Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení?

Co jsou bonusy u povinného ručení

Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit.

Bonusy u povinného ručení slouží k odměňování řidičů za jízdu bez nehod. Jsou totiž navrženy tak, aby řidiče vozů motivovaly k bezpečnému chování. Díky jízdě bez nehod získáte na pojistném slevu až 60 %. Vždy dle pojišťovny a jak jste dosud jezdili.

Jak se vlastně vypočítává bonus u povinného ručení? Co všechno má na výši bonusu vliv? To a mnohé další se dozvíte od Foxe!

Srovnání povinného ručení

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Jak bonus získat, kdy roste a kdy a jak o něj může řidič přijít?

Výpočet bonusu u povinného ručení

Každá pojišťovna může mít specifické podmínky pro svůj bonusový systém, a proto je důležité si přečíst pojistné podmínky. Zadáte-li své informace do Foxovy kalkulačky, samozřejmě vám dle délky jízdy bez nehod slevu rovnou do ceny promítneme.

Bonus
za beznehodovost
Zvýšení
bonusu
Ztráta
bonusu
Nulový
bonus

Pokud řidič nepožádal o plnění kvůli dopravní nehodě, může mu být poskytnut bonus, tedy  sleva na příští pojistné platby. Ta  se může zvyšovat každý rok, když zůstává bez nehody.

Některé pojišťovny mohou nabízet lineární zvyšování slevy, zatímco jiné nabízejí tzv. progresivní schéma s vyššími slevami pro každý beznehodový rok.

Pokud řidič způsobí nehodu nebo uplatní nárok na plnění, může dojít ke snížení bonusu. To znamená, že řidič přijde o část nebo celý svůj bonus a sleva se mu může snížit.

Po několika nehodách nebo nárocích na pojistné plnění z povinného ručení může řidič dokonce ztratit veškerý svůj bonus, což logicky může vést ke zvýšení ceny pojistného.

Bonus u povinného ručení neplatí jen na povinné ručení u aut a motorek

Na jaká vozidla se bonus vztahuje?

Bonus k povinnému ručení se vztahuje na jakákoli vozidla, která jsou zapsaná v registru vozidel a provozována na veřejných komunikacích (tedy silnicích).

Motocykly (motorky, skútry, …)

Nákladní automobily (náklaďáky)

Autobusy, minibusy, trolejbusy

Užitkové automobily do 3,5 tuny

Speciální vozidla

Jak funguje systém slev na pojištění, případně penalizace za nehody?

Bonus/malus u povinného ručení

Bonus u povinného ručeníMalus u povinného ručení

Za každých 12 měsíců bezeškodního průběhu dává pojišťovna bonus, tedy slevu na povinné ručení ve výši 5–10 %

Maximální výše bonusu činí 50 až 60 % z ceny (při 10+ letech jízdy bez nehod).

Pokud způsobíte pojistnou událost, od bezeškodního období vám pojišťovna odečte určitý počet měsíců. Způsobením nehody se tak připravíte o 2 až 3 roky jízdy bez nehod, resp. ekvivalent bonusu.

Jak zjistím bonus povinného ručení? Vlastně velmi snadno

Zjištění bonusu povinného ručení

Nejjednodušší způsob, jak zjistit přesnou výši svých bonusů a jejich přepočet na slevu u jednotlivých pojišťoven, je využít online kalkulačku pojištění.

Pro ověření bonusu povinného ručení stačí zadat své rodné číslo a my si bonusy, kterých jste již dosáhli, sami „vytáhneme” z databáze. Hned pak uvidíte ceny pojištění od různých pojišťoven, přímo vám na míru.

Délku bezeškodního průběhu eviduje rovněž Česká kancelář pojistitelů, ale ta vám neposkytne výpis bonusů a malusů. S tím se právě musíte obrátit na některou z pojišťoven, zprostředkovatele daného pojištění, či je třeba využít zmíněnou online kalkulačku.

Bonus na pojištění umí zohlednit i pojišťovna, ke které nově přejdete

Převod bonusu u povinného ručení

Při přechodu k jiné pojišťovně se nepřevádí přímo bonus, ale délka bezeškodního průběhu (období bez vámi zaviněné nehody). Pozor, bonus se vztahuje k pojistníkovi, osobě, která si povinné ručení sjednala – přitom nezáleží na tom, kdo vozidlo řídí a nehodu případně způsobí. Proto si dobře rozmýšlejte, komu své vozidlo půjčíte.

Bonus lze převádět i z jednoho vozidla na další. Pokud si pořídíte nové, pojišťovna vám k němu nabídne stejnou výši slevy. Cena povinného ručení se i tak ale může značně lišit, jelikož vliv na výši pojistného má i typ vozu, jeho motorizace, rok výroby a další faktory.

Jak přibližně vychází bonus či malus u povinného ručení?

