Možná budete přece jen muset něco doplácet i vy

Co je spoluúčast u havarijního pojištění

Havarijní pojištění je dobrovolné, tedy narozdíl od povinného ručení, a kryje vám škody či úrazy (zaplatí jejich řešení), které se stanou vašemu vozu (autu, motorce, čtyřkolce atd.). Třeba když utrpí škody při bouračce, působením živlů či vandalů atd.

I když si havarijko platíte a skutečně dojde na situaci z výčtu výše, na kterou jste pojištění, pojišťovna vám běžně neproplatí celou částku. Většinou totiž mívá sjednaný z vaší strany jakýsi doplatek, tedy spoluúčast u havarijního pojištění. A to částku, kterou z výše škody zaplatíte zároveň i vy.

Jaká výše spoluúčasti u havarijní pojištění je běžná? Jakou výši zvolit? Jaký vliv má na cenu havarijního pojištění? A jak přesně funguje spoluúčast, pokud dojde k pojistné události? A pro koho se vůbec vyplatí mít havarijní pojištění pro svůj vůz? Čtěte dál!

Srovnávač pojištění vozidel

   Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven. 
A samozřejmě rovněž 
havarijního pojištění. 

V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 20. 12. 2024.

Na jakou výši spoluúčasti u havarijka většinou narazíte?

Běžná výše spoluúčasti u havarijního pojištění

Havarijko se běžně sjednává se spoluúčastí. To je konkrétně částka, kterou v rámci výše škody vy doplatíte pojišťovně. Běžná výše spoluúčasti u havarijního pojištění se v ČR pohybuje v rozmezí 5 % až 15 % z pojistné události. Konkrétní výše závisí na podmínkách sjednané smlouvy, přičemž vy si zpravidla můžete její výši vybrat.

Spoluúčast může být pojišťovnou stanovena jako konkrétní částka (např. 5 000 Kč), procento z výše škody (např. 5 %) nebo procento s uvedením minimální částky (např. 5 %, minimálně však 5 000 Kč). A existuje i nulová spoluúčast, která ale bývá nejdražší.

Výše spoluúčastiPři škodě 20 000 Kč
vy zaplatíte
Při škodě 100 000 Kč
vy zaplatíte
Při škodě 500 000 Kč
vy zaplatíte

0 %, min. 0 Kč

0 Kč

0 Kč

0 Kč

5 %, min. 5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

25 000 Kč

10 %, min. 10 000 Kč

10 000 Kč

10 000 Kč

50 000 Kč

15 %, min. 15 000 Kč

15 000 Kč

15 000 Kč

75 000 Kč

Zdroj: Vlastní výpočet přes kalkulačku Můj Fox aktuální k datu 20. 12. 2024.

Jen pro představu, nejčastější varianta spoluúčasti bývá 5 %, minimálně však 5 000 Kč.

POZOR: U havarijního pojištění (a nejen u něj) vždycky zvolte jen takovou spoluúčast, abyste ji v případě pojistné události (havárie, pád stromu, srážka se zvěří, odcizení vozu apod.) zvládli zaplatit.

Spoluúčast si u některých pojišťoven můžete nastavit i na nulu

Havarijní pojištění bez spoluúčasti

Havarijko bez spoluúčasti, tedy havarijko s 0% spoluúčastí, je typ pojistné ochrany, při které se pojištěný řidič vůbec nepodílí na úhradě případné škody z vlastní kapsy. V praxi to znamená, že v případě pojistné události, jako je třeba nehoda, vandalismus, živelná pohroma či odcizení vozu, pojišťovna pokryje celou částku škody, a to až do výše sjednaného limitu havarijního pojištění! Řidič nemusí platit nic…

Tento typ pojištění sice zajišťuje maximální finanční jistotu a pojištěného nepřekvapí nenadálý výdaj v podobě nákladů na řešení škod, je však obvykle o dost dražší než ostatní varianty se spoluúčastí, protože pojišťovna přebírá veškeré riziko. Že by vás zajímalo, kolik by takové havarijko s 0% spoluúčastí stálo vás? Zeptejte se Foxe!

Jak souvisí výše sjednané spoluúčasti s cenou pojistného u havarijka?

Vliv výše spoluúčasti na havarijní pojištění

Pamatujte, že zatímco povinné ručení pokrývá škody způsobené třetím stranám, havarijní pojištění se týká vašeho vlastního vozidla a cestujících v něm. Výhodou je, že je dobrovolné a vy si ho můžete rozšířit o různá připojištění pro ještě lepší krytí. 

