Jak pojištění traktoru, zahradního traktoru a malotraktoru funguje?

Pojištění traktoru – povinné a dobrovolné

V rámci pojištění traktoru se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení na traktor musí mít ze zákona sjednaný každý, kdo ho má přihlášený v registru. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte škodu či úraz.

Neznamená to však, že povinné ručení traktoru kryje všechno, co se na silnici může stát. Povinné ručení totiž nepokrývá škody na vozidle a převážených věcech. Ty si ovšem můžete pokrýt třeba připojištěním nebo tzv. havarijním pojištěním traktoru. V případě živelních pohrom, vandalismu, odcizení aj. vám totiž pomůžou a škody za vás uhradí.

Jak fungují u povinného ručení limity, co všechno kryje, proč mít u sebe zelenou kartu, jak se pohybují ceny atd., s tím vším vám Fox rád poradí.

Srovnání povinného ručení

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Traktor vám zatím nepojistíme. Ale pracujeme na tom.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Není traktor jako traktor

Pojištění traktoru – koho se týká

Pokud hodláte traktor na veřejné komunikaci tzv. „provozovat”, musíte ho mít pojištěný. A to se týká nejen 3 základních kategorií traktoru, ale i malotraktorů a od roku 2024 i zahradních traktorů. Povinné ručení musí mít všechna vozidla, kterým byly přiděleny registrační značky a technický průkaz. Jelikož i traktory občas využívají veřejné komunikace, i pro ně platí povinnost mít sjednané pojištění (můžou tam způsobit škody).

Traktor

Traktor je motorové vozidlo, které je určeno zejména pro práci a dopravu v zemědělství, na poli, v lese nebo jiném nerovném nebo nezpevněném terénu. Běžně se však používají i v jiných oborech, například při údržbě silnic nebo při stavebních pracích.

Povinné ručení na traktor

Povinné pojištění pro traktory dělíme dle jejich kategorie, a to na traktor s přidělenou registrační značkou (nejvíce využívají silnice), traktor bez přidělené značky (bez SPZ) a na traktor s jednou nápravou (tzv. kultivační traktor).

Malotraktor

Malotraktory jsou vlastně takové menší verze klasických traktorů. Na rozdíl od nich jsou díky svým kompaktním rozměrům a menší hmotnosti ideální hlavně pro drobné farmáře a komunální služby (technické služby obcí). Obvykle proto mají i vlastní SPZ. Malotraktory jsou dodávány s kabinou (klimatizace, vytápění), nebo bez. Záleží, který typ si dle potřeby vyberete.

Povinné ručení na malotraktor

Jelikož jsou tyto traktory menší než ty klasické a pohybují se menší rychlostí než třeba automobily či motorky, je u nich nižší riziko způsobení nehody a velkých škod, a tak je u malotraktorů povinné ručení nižší.

Zahradní traktor

Zahradní traktor je kompaktní traktor navržený pro údržbu a práce ve velkých zahradách, parcích, hřištích apod. Tyto traktory jsou obvykle vybaveny různým příslušenstvím a nástavbami. Běžně mají robustní konstrukci, vyšší výkon motoru a větší kapacitu sběrného koše než běžné sekačky. Některé také nabízejí možnost připojení dalšího příslušenství.

Povinné ručení na zahradní traktor

Jelikož jsou tyto traktory menší než klasické a pohybují se menší rychlostí, je u nich riziko způsobení nehody nižší než u těch velkých. Pokud tedy se zahradním traktorem plánujete vyrazit na silnici, pak si ho musíte pojistit.

Na kolik vyjde zákonné pojištění traktoru?

Cena pojištění traktoru

Jak vyjde taková cena pojistky na váš traktor? Pojďme se na to podívat blíž. Ovšem pamatujte, že levné pojištění nemusí obsahovat dostatečné limity a rozsah krytí. Proto je nejlepší si vždy nechat srovnat nabídky povinného ručení i havarijního pojištění na míru. Ceny povinného ručení na traktor se obecně pohybují následovně:

 • Orientační cena pro 52letou osobu s plným bonusem (10+ let nebourala), která bydlí na vesnici a pojišťuje si svůj traktor na limity 50/50 mil. Kč.

 • Orientační cena pro 52letou osobu s plným bonusem (10+ let nebourala), která bydlí na vesnici a pojišťuje si svůj traktor na limity 50/50 mil. Kč.

 • Orientační cena pro 52letou osobu s plným bonusem (10+ let nebourala), která bydlí na vesnici a pojišťuje si svůj traktor na limity 50/50 mil. Kč.

 • Orientační cena pro 53letou osobu s plným bonusem (10+ let nebourala), která bydlí na vesnici a pojišťuje si svůj traktor na limity 50/50 mil. Kč.

 • Orientační cena pro 52letou osobu s plným bonusem (10+ let nebourala), která bydlí na vesnici a pojišťuje si svůj traktor na limity 50/50 mil. Kč.

Pokud traktor nepoužíváte celoročně, je zbytečné platit povinné ručení za všech 12 měsíců a vyplatí se vám zvážit tzv. sezónní povinné ručení na traktor. Jen pozor. Budete-li se s traktorem pohybovat po veřejné komunikaci a způsobíte s ním škodu mimo měsíce, kdy vám platí povinné ručení, zaplatíte ji celou z vlastní peněženky!

