V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení (oficiálně pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) a o havarijním pojištění. 

Povinné ručení vozidla musí mít sjednané každý, kdo je má v registru vozidel. Představuje krytí, když s ním někomu způsobíte škodu či úraz.

Nevztahuje se však na poškození vozidla, převážených věcí či na krádež. Ty však lze pokrýt třeba připojištěním nebo havarijním pojištěním vozidla. 

Již povinné ručení, připojištění i havarijní pojištění vozu máte, ale nejste si jisti, do kdy vám platí? To se hodí vědět, pokud řešíte třeba cenu, limity a rozsah krytí a možná budete stávající pojištění vypovídat. Na výpověď se totiž