Pamatujte, že dle sjednaných limitů získáte od pojišťovny peníze na pokrytí škod či úrazů, které se stanou vašemu vozidlu či posádce v rámci následujících situací:

Přírodní vlivy

Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.

Vandalismus

Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.

Střet se zvěří

Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.

Kráděž

Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.

Škoda po nehodě

Škoda třetí straně


Dobré vzít v potaz:
Čím nižší je vaše spoluúčast, tím bude logicky vyšší pojistné.

Pokud zvolíte nízkou výši spoluúčasti na škodě, v případě škod sice zaplatíte méně, ovšem pamatujte na to, že budete platit za dané pojištění vyšší cenu. Rozdíly v roční ceně na pojištění mohou činit až několik tisíc. Vyplatí se úspora při vyšší spoluúčasti?

Pro lepší představu níže tabulka s modelovým řidičem, kterému je 53 let, bydlí v menší obci, má plné bonusy a svůj vůz, korektně Peugeot 5008, 1 499 cm3/96 kW, rok výroby 2020 s nájezdem 50 000 km, si pořídil havarijní pojištění ve variantě Allrisk:

Sjednaná spoluúčast2 %,
min. 2 000 Kč
5 %,
min. 5 000 Kč
10 %,
min. 10 000 Kč
15 %,
min. 15 000 Kč

Roční pojistné

u havarijka

22 546 Kč

Při opravě ve smluvním servisu se v této variantě spoluúčast snižuje dokonce na 0 %!

12 566 Kč

8 577 Kč

7 582 Kč

Zdroj: Vlastní výpočet přes kalkulačku Můj Fox aktuální k datu 20. 12. 2024.

Kdy a kolik případně pojistník platí v rámci spoluúčasti?

Jak se spoluúčast u havarijního pojištění platí

Spoluúčast u havarijního pojištění má pojistník definovanou jako částku, kterou on sám přispívá na pokrytí škody z vlastní kapsy, pokud dojde na pojistnou událost. Spoluúčast u havarijního pojištění se pak hradí formou odpočtu z částky, kterou pojišťovna vyplatí při řešení pojistné události. Zjednodušeně řečeno, spoluúčast není placena zvlášť, ale pojišťovna sníží výplatu pojistného plnění o sjednanou výši spoluúčasti.

Jak spoluúčast v praxi funguje? Pro lepší představu si to projděme na příkladu:

     1. Například vám spadne strom na kapotu

     2. Servis na vozidle ocení škodu na 50 000 Kč.

     3. Máte-li ve smlouvě spoluúčast 5 000 Kč (nebo 5 %), tato částka se odečte z výplaty pojišťovny, takže v tomto případě vám
         vyplatí 45 000 Kč (50 000 Kč škoda minus 5 000 Kč, což je vaše sjednaná spoluúčast).

Velmi dobré vědět: Pokud je škoda u pojistné události na vozidle nižší než sjednaná spoluúčast u havarijního pojištění, pak pojišťovna nehradí nic, protože náklady plně pokryjete vy!

Dává smysl havarijko ještě na váš vůz sjednávat?

Pro koho se vyplatí mít havarijní pojištění

Havarijní pojištění se majiteli vozidla vyplatí po celý rok. Chrání totiž vaši peněženku před nákladnými opravami, pokud se vašemu vozu něco stane. Spolu s povinným ručením je to skvělý doplněk, který krytí obrací směrem k pojišťovně. 

Nejvíce se může hodit u nového auta, auta s vysokou hodnotou, pokud parkujete
v rizikových místech s možností živelné pohromy či vandalství. 

Zároveň přijde vhod, když hodně cestujete a celkově chcete mít finanční jistotu, kdyby se něco přihodilo.

Porovnání cen povinného ručení i havarijka a připojištění na pár kliknutí

Pojišťovny, u kterých Fox ověřuje pojištění

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.

Foxova kalkulačka vám pojištění porovná obratem​

Srovnat pojištění vozidel

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

Na co se Foxe ptáte ohledně tohoto tématu?

Časté dotazy na spoluúčast

fox-pose-3

Jedná se o částku, kterou se vy podílíte na škodě. Pokud je u pojištění nastaveno, že je zcela „bez spoluúčasti“, znamená to, že pojišťovna zaplatí celou výši škody až do sjednaných limitů či pojistné částky. Na počátku pojištění nebo při jeho změně může být v pojistné smlouvě stanovena navýšená spoluúčast po určité období. nebo do provedení a schválení fotoprohlídky.