Pojišťovny, od kterých vám Fox srovná povinné ručení i havarijní pojištění

Povinné ručení na traktor – pojišťovny

Které pojišťovny povinné ručení na traktor a havarijní pojištění nabízí? Připravili jsme pro vás přehled těch, jejichž pojištění vám Fox srovná:

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce, a ta vám hned nabídne srovnání.

Mezi další pojišťovny poskytující toto pojištění se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP a PVZP.

V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Povinné ručení traktoru – co je dobré vědět?

Co povinné ručení na traktor kryje

Majetkové
škody

Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Právní
zastoupení

Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na traktoru

Odcizení traktoru

Povinné ručení kryje škody, způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vašem traktoru ani zranění řidiče. Pro tyto účely je potřeba uzavřít tzv. havarijní pojištění nebo některé další připojištění:

 • Připojištění vyšší varianty asistence
 • Připojištění okenních skel
 • Úrazové připojištění celé posádky vozu

Limity povinného ručení na traktor

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu.

Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity, najdete v tabulce vpravo. Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení.


Limity

Zdraví

Majetek

Nižší

50 mil. Kč

50 mil. Kč

Střední

70 mil. Kč

70 mil. Kč

Vyšší

150 mil. Kč

150 mil. Kč

Výpočet ceny povinného ručení na traktor

Od čeho se konkrétně odvíjí cena tohoto povinného pojištění traktoru? Obecně platí, že výše pojistného za povinné ručení na traktor se odvíjí od několika faktorů, a to:

Typ vozidla

Věk a zkušenosti

Historie nehod

Slevy a bonusy

Cena ručení pro traktory se může lišit třeba od cen pro motocykly, velké nákladní automobily či jiné typy vozidel.

Mladší a méně zkušení řidiči obvykle platí vyšší pojistné, protože statisticky mají vyšší pravděpodobnost nehody.

Vaše historie nehod může mít významný vliv na cenu ručení. Pokud máte historii nehod, čekejte spíše vyšší pojistné.

Některé pojišťovny nabízejí slevy a bonusy za historii bez nehod, bezchybné řízení a jiné faktory, které snižují riziko.

Výkon vozidla

Místo bydliště

Typ a rozsah krytí

Daná pojišťovna

Výkon motoru traktoru může také ovlivnit cenu pojištění. Větší výkon obvykle znamená vyšší riziko a vyšší cenu pojištění.

Například větší města nebo oblasti s vyšší mírou dopravních nehod a krádeží vozidel mohou mít vyšší ceny pojistného.

Pokud si vyberete rozšířené krytí, které zahrnuje pojištění skel nebo krádeže traktoru, bude to mít logicky vliv na cenu.

Každá pojišťovna má své vlastní tarify a ceny. Proto se mohou u různých pojišťoven lišit a to často docela výrazně!

Zelená karta k povinnému ručení na traktor

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo s traktorem bez zelené karty vůbec možné na veřejnou komunikaci (silnici) vyjet, aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.

Šikovné pojištění, které doplňuje povinné ručení traktoru

Havarijní pojištění na traktor

Havarijní pojištění (také havarijko”) se od povinného ručení liší tím, že se zaměřuje na vaše vozidlo (zde tedy traktor). Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si je pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod. V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Přírodní
vlivy

Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.

Vandalismus

Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.

Střet
se zvěří

Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.

Krádež

Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.

Škoda
po nehodě

Škoda třetí straně

Ceny havarijního pojištění na traktor se obecně pohybují takto:

 • Orientační cena pro 53letou osobu s plným bonusem (10+ let nebourala), která bydlí na vesnici a pojišťuje svůj traktor Traktor Deutz-Fahr (cena 400 tis. Kč, rok výroby 2012) havarijně na tzv. Allrisk (odcizení, vandal, havárie, živel) při spoluúčasti 5 %, min. 5000 Kč.

 • Odvíjí se od ceny traktoru, pokud bude stát malotraktor 200 tis., bude to zhruba polovina ceny normálního traktoru.

 • Pouze pokud má zahradní traktor registrační značku. Bez SPZ havarijní pojištění sjednat nelze.

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy na povinné ručení

fox-pose-3

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

 1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
 2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
 3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
 4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
 5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
 6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou u různých pojišťoven lišit.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu od povinného ručení většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě zajít i do pobočky dané pojišťovny.

Zrušení povinného ručení se řídí jasně definovanými pravidly a vztahují se na ně různé lhůty. Podrobnosti na této stránce.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve řidič bez zelené karty nesměl s pojištěným vozidlem ani vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), a už vůbec ne do kterékoli země v zahraničí. Od roku 2024 zelenou kartu při jízdě po ČR vozit nemusíte, ovšem do zahraničí stále platí, že ji máte mít s sebou (a to minimálně duplikát, nestačí verze v pdf formátu).

Do Foxovy kalkulačky je pro srovnání nabídek povinného ručení (resp. i havarijního pojištění) nezbytné zadat registrační značku (SPZ, příp. VIN) a pár dalších údajů o vašem vozidle, abychom vám mohli připravit relevantní nabídky doslova na míru. 

Pro první nabídku pojištění samozřejmě není nutné zadávat své rodné číslo. Ovšem pokud je uvedete rovnou, výpočet cen všech nabídek vám zobrazíme již s konečnými cenami. Všechny vaše údaje budeme maximálně opatrovat, a to i dle směrnice GDPR.

Jedním z nezbytných údajů je i telefonní číslo – není třeba se bát nevyžádaných telefonátů, náš operátor vám zavolá jen v případě, že byste potřebovali pomoct se srovnáním či sjednáním pojištění.

Fox vám poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more