádat alespoň o dotaci na zřízení nabíjecí stanice pro elektromobil na svém pozemku či bytu/domu.

Obrázek pojištění

Na čem díky koupi elektromobilu ušetříte? Je to třeba nulová silniční daň z provozu vozu, nulové poplatky za parkování v městských zónách, nulový poplatek za dálniční známku či vjezd do ekologických zón bez omezení.

V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Povinné ručení elektromobilu – co je dobré vědět?

Co povinné ručení elektromobilu kryje

Majetkové
škody

Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Právní
zastoupení

Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na elektromobilu

Odcizení elektromobilu

Povinné ručení kryje škody způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vašem elektromobilu ani zranění jejího řidiče. Pro tyto účely je potřeba uzavřít tzv. havarijní pojištění, nebo některé další připojištění:

 • Připojištění nákladů na půjčovné
 • Připojištění okenních skel
 • Připojištění proti odcizení
 • Živelní pojištění
 • Připojištění na střet se zvěří
 • Připojištění celé posádky vozu
 • Připojištění právní ochrany
 • Připojištění zavazadel

Asistenční služby pro elektromobily zahrnují i služby spojené s dobitím vybité baterie na místě (v ČR aktuálně ještě moc nefunguje), nebo odtahem vozidla k nejbližší dobíjecí stanici (u nás nejčastější varianta). Případně odtah do servisu specializovaného na opravy vozidel na elektrický pohon.

Limity povinného ručení elektromobilu

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu.

Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity, najdete v tabulce vpravo. Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení.


Limity

Zdraví

Majetek

Nižší

50 mil. Kč

50 mil. Kč

Střední

70 mil. Kč

70 mil. Kč

Vyšší

150 mil. Kč

150 mil. Kč

Výpočet ceny povinného ručení elektromobilu

Od čeho se odvíjí cena tohoto povinného pojištění elektrického auta? Obecně platí, že výše pojistného za povinné ručení se odvíjí od několika faktorů, a to hlavně od těchto:

Typ vozidla

Věk a zkušenosti

Historie nehod

Slevy a bonusy

Cena ručení pro osobní vozy se může lišit třeba od cen pro motocykly, velké nákladní automobily či jiné typy vozidel.

Mladší a méně zkušení řidiči obvykle platí vyšší pojistné, protože statisticky mají vyšší pravděpodobnost nehody.

Vaše historie nehod může mít významný vliv na cenu ručení. Pokud máte historii nehod, čekejte spíše vyšší pojistné.

Některé pojišťovny nabízejí slevy a bonusy za historii bez nehod, bezchybné řízení a jiné faktory, které snižují riziko.

Výkon vozidla

Místo bydliště

Typ a rozsah krytí

Daná pojišťovna

Výkon motoru vozidla může také ovlivnit cenu pojištění. Větší výkon obvykle znamená vyšší riziko a vyšší cenu pojištění.

Například větší města nebo oblasti s vyšší mírou dopravních nehod a krádeží vozidel mohou mít vyšší ceny pojistného.

Pokud si vyberete rozšířené krytí, které zahrnuje pojištění skel nebo krádeže vozidla, bude to mít logicky vliv na cenu.

Každá pojišťovna má své vlastní tarify a ceny. Proto se mohou mezi různými pojišťovnami lišit, a to často docela výrazně!

Jak je tedy vidět, cena povinného ručení za auto je individuální a závisí na vašich osobních okolnostech a preferencích. Nejlepší způsob, jak získat přesnou cenu pro vaše vozidlo, je konzultovat je s různými pojišťovnami a porovnat nabídky. Chcete-li nezávislé srovnání na míru své situaci a vašemu vozu, jednoduše využijte Foxovu kalkulačku.

Zelená karta k povinnému ručení na elektromobil

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo s elektromobilem bez zelené karty vůbec možné na veřejnou komunikaci (silnici) vyjet, aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od začátku roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.

Šikovné pojištění, které doplňuje povinné ručení elektromobilu

Havarijní pojištění elektromobilu

Havarijní pojištění (lidově havarijko”) se od povinného ručení liší tím, že se zaměřuje přímo na vaše vozidlo (tedy zde elektromobil). Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si je pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod. V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Přírodní
vlivy

Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.

Vandalismus

Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.

Střet
se zvěří

Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.

Krádež

Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.

Škoda
po nehodě

Škoda třetí straně

Jak ušetřit tisíce na povinném ručení?

Bonus pojištění elektromobilu

Bonus u povinného ručení je sleva na pojištění vozidla. Běžně se uvádí v procentech. Počítá se do něj celková délka sjednaného povinného ručení bez pojistných událostí, a to v měsících. Bonus se může vyšplhat až na 60 % z ceny pojištění vozu. Pro majitele vozu nebo pro řidiče je povinné ručení tím levnější, čím déle jezdí bez nehod.

fox-pose-3
Nejlevnější pojištění elektromobilu často není to nejlepší

Cena pojištění elektromobilu

Jak vyjde taková cena pojistky na elektromobil? Pojďme se na to podívat podrobněji. Jen pamatujte, že levné pojištění nemusí obsahovat dostatečné limity a rozsah krytí. Proto je nejlepší si nechat srovnat nabídky povinného ručení a havarijka na míru. Ceny za pojištění elektrického auta se pohybují následovně – vizte přehledy níže.