Spoluúčast představuje částku, kterou vy zaplatíte při pojistné události. Určuje, jakou měrou se budete podílet na zaplacení vzniklé škody na svém vozidle (automobil, elektromobil, motorka, čtyřkolka apod.). Podle podmínek smlouvy se stejně jako samotné havarijní pojištění vztahuje na škody vzniklé na vašem vozidle, a to následkem vámi zaviněné nehody, živelní katastrofy, vandalismu, srážky se zvěří či odcizení.

Spoluúčast se platí ve všech případech, kdy vznikne pojistná událost a pojišťovna vyplácí nějakou náhradu škody, kterou jste způsobil.

Pár příkladů pro lepší představu:

Škoda do 100 000 Kč ~ při těchto škodách odpovídá 5 % vždy částce nižší, jak
5 000 Kč, ale vzhledem k nastavené spoluúčasti min. 5 000 Kč zaplatíte
vždy
5 000 Kč

Škoda ve výši 100 000 Kč ~ v tomto případě spoluúčast 5 % i min. 5 000 Kč znamená, že tak jako tak zaplatíte 5 000 Kč

Škoda nad 100 000 Kč ~ v tomto případě se podílíte 5 %, jedno jak vysoká je škoda, jelikož zaplatíte jen těchto 5 %, tedy u škody 200 000 Kč zaplatíte jen
10 000 Kč (pojišťovna v takovém případě hradí zbylých 190 000 Kč!)

Spoluúčast u havarijního pojištění určuje právě tu cenu, jakou se budete podílet na pojistné události. Je to právě to procento, nebo pevná částka (záleží, co si sjednáte ve smlouvě), kterou se podílíte na dané škodě, zbytek pokrývá pojišťovna.

Jako u každého pojištění, tak i u havarijního se pojištění nevztahuje na různé výluky, jako například na havárii vzniklou při použití vozidla, které není
v provozuschopném stavu, tj. svým technickým stavem neodpovídá požadavkům bezpečnosti silničního provozu. Případně vady spočívající v chybné konstrukci, vady materiálu nebo výrobní vady, dále na škody způsobené zvířetem přepravovaným nebo ponechaným ve vozidle. Výluk je samozřejmě více, a proto se vyplatí si
před počátkem pojištění tyto výluky přečíst, abyste případně nebyli nemile překvapeni.

Nenašli jste odpověď na svou otázku?​

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete mu e-mail
info@mujFox.cz

Zatelefonujte mu
na linku 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady?

Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!

Stala se vám nehoda?

Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.

Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Hybridní auta

Auta dávno nejezdí jen na ropné deriváty, ale pohony i „míchají” Hybridní vozy kombinující pohon Auta dávno nejezdí jen na naftu či benzin, mezi alternativami jejich pohonu najdeme i plyn, elektřinu a vodík. Každá pohonná hmota a motor mají svá specifika. Mezi přednosti hybridních aut můžeme zařadit především nižší spotřebu paliva, tišší a plynulejší jízdu a […]

Přezutí pneumatik

Kdy přezout pneu, a vyvarovat se tak nepřízni osudu a pokutám? Přezutí pneumatik má svůj čas S příchodem jara a podzimu přichází i pravidelná povinnost všech motoristů – přezutí pneumatik. Zimní a letní pneu mají totiž odlišné vlastnosti, které ovlivňují bezpečnost, spotřebu paliva i životnost dezénu. Takže kdy se do toho dát? Přezutí na letní […]

Servis auta po zimě

Zima je pro auta a jeho součásti často náročnější než jiná období Kontrola auta než na jaře vyrazíte Zima dává autu pořádně zabrat –⁠ mráz, sníh, sůl na silnicích a vlhkost mohou negativně ovlivnit různé součásti vozidla. S příchodem jara je proto důležité provést kontrolu, která odhalí možné opotřebení a předejde možným problémům na silnici.  Kontrola podvozku, […]

Autonehody na jaře

Na co si dát během jara při jízdě nejen autem pozor? Nehody aut během jarních měsíců Ačkoli jaro přináší lepší počasí než zima, a rovněž také delší dny, na našich silnicích rozhodně nekončí riziko autonehod. Právě na jaře se totiž na vozovce mění podmínky – nezřídka narazíte na ranní mlhy, časté přeháňky a rozbité silnice po […]

Povinná výbava auta 2025

Ve vozidle nestačí mít jen lékárničku a vestu, nebo ano? Povinná výbava vozidla 2025 Povinná výbava pro rok 2025 zůstává stejná jako v roce 2024 a vlastně i v letech předchozích, kdy zákon po řidičích požaduje, aby ve svém vozidle vždy měli 4 základní věci, a to lékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu a rezervní kolo či sadu pro […]

