Rodný list a základní identifikace vašeho vozidla

Technický průkaz vozidla

Technický průkaz je základním dokladem každého vozidla, který potvrzuje jeho technickou způsobilost a identitu. Obsahuje důležité informace, jako jsou údaje o vozidle, jeho parametrech či vlastníkovi.

Technický průkaz, oficiálně Osvědčení o registraci vozidla, se do konce roku 2023 dělil na 2 části, a to na malý technický průkaz (lidově malý techničák) a na velký technický průkaz (lidově velký techničák). 

Technické průkazy mj. hrají významnou roli při uzavírání povinného ručení, protože pojišťovny vyžadují detaily o vozidle uvedené právě na nich, aby mohly posoudit možná rizika a stanovit výši pojistného.

Co je dobré o techničáku vědět? Jak vypadá a jaké informace na něm vlastně najdete? Co dělat, když takový doklad ztratíte? A je to problém? A jak předtím vypadaly malý a velký techničák?  Fox vám poradí!

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Srovnání povinného ručení

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Jediný technický průkaz od roku 2024

Technický průkaz od roku 2024

Na základě novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích dopravní úřady od 1. ledna 2024 přestaly vydávat tzv. velké technické průkazy, a dosavadní malé se tak rozšířily o několik nových údajů. 

Jeden technický průkaz od roku 2024

Pokud si kdykoli po 1. lednu 2024 zaregistrujete vozidlo, ať už nové či ojeté, dostanete k němu jediný technický průkaz (dříve jste na úřadě dostali průkaz malý i velký).

Údaje na novém technickém průkazu

Na kartě malého techničáku po 1. lednu 2024 u nově registrovaného vozidla najdete tyto údaje: Provozovatel vozidla, Adresa pobytu / sídlo, Vlastník vozidla, Adresa pobytu / sídlo, Tovární značka, Typ, varianta, verze, Obchodní označení, Identifikační číslo vozidla (VIN), Druh vozidla, Číslo schválení typu, Hmotnost (největší technicky přípustná, povolená, provozní, …), Zdvihový objem, Palivo, Max. výkon, Počet míst k sezení / k stání, Poměr výkon/hmotnost, Nejvyšší rychlost, Emisní limit, Kombinovaná spotřeba paliva, Povolená hmotnost přívěsu, Kategorie vozidla, Platnost průkazu a Jiné záznamy.

Některé důležité údaje na něm ovšem nenajdete, a to třeba Povolené rozměry pneumatik a kol, Záznamy o dodatečných úpravách, Záznamy o předchozích majitelích, Záznamy o prohlídkách STK apod.

Kde získat potřebný technický průkaz pro své vozidlo?

Vydání technického průkazu

Potřebujete-li ke svému novému vozu technický průkaz (resp. od roku 2024), tak si stačí zajít na obecní úřad s rozšířenou působností a tam vám na základě žádosti úřad vydá nový technický průkaz silničního vozidla.

Na kterémkoli registru vozidel vám vydají nové doklady na počkání (nejdéle pak do 30 dnů od nahlášení změny). A pozor na to, že v Praze jsou pracoviště registru vozidel rozdělena podle toho, jaké úkony vykonávají – je potřeba si dle situace najít ten správný, ať nevážíte cestu zbytečně.

Co dělat, pokud jste o technický průkaz přišli?

Ztráta technického průkazu

Pokud byste techničák ztratili, či vám ho ukradli, tak:

  1. Dostavte se na obecní úřad s rozšířenou působností, neprodleně nahlaste, že jste o svůj techničák přišli, a požádejte o vystavení jeho duplikátu.

     

  2. S sebou na úřad si nezapomeňte vzít průkaz totožnosti (u cizinců doklad o povolení k pobytu či obdobný doklad).

     

  3. Připravte si peníze na poplatek (dle úřadu 100–500 Kč) za vystavení duplikátu a zaplaťte jej (duplikát technického průkazu úřad většinou vystaví na počkání).
Lidově známý jako malý techničák

Malý technický průkaz – do konce roku 2023

Ve verzi vydávané do konce roku 2023 se jednalo o zalaminovanou kartu s rozměry 105 mm × 75 mm. Na lícní (přední) straně jste našli údaje o provozovateli vozidla a o jeho vlastníkovi, rubová straně (zadní) pak byla vyhrazena technickým parametrů daného vozidla.

Číslo malého technického průkazu

Důležitým údajem bylo u tohoto průkazu jeho číslo, které jste vždy našli na přední straně ve spodní části nalevo.

Lidově známý jako velký techničák

Velký technický průkaz – do konce roku 2023

Ve verzi vydávané do konce roku 2023 se jednalo o sešitou knížku či leporelo. Dokument měl rozměry 210 mm × 445 mm. Na lícní straně (přední) straně jste našli údaje o provozovateli vozidla a o jeho vlastníku, rubová strana (zadní) byla vyhrazena technickým parametrům vozidla.

Číslo velkého technického průkazu

Důležitým údajem je i u tohoto průkazu jeho číslo, které vždy najdete na přední straně v pravém horním rohu.

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Technický průkaz – časté dotazy

fox-pose-3

Úřady, které technické průkazy vydávají, naleznete kdykoli jednoduše na Elektronickém portálu územních samospráv na webu www.epusa.cz.

Žádný termín na vrácení velkého techničáku není. Jejich plošné stahování není nařízené. Pokud nebudete u svého vozidla dělat významné změny, neprodáte je a podobně, pravděpodobně budete mít dosavadní techničáky ještě mnoho let.

Pro vystavení duplikátu technického průkazu se musíte dostavit na obecní úřad s rozšířenou působnosti, na odbor registr vozidel, a to dle místa svého trvalého bydliště. Potřebnou žádost si můžete předem stáhnout z webové stránky úřadu, popřípadě si tiskopis vezmete přímo na úřadě a vyplníte jej rovnou na místě. 

S sebou budete potřebovat pouze svůj průkaz totožnosti (popř. doklad o povolení k pobytu, o udělení azylu nebo o délce přechodného pobytu). Po uhrazení správního poplatku vám bude vystaven duplikát průkazu – úřady jej žadatelům vystavují obvykle na počkání, nicméně zákonná lhůta je 30 dnů. 

V případě odcizení vozidla budete navíc potřebovat ještě písemné potvrzení o jeho odcizení od policie.

Změna dvou průkazů za jeden je postupná (probíhat začala od 1. ledna 2024), řidiči tedy kvůli ní nemusí na úřad. Při nejbližším úkonu na registračním místě vám úředník dosavadní malý a velký technický průkaz odebere a vydá vám místo nich 1 nový.

Aktuálně již není potřeba mít při jízdě za volantem nic kromě občanského průkazu. Dosavadní trio řidičský průkaz, zelená karta (ideální mít ji od 1. října 2024 v mobilu) a techničák může zůstat doma, jelikož vše si policie ověří online ve své databázi.

Do konce roku 2023 jste za to mohli být policejní hlídkou při zastavení pokutováni.

Nově od roku 2024 se vám při jízdě bez techničáku nestane nic, stačí mít u sebe pouze občanský průkaz, na jehož základě se prokážete a policie si online vše ověří.

Fox vám poradí se vším

Máte ohledně zelené karty jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Povinné ručení na elektrokoloběžku

Jak pojištění elektrické koloběžky funguje? Pojištění elektrokoloběžky – povinné a dobrovolné Povinné ručení na elektrokoloběžku musí mít sjednané ze zákona každý, kdo ji má přihlášenou v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ní někomu způsobíte škodu či úraz. Neznamená to však, že povinné ručení kryje všechno, co se může stát. Nepokrývá totiž škody na vlastní koloběžce, nicméně, […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Povinné ručení i havarijní pojištění vám Fox nejen srovná, ale rovnou ho přes něj i online sjednáte. 📝✔️
Nebo raději chcete vše probrat po telefonu? Pro Foxe žádný problém, může zavolat on vám nebo můžete zavolat vy na infolinku 288 288 888, kde vám rád pomůže jak s výběrem pojištění, tak i s jeho uzavřením. 😉🦊
... See MoreSee Less

Povinné ručení i havarijní pojištění vám Fox nejen srovná, ale rovnou ho přes něj i online sjednáte. 📝✔️
Nebo raději chcete vše probrat po telefonu? Pro Foxe žádný problém, může zavolat on vám nebo můžete zavolat vy na infolinku 288 288 888, kde vám rád pomůže jak s výběrem pojištění, tak i s jeho uzavřením. 😉🦊
Load more