Zajímavost

Elektromobily mají v ČR ve srovnání s vozy se spalovacími motory v průměru skoro o ¼ levnější povinné ručení (jde totiž o novinku na trhu a pojišťovny do ní teprve začínají započívat různé faktory), ale naopak až o 40 % dražší havarijní pojištění (škody bývají vyšší kvůli technologiím a opravám ve specializovaných servisech).
Na kolik vyjde zákonné pojištění elektromobilu?

Cena povinného ručení na elektromobil

V roce 2024 se ceny povinného ručení v ČR pohybují následovně:


Vozidlo

Nižší krytí

Střední krytí

Vyšší krytí

Tesla Model 3
(200 kW, 2 000 kg, 2022)

1 224 Kč

1 224 Kč

1 344 Kč

Škoda Citigo iV
(61 kW, 1 300 kg, 2022)

1 200 Kč

1 200 Kč

1 320 Kč

Škoda Enyaq iV
(150 kW, 2 000 kg,
2022)

1 200 Kč

1 200 Kč

1 320 Kč

Pojištění vozidel kalkulováno pro pojistníka Marka ve věku 48 let, který bydlí v obci Čáslav. Ročně najezdí do 5 000 km a má 180 měsíců bez nehody. Uvedeny jsou nejnižší nabízené cenové nabídky ve srovnání pro roční platbu v různých variantách krytí. Jedná se o ilustrační příklady, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 28. 6. 2023.

Tyto ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na různých faktorech (výše výčet). Pro přesnější odhad doporučujeme použít Foxovu online kalkulačku.

Cena havarijního pojištění na elektromobil

Celkově platí, že cena havarijního pojištění je individuální a odvíjí se od vašich preferencí a dalších okolností. Nejlepší způsob, jak získat přesnou cenu pro svůj elektromobil, je konzultace s různými pojišťovnami a porovnání jednotlivých nabídek. Chcete-li nezávislé srovnání na míru, jednoduše využijte Foxovu online kalkulačku.


Vozidlo

Nižší krytí

Střední krytí

Vyšší krytí

Kia Soul
(cena 320 000 Kč, 81 kW, najeto 133 000 km, rok 2018)

10 842 Kč

x

x

Tesla Model X
(cena 1 000 000 Kč, 380 kW, najeto 104 000 km, rok 2017)

x

25 572 Kč

x

Mercedes Benz EQS
(cena 2 990 000 Kč, 400 kW, najeto 12 000 km, rok 2022)

x

x

77 268 Kč

Pojištění vozidel kalkulováno se spoluúčastí 5%, min. 5000,- Kč, plné havarijní pojištění (Allrisk), pro pojistníka Marka ve věku 52 let, který bydlí v obci Tišnov. Ročně najezdí do 5 000 km a má 180 měsíců bez nehody.

Tyto ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na různých faktorech (výše výčet). Pro přesnější odhad doporučujeme použít Foxovu online kalkulačku.

Pojišťovny, od kterých vám Fox srovná povinné ručení i havarijní pojištění

Povinné ručení na elektromobil – pojišťovny

Které pojišťovny v Česku havarijní pojištění a povinné ručení na elektromobil nabízí? Připravili jsme pro vás přehled těch, jejichž pojištění vám Fox srovná:

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.

Mezi další pojišťovny poskytující pojištění vozidel se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP, PVZP, Euro Insurances DAC.

Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem​

Srovnání povinného ručení na elektromobil

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy ohledně pojištění vozu

fox-pose-3

Pamatujte, že nejlevnější povinné ručení se nemusí vyplatit, jelikož nemusí mít dostatečné limity a rozsah krytí. Proto si vždy nechte porovnat nabídky a berte v potaz kromě ceny také to, co pojištění kryje a do jakých částek.

Ukončit povinné ručení lze hned z několika důvodů. Jedním z nejčastějších případů je prodej vozidla nebo jeho likvidace. Zrušit pojistku na vozidlo ovšem můžete také v případě, že nejste spokojeni s jeho cenou nebo se službami vašeho pojistitele.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Při prodeji auta nezapomeňte na odhlášení povinného ručení (případně i havarijního pojištění). K tomu stačí poslat kopii technického průkazu, ve které bude zaznamenána změna majitele, na adresu pojišťovny, u níž máte pojištění sjednáno, nebo navštívit kteroukoli pobočku dané pojišťovny.

Pokud řešíte povinné ručení na nové auto, pamatujte, že bez povinného ručení nemůžete odjet. Než tedy půjdete na přepis vozidla na dopravní úřad, nezapomeňte už mít s sebou sjednané povinné ručení.

Fox vám rád poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more