Co se všechno se o zelené kartě hodí vědět?

Časté dotazy ohledně zelené karty

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení.

Dříve nebylo se svým vozem bez zelené karty vůbec možné na veřejnou komunikaci (silnici) vyjet, aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.

Jak zelená karta vypadá a jaké údaje na ní najdete, jak ji získat, do kdy platí, jaké podoby může mít a co dalšího je dobré o této kartě vědět? To všechno zjistíte na této stránce. Níže na otázku klikněte a rovnou se od Foxe dozvíte odpověď. A kdyby ne, kontaktujte nás!

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Srovnání povinného pojištění

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky povinného ručení hned od 8 pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijní pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Povinné ručení kryje případy, když někomu způsobíte škodu či úraz. Nepokrývá ovšem škody na vlastním vozidle, a proto je dobré si sjednat i havarijní pojištění (to řeší například škodu po nehodě, krádež, vandalismus, střet se zvěří apod.).

Na co se Foxe ohledně zelené karty ptáte nejvíc?

Zelená karta – časté dotazy

Co je zelená karta?

Zelená karta je totiž jasným potvrzením, že máte sjednané povinné ručení, které podle zákona musí mít každý majitel motorového vozidla pohybujícího se po vozovce (od roku 2024 tato povinnost přechází na provozovatele vozidla).

Jak získat zelenou kartu?

Jakmile uzavřete povinné ručení u vybrané pojišťovny, dostanete do ruky papírovou zelenou kartu (respektive černobílou zelenou kartu) a můžete vyjet svým vozem na silnici. Pokud uzavíráte povinné ručení online, pošle vám ji pojišťovna e-mailem. Zelená karta je zdarma.

K jakému pojištění dostanu zelenou kartu?

Zelená karta slouží jako mezinárodní potvrzení o zaplaceném povinném ručení, tedy o sjednaném pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Logicky ji tedy dostanete ke každému povinnému ručení, které si sjednáte, a to zdarma.

Jak vytisknout zelenou kartu?

Zelenou kartu si můžete jednoduše vytisknout na bílý papír a v této podobě vám bude sloužit jako plnohodnotný doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Kde najdu číslo zelené karty?

Číslo karty je vícemístné číslo pojistné smlouvy, které najdete přímo na své kartě, a to hned za kódem pojišťovny (na přední straně, zhruba uprostřed v horní polovině).

Kde najdu platnost zelené karty?

Obvykle se sjednává na dobu jednoho roku a přesné datum je vyznačeno přímo na zelené kartě. Pokud máte povinné ručení sjednáno čerstvě, pojišťovna vám někdy vystaví dočasnou zelenou kartu s platností jeden měsíc, kterou vám po uhrazení dané částky vymění za trvalou.

Kde najdu číslo pojistné smlouvy na zelené kartě?

Číslo smlouvy povinného ručení je obsaženo na zelené kartě – najdete ho zhruba uprostřed na přední straně, konkrétně pod číslem 4.

Zelená karta online – jak to funguje?

Jakmile uzavřete povinné ručení u vybrané pojišťovny, dostanete do ruky papírovou zelenou kartu (respektive černobílou zelenou kartu) a můžete vyjet svým vozem na silnici. Pokud uzavíráte povinné ručení online, pošle vám ji pojišťovna e-mailem. V obou případech je to zdarma.

Elektronická zelená karta – jak to funguje?

Pokud uzavíráte povinné ručení online, pošle vám ji pojišťovna e-mailem – dostanete většinou svou zelenou kartu ve formátu pdf.

Zelená karta v mobilu – jak to funguje?

Zelenou kartu při kontrole po ČR stačí ukázat na displeji mobilu. V zákoně se hovoří pouze všeobecně o předložení osvědčení a není jasně stanoveno, že musí mít doklad listinnou podobu. Dále vycházelo Ministerstvo financí z faktu, že zelená karta nemá ani v papírové podobě žádné ochranné prvky, které by zvyšovaly její průkaznost.

Jen pozor, při cestě do zahraničí je potřeba ji mít i v papírové podobě, jelikož při případné nehodě si fyzickou variantu odveze policie (pouze s elektronickou nevystačíte).

Co dělat, pokud jsem ztratil zelenou kartu?

Při ztrátě zelené karty stačí kontaktovat svou pojišťovnu, u které máte povinné ručení sjednané, a ona vám zašle novou. A to buď poštou, nebo elektronicky.

Co dělat se zelenou kartou při přepisu auta?

Když kupujete vozidlo, musíte si uzavřít nové povinné ručení a při prodeji naopak tato povinnost přechází na nového majitele a vy pojištění rušíte u své pojišťovny.

Může být zelená karta bílá?

Ano. Od roku 2020 se evropské státy dohodly, že budou zelenou kartu uznávat i na bílém podkladě, takže si řidiči mohou karty sami snadno vytisknout.

K čemu je dočasná zelená karta?

Dočasná zelená karta je někdy vydávána při sjednání nového povinného ručení a obvykle platí jeden měsíc. Opravňuje vás provozovat vozidlo od chvíle sjednání pojištění až do jeho úhrady, kdy pojišťovna vystaví trvalou zelenou kartu s platností nejčastěji jeden rok.

K čemu je kopie zelené karty?

Kopii zelené karty (jinak taktéž duplikát zelené karty; jedná se o verzi, kterou stačí i jen vytisknout) je nutné mít, jedete-li do zahraničí. A to ideálně ve 2 vyhotoveních.

Fyzickou variantu zelené karty vám totiž při dopravní nehodě bude policie cizího státu většinou chtít odebrat a v tu chvíli byste byli bez zelené karty. Kdyby vás zastavila policejní hlídka podruhé, neměli byste se čím prokázat. 

K čemu je duplikát zelené karty?

Duplikát zelené karty, jinak taktéž kopie zelené karty (jedná se o verzi, kterou stačí i jen vytisknout), je nutné mít, jedete-li do zahraničí. A to ideálně ve 2 vyhotoveních.

Fyzickou variantu zelené karty vám totiž při dopravní nehodě bude policie cizího státu většinou chtít odebrat a v tu chvíli byste byli bez zelené karty. Kdyby vás zastavila policejní hlídka podruhé, neměli byste se čím prokázat.

Vrácení zelené karty – kam ji poslat?

Do konce roku 2023 zelenou kartu některé pojišťovny požadovaly vrátit, protože sloužila k prokazování, že je vozidlo pojištěno (a to již nemuselo být, jelikož daná smlouva mohla být zrušena). V dnešní době ji ale již nemusíte vracet, protože je zasílána primárně elektronicky (mít ji v papírové verzi je nutné pouze do zahraničí).

Fox vám rád poradí i s dalšími dotazy a požadavky

Nenašli jste, co jste hledali?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem​

Rychlé srovnání povinného ručení

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more

Zde Vložte Text Nadpisu