Příklad výpočtu bonusu a malusu

Výpočet bonusu – příkladVýpočet malusu – příklad

Celkový počet bezeškodných měsíců - 95
Počet zaviněných nehod v pojistném roce - 0
Počet přičtených měsíců bezeškodného průběhu pojištění – 12

Výpočet 95 + 12 = 107
(za každých 12 měsíců sleva 5% z ceny pojištění)

Nový výpočet ceny povinného ručení
– při platbě 4 000,- Kč
– nová platba pro příští rok bude 3 800,- Kč

Celkový počet bezeškodných měsíců - 95
Počet zaviněných nehod v pojistném roce - 1
Počet odečtených měsíců - 24

Výpočet 95 – 24 = 71
(za každých 12 měsíců odpočet 5% z ceny pojištění, zde tedy 10%)

Nový výpočet ceny povinného ručení
– při platbě 4 000,- Kč
– nová platba pro příští rok bude 4 400,- Kč

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy na povinné ručení

fox-pose-3

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

  1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
  2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
  3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
  4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
  5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
  6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou u jednotlivých pojišťoven lišit.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu od povinného ručení většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě zajít i do pobočky dané pojišťovny.

Zrušení povinného ručení se řídí jasně definovanými pravidly a vztahují se na ně různé lhůty. Podrobnosti na této stránce.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve řidič bez zelené karty nesměl s pojištěným vozidlem ani vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), a už vůbec ne do kterékoli země v zahraničí. Od roku 2024 zelenou kartu při jízdě po ČR vozit nemusíte, ovšem do zahraničí stále platí, že ji máte mít s sebou (a to minimálně duplikát, nestačí verze v pdf formátu).

Do Foxovy kalkulačky je pro srovnání nabídek povinného ručení (resp. i havarijního pojištění) nezbytné zadat registrační značku (SPZ, příp. VIN) a pár dalších údajů o vašem vozidle, abychom vám mohli připravit relevantní nabídky doslova na míru. 

Pro první nabídku pojištění samozřejmě není nutné zadávat své rodné číslo. Ovšem pokud je uvedete rovnou, výpočet cen všech nabídek vám zobrazíme již s konečnými cenami. Všechny vaše údaje budeme maximálně opatrovat, a to i dle směrnice GDPR.

Jedním z nezbytných údajů je i telefonní číslo – není třeba se bát nevyžádaných telefonátů, náš operátor vám zavolá jen v případě, že byste potřebovali pomoct se srovnáním či sjednáním pojištění.

Fox vám poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Právní služby pro motoristy

Mít krytá záda se vyplatí vždy Proč mít pojištěné právní služby V souvislosti s provozem vozidla mohou nastat situace, které se dotýkají práva a různých dalších úkonů s ním souvisejících. Vyznat se ale v této oblasti vyžaduje spoustu znalostí a zkušeností, a proto je lepší tyto věci přenechat profesionálům, kteří vám pomohou a na které […]

AXA povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od AXA vědět? Povinné ručení od pojišťovny AXA V srpnu 2021 proběhlo sloučení pojišťovny AXA a UNIQA pod jedinou značku, a to UNIQA. Z té se tak stala finanční skupina s výrazně silnější pozicí na trhu jak v Čechách, tak na Slovensku. Dlouholeté zkušenosti jsou zárukou, že společně pod […]

Česká pojišťovna povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od České pojišťovny vědět? Povinné ručení od České pojišťovny V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete […]

Generali povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Generali vědět? Povinné ručení od Generali V prosinci roku 2019 Česká pojišťovna převzala většinu aktivit Generali pojišťovny a přejmenovala se na Generali Česká pojišťovna. Pro bližší informace o povinném pojištění pro vozidla od této pojišťovny se podívejte na stránku Generali Česká pojišťovna povinné ručení. Níže najdete informace týkající […]

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení a zákon

Který zákon nám ho přikazuje a na co se vztahuje? Zákon o povinném ručení Konkrétně se zde bavíme o Zákonu č. 30/2024 Sb. Ten přikazuje všem, kteří jsou majiteli vozidla zapsaného v registru, že musí mít pojištění zvané povinné ručení. A je jedno, zda s vozidlem (auto, motorka atd.) jezdí denně, nebo jim většinu roku stojí […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

UNIQA povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od pojišťovny Uniqa vědět? Povinné ručení UNIQA Pojišťovna UNIQA staví na 200 leté tradici a zkušenostech a aktuálně se stará o více než 21 milionů smluv. Jejich evropský tým čítá na 15 tisíc zaměstnanců a spolupracuje s dalšími 6 tisíci externisty. V Evropě je oporou pro více než 15 milionů klientů v […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění (na rozdíl od povinného ručení).

Havarijní pojištění lidově také „havarijko” se zaměřuje na vaše vozidlo či posádku v něm. Pomůže tehdy, když dojde k poškození například po dopravní nehodě, při střetu se zvěří, v důsledku přírodních vlivů nebo vandalismu, nebo dokonce i ke krádeži vašeho auta. Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si jej pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod.

Pokud vás zajímá výše havarijního pojištění pro váš vůz, srovnejte si nezávazně nabídky od 8 českých pojišťoven přímo na našem webu. 🦊😉👉 www.mujfox.cz/
... See MoreSee Less

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění (na rozdíl od povinného ručení). 
Havarijní pojištění lidově také „havarijko” se zaměřuje na vaše vozidlo či posádku v něm. Pomůže tehdy, když dojde k poškození například po dopravní nehodě, při střetu se zvěří, v důsledku přírodních vlivů nebo vandalismu, nebo dokonce i ke krádeži vašeho auta. Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si jej pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod.  
Pokud vás zajímá výše havarijního pojištění pro váš vůz, srovnejte si nezávazně nabídky od 8 českých pojišťoven přímo na našem webu. 🦊😉👉 https://www.mujfox.cz/
Load more