Prasklé čelní sklo

Co dělat, pokud máte prasklé přední sklo u vozidla Prasklé čelní sklo u auta Prasklé čelní sklo je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se řidiči potýkají. Stačí i jen malinký kamínek, který se odrazí od kola jiného vozu, a otravný problém je na světě. Zdálo by se, že nejde o nic zásadního, ale je to „drobnost”, kterou […]

Pojištění motorky proti krádeži

Šikovné řešení, když vám motorku ukradnou a vy na to nechcete být sami Pojištění proti krádeži motorky Krádež motorky či jiného motocyklu (a stejně tak samozřejmě i auta) je jistě noční můrou každého jejího majitele. Ať už se jedná o zbrusu novou motorku, ojetý moped či babettu nebo třeba o starší skútr, riziko krádeže je aktuální […]

Sdružené pojištění vozidla

Sdruženému pojištění vozidel již odzvonilo… o co přesně šlo? Co bylo sdružené pojištění vozidel Sdružené pojištění vozidla bylo oblíbeným řešením, které kombinovalo povinné ručení, havarijní pojištění a další doplňková připojištění do jedné smlouvy. To řidičům poskytovalo jak komplexní ochranu, tak jim dříve zároveň zjednodušovalo i administrativu spojenou s pojištěním.  Dnes už se s tímto termínem nesetkáme, […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Pokud na svůj vůz naložíte kola na cyklonosič, je důležité SPZ přemontovat právě na něj, aby nebyla zakrytá. A jakmile jej sundáte, zase zpět na vůz. ⚠️🚲🚗
Případně můžete u obecního úřadu zažádat o speciální značky na nosič kol, které se od standardní SPZ liší – první tři znaky jsou odděleny dvěma hvězdičkami. Počítejte však s tím, že výroba trvá zhruba dva týdny a zaplatíte poplatek 650 Kč. 😉🦊
... Zobrazit víceZobrazit méně

Pokud na svůj vůz naložíte kola na cyklonosič, je důležité SPZ přemontovat právě na něj, aby nebyla zakrytá. A jakmile jej sundáte, zase zpět na vůz. ⚠️🚲🚗
Případně můžete u obecního úřadu zažádat o speciální značky na nosič kol, které se od standardní SPZ liší – první tři znaky jsou odděleny dvěma hvězdičkami. Počítejte však s tím, že výroba trvá zhruba dva týdny a zaplatíte poplatek 650 Kč. 😉🦊
Load more
Obecné novinky
Pojištění vozidel
Pojistné události
Allianz Alternativní pohon Aquaplaning Asistenční služby Auta na plyn Auta na vodík Automobil Automobil na plyn Automobil na vodík Autonehody Autopojištění AXA pojišťovna Babetta Balíček pojištění Bonusy k havarijnímu pojištění Bonusy k pojištění Bonusy k povinnému ručení Cena nové SPZ Cena pojištění Cestovní pojištění ČPP ČSOB Direct Doklady Elektrokoloběžka Generali Česká pojišťovna Havarijní pojištění Jaro Karavan Kontrola pojištění Kontrola povinného ručení Kooperativa Kuny v autě Letní pneu Malotraktor Moped Motocykl Motorka Nehody Online sjednání Pillow Pneumatiky Podmínky Pojištění auta Pojištění automobilu Pojištění čtyřkolky Pojištění elektrického auta Pojištění elektrokoloběžky Pojištění elektromobilu Pojištění GAP Pojištění karavanu Pojištění motocyklu Pojištění motorky Pojištění online Pojištění přívěsného vozíku Pojištění proti krádeži Pojištění skel Pojištění traktoru Pojištění tříkolky Pojištění vozidel Pojištění výhodně Pojistné plnění Pojišťovny Poradna POV Povinná výbava Povinné ručení Povinné ručení čtyřkolky Povinné ručení online Právní asistence Právní služby Připojištění Připojištění auta Připojištění vozidel Přívěsný vozík Rakousko Sdružené pojištění Servis auta Skútr Slavia Spoluúčast Srážka se zvěří Techničák Technický průkaz Totální škoda Traktor Typy vozidel Ukončení pojištění Uniqa Úrazové pojištění Vydání nové SPZ Zahradní traktor Základní balíček Zákon Zákonné pojištění Zelená karta Zima Zimní pneu Ztráta SPZ