Co se o tomto pojištění vozidla hodí vědět?

Časté dotazy ohledně povinného ručení

Povinné ručení je pojištění, které musí mít sjednané ze zákona každý, kdo vlastní vozidlo. Ve zkratce představuje krytí v případech, kdy někomu v důsledku jeho řízení (či obecně provozu) způsobíte škodu či úraz. Neznamená to však, že kryje úplně všechno, co se na silnici může stát.

Co všechno tedy kryje a krýt může? Jaké se vyplatí konkrétně vám? Proč nesjednat to nejlevnější? A co dalšího je dobré o tomto autopojištění vědět?

To všechno se dozvíte na této stránce. Níže klikněte na otázku a rovnou se od Foxe dozvíte odpověď.  A kdyby ne, kontaktujte nás!

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Srovnání povinného pojištění

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky povinného ručení hned od 8 pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijní pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Povinné ručení kryje případy, když někomu způsobíte škodu či úraz. Nepokrývá ovšem škody na vlastním vozidle, a proto je dobré si sjednat i havarijní pojištění (to řeší například škodu po nehodě, krádež, vandalismus, střet se zvěří apod.).

Na co se Foxe ohledně povinného ručení ptáte nejvíc?

Povinné ručení – časté dotazy

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je pojištění vozidla, které je ze zákona povinné. Toto pojištění vás ochrání před placením statisícových, mnohdy až milionových částek v případě, že způsobíte dopravní nehodu. Kryje totiž škody nejen na majetku, ale i na zdraví třetích osob, které by se dané dopravní nehody zúčastnily.

Povinné ručení a havarijní pojištění – jak se liší?

Povinné ručení je ze zákona povinné a kryje škody (na majetku a zdraví), které provozem svého vozidla způsobíte třetím osobám

Oproti tomu je havarijní pojištění dobrovolné a kryje škody, které jsou způsobeny na vašem vozidle, ať už nehodou, vandalismem, odcizením či přírodními vlivy.

Jak funguje povinné ručení?

Z povinného ručení jsou v případě dopravní nehody hrazeny škody zaviněné pojistníkem. Pojišťovna následně kryje náklady na opravu vozidla poškozeného, škodu způsobenou na zdraví nebo usmrcením, náklady na právní zastoupení poškozeného, škody ve formě ušlého zisku apod.

Jaká vozidla musí být povinně pojištěna?

Povinné ručení musí mít každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka anebo technický průkaz nebo je používáno na veřejných komunikacích, ať už je to osobní automobil, přívěsný vozík, moped, motocykl, tříkolka nebo čtyřkolka. A samozřejmě i autobus, nákladní automobil, tahač, různá speciální vozidla apod.

Vyplatí se povinné ručení?

Povinné ručení musí mít sjednané každý, kdo vlastní vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když někomu způsobíte škodu či úraz.

Pokud s ním najezdíte méně jak 15 tisíc kilometrů za rok, existuje i varianta pojištění, která se odvíjí od ročního nájezdu kilometrů. Tu ale nabízejí pouze některé pojišťovny.

A jak může vyjít pojistka na váš vůz? Nechte si porovnat nabídky a berte v potaz kromě ceny i to, co kryje a do jakých částek. Nejlevnější totiž není nutně nejlepší.

Co kryje povinné ručení? A co ne?

Povinné ručení kryje škody, které při dopravní nehodě jako řidič, způsobíte někomu jinému. Pojišťovna v takovém případě hradí škody na majetku a zdraví třetích osob. V případě povinného ručení se neplatí žádná spoluúčast a limit krytí je minimálně 50 mil. Kč (škody totiž můžou dosáhnout astronomické výše) na pojistnou událost.

Kolik stojí povinné ručení?

Ceny povinného ručení začaly po delší době stoupat v roce 2018. Nejpřesnější částku vám však vypočítáme v naší kalkulačce, a to na základě vámi vyplněných údajů.

Nejlevnější povinné ručení – vyplatí se?

Nejlevnější pojistka na vozidlo (auto, motorka, přívěs atd.) nemusí znamenat, že je i nejlepší. Ovšem i dobré pojištění auta může být levné. Není totiž důležitá jen cena pojištění vozidla, ale také to, jestli za vás pojišťovna uhradí veškeré škody (rozsah krytí), a to i v případě závažné dopravní nehody. To vše si můžete spočítat v naší online kalkulačce během pár minut přesně dle své situace a svých potřeb.

Jak vybrat povinné ručení?

Při výběru povinného ručení je důležité zvážit několik faktorů. Které to jsou?

  1. Porovnejte nabídky od různých pojišťoven
  2. Zohledněte rozsah krytí
  3. Zkontrolujte výši limitů (pojistné plnění)
  4. Věnujte i pozornost výši spoluúčasti pro případ nehody v zahraničí
  5. Zkušenosti s pojišťovnou a její hodnocení
  6. Zvažte možnost balíčkových slev
  7. Aktualizujte údaje o vozidle, řidiči, včetně najetých km, využití vozidla atd.

A kde si nabídky na míru můžete porovnat? Třeba hned ve Foxově online kalkulačce.

TIP: Vždy si pečlivě přečtěte smluvní podmínky.

Limity povinného ručení – jak fungují?

Pojistné limity stanovují pojišťovny, výjimkou je povinné ručení, kde je nejnižší hranice pojistného plnění stanovená zákonem (od roku 2024 je to minimálně 50 milionů Kč). Nízký pojistný limit znamená nižší pojistné. Pokud však dojde k pojistné události a škoda zvolený limit přesáhne, zbytek je pojištěný povinen doplatit ze svého.

Nejvýhodnější povinné ručení – jak ho vybrat?

Jedná se o zákonné pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám s vaším vozidlem. Takže je musíte mít, máte-li vozidlo zapsané v registru vozidel. Nejvýhodnější povinné ručení je to, které nestojí zbytečně moc, ale přitom má potřebný rozsah krytí a dostatečné limity. Takové, které odpovídá vašim potřebám.

Jak zjistit, které to tedy je? Podívejte se na nabídky ve Foxově online kalkulačce.

Jak sjednat povinné ručení?

Jednoduše například přes Foxovu kalkulačku, kde pro vás porovnáme ceny šité vám na míru – dle vaší situace (zkušeností) a vašich konkrétních požadavků (preferencí).

Do kdy zaplatit povinné ručení?

Pojišťovna vás na nezaplacené povinné ručení upozorní a většinou stanoví i náhradní lhůtu. Termín, do kterého je třeba pojistné uhradit, najdete ve své pojistné smlouvě. Nejčastěji to bývá 7 dnů od data sjednání smlouvy v předchozím roce.

Co se stane, když nezaplatím povinné ručení?

Pokud nezaplatíte povinné ručení u své stávající pojišťovny, tak ta vám je ukončí. Následně je tedy samozřejmě zcela na vás, zda si nové pojištění uzavřete či nikoli. 

Pokud nikoli, pojišťovna zašle o zániku pojištění informaci do České kanceláře pojistitelů (zkratka ČKP) a jejich systém hlídá, zda vznikne nová pojistná smlouva. V případě, že nikoli a ani neodhlásíte svůj vůz z registru vozidel, zašle vám jako majiteli vozu obsílku o nepojištěném vozidle a požadavek na zaplacení za nepojištěné dny do jejich garančního fondu. Takže při ježdění se placení pojistky určitě nevyhnete.

V případě, že vás zastaví policie, můžete dostat pokutu za nepojištěné vozidlo až 40 000 Kč. Navíc při způsobení dopravní nehody byste bez platného pojištění museli hradit všechny škody, které způsobíte ostatním na jejich majetku a zdraví.

Jak často se platí povinné ručení?

Povinné ručení se zpravidla platí jednou ročně, ale výjimkou nejsou ani půlroční, čtvrtletní nebo měsíční platby. Snadno se tak může stát, že zapomenete. V takovém případě vám od pojišťovny přijde upomínka (elektronicky nebo písemně) a pokud pojištění v této chvíli zaplatíte, nic se neděje.

Co je zelená karta?

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo se svým vozem bez zelené karty vůbec možné vyjet na veřejnou komunikaci, aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě. Všechny lhůty a jak má vypadat výpověď najdete zde.

Jak ukončit povinné ručení?

Jedinou podmínkou pro zrušení povinného ručení je zaslat písemnou výpověď minimálně 6 týdnů před koncem pojistného období. Povinné ručení lze ukončit také po dohodě s pojišťovnou. Všechny lhůty a jak má vypadat výpověď najdete zde.

Pokud se chystáte ukončit stávající povinné ručení, pamatujte, že si ho musíte sjednat u jiné pojišťovny, pokud se svým vozidlem chcete i nadále jezdit. Ještě nemáte nové pojištění vybrané? Tak si můžete nabídky 8 pojišťoven srovnat přes naši kalkulačku.

Fox vám rád poradí i s dalšími dotazy a požadavky

Nenašli jste, co jste hledali?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem​

Rychlé srovnání povinného ručení

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more