Co se o tomto pojištění vozidla hodí vědět?

Časté dotazy ohledně havarijního pojištění

Havarijní pojištění (také havarijko”) se od povinného ručení liší tím, že se zaměřuje na vaše vozidlo, popřípadě jeho posádku. Pomůže třeba tehdy, když dojde k poškození vozu při dopravní nehodě. Toto pojištění ovšem není povinné ze zákona, což ale neznamená, že se nevyplatí.

Komu všemu se tedy reálně vyplatí? Jak přesně funguje a co všechno kryje? A co dalšího je dobré o tomto autopojištění vědět? 

To všechno zjistíte na této stránce. Níže na otázku klikněte a rovnou se od Foxe dozvíte odpověď. A kdyby ne, kontaktujte nás!

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Srovnání havarijního pojištění

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky havarijního pojištění hned od 8 pojišťoven.

A samozřejmě rovněž povinného ručení.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Hovoříme-li o havarijním pojištění, tak to v případě nehody či události pokrývá primárně škodu na vašem vozidle. Je proto chytré ho sjednat s povinným ručením, které naopak kryje škody třetí straně. Tato pojištění se tak skvěle doplňují!

Na co se Foxe ohledně havarijního pojištění ptáte nejvíc?

Havarijní pojištění – časté dotazy

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění poskytuje pojistnou ochranu vašeho vlastního vozidla pro případ jeho zničení, poškození nebo odcizení.

Povinné ručení a havarijní pojištění – jak se liší?

Povinné ručení je ze zákona povinné a kryje škody (na majetku a zdraví), které provozem svého vozidla způsobíte třetím osobám

Oproti tomu je havarijní pojištění dobrovolné a kryje škody, které jsou způsobeny na vašem vozidle, ať už nehodou, vandalismem, odcizením či přírodními vlivy.

Jak funguje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje škody na vlastním vozidle způsobené těmito riziky: havárie, vandalismus, živel, střet se zvěří. Vztahuje se i na částečné poškození (parciální), či úplné zničení vozidla (totální škody) a odcizení celého vozidla.

Vyplatí se havarijní pojištění?

Obecně se havarijní pojištění doporučuje pro všechny nové vozy. Pro auta nižší až střední cenové třídy se vyplatí obvykle několik prvních let provozu – přibližně 6 let. U aut vyšší cenové kategorie se doporučuje i 10 let. U starších vozů už by se náklady na pojištění nemusely vyplatit.

TIP: Pokud se vám nechce platit za havarijní pojištění moc, můžete si nechat spočítat mini havarijko – většina pojišťoven nabízí tzv. „minihav”, kdy si zvolíte jen ta rizika, která chcete. Nejdražší je totiž havárie, ale když si ji nepojistíte a zvolíte jen pojištění. na vandalismus, odcizení, srážku se zvěří a živel, bude vás to takto stát cca ⅓ ceny.

Levné havarijní pojištění – vyplatí se?

U havarijního pojištění záleží, co si v jeho rámci pojistíte. Buď můžete všechno, tedy zvolit tzv. Allrisk (pojištění pro případ havárie, odcizení, vandalismu a živlu),  což je vždy nejdražší varianta, nebo si zvolíte levnější variantu bez pojištění havárie (tedy jen odcizení, vandalismus a živel), kdy bude cena pojistného cca pouze třetinová.

Havarijko se vám možná zdá jako zbytečný luxus. Ovšem máte-li vozidlo v hodnotě nikoli desítek, ale stovek tisíc Kč a víc, a ještě novějšího data výroby, určitě se vám vyplatí. Rizika totiž číhají na silnici i mimo ni – ať už vás zaskočí např. působení živlů, stanete se obětí zlodějů či vás dostihne vlastní nepozornost a způsobíte nehodu.

Jak se počítá havarijní pojištění?

Pojišťovny vycházejí při výpočtu ceny za havarijko ze značky a typu vozidla, jeho pořizovací ceny a vozu (logicky se liší cena pojistky pro starší vůz s nízkou zůstatkovou hodnotou a pro zbrusu nový za vyšší statisíce či za miliony korun). 

Dále pojišťovny posuzují i bydliště majitele a jeho řidičskou historii. Ceny se odvíjí též od zvolené frekvence platby, krytých rizik (typu smlouvy) a výše spoluúčasti. Uvádět budete i účel užívání vozidla, jeho vybavení a možná i míru zabezpečení.

Na co se vztahuje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je smlouva o pojištění vozidla. Obvykle se sjednává na všechny možné typy nebezpečí, od nehody, přes krádež a vandalismus nebo živelní katastrofy, až po případ, kdy nehodu sice nezpůsobíte, ale pachatel ujede z místa činu. Bez havarijního pojištění vám ve všech těchto případech nezbyde než škody zaplatit ze svého.

Co kryje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je smlouva o pojištění vozidla. Obvykle se sjednává na všechny možné typy nebezpečí, od nehody, přes krádež a vandalismus nebo živelní katastrofy, až po případ, kdy nehodu sice nezpůsobíte, ale pachatel ujede z místa činu. Bez havarijního pojištění vám ve všech těchto případech nezbyde než škody zaplatit ze svého.

Spoluúčast havarijního pojištění – jakou zvolit?

Setkat se můžete s rozpětím od spoluúčasti nulové až po spoluúčast 20 %, min. 20 000 Kč. Nejběžněji je nastavována spoluúčast ve výši 5 %, min. 5 000 Kč, i když stále častěji lidé požadují spoluúčast co možná nejnižší.


Pokud je vozidlo majitele cenově hodnotné, je rovněž vhodné zvážit nižší spoluúčast. V případě poškození či ztráty takového vozidla by majitel vozidla musel při vyšší spoluúčasti nést větší finanční zátěž.
Nižší spoluúčast pomáhá snížit finanční riziko majitele vozidla a zajistit adekvátní náhradu v případě škody.

Kdy nastává v havarijním pojištění vozidla tzv. totální škoda?

Pokud máte škodu a oprava vašeho vozidla převyšuje jeho hodnotu, dochází k tzv. totální škodě. V tom případě vám pojišťovna pomůže s odkupem vraku, za který dostanete zaplaceno, a zbytek pojistného plnění vám pak vyplatí na bankovní účet.

Zrušení havarijního pojištění – jak na ně?

Chcete-li zrušit havarijní pojištění, měli byste zaslat výpověď ideálně dva měsíce před výročním datem sjednání na adresu pojišťovny, u které máte pojištění sjednáno. Výpověď havarijního pojištění by měla být zaslána doporučenou poštou a musí být podepsána tím, kdo pojistku sjednal (tzv. pojistník). Nestihnete-li tuto lhůtu, pak je možné se domluvit s pojišťovnou na ukončení pojištění tzv. dohodou.

Výpověď havarijního pojištění – jak ji podat?

Výpověď smlouvy o havarijním pojištění musí být podána vždy písemně a se všemi náležitostmi, jinak ji pojišťovna nemusí uznat. Ideální je také poslat dopis s výpovědí doporučeně, ať máte jistotu ohledně jeho doručení.

Fox vám rád poradí i s dalšími dotazy a požadavky

Nenašli jste, co jste hledali?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Foxova kalkulačka vám pojištění porovná obratem

Rychlé srovnání havarijního pojištění

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

Nevíte si s pojištěním rady?

Něčemu nerozumíte, či vám není jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!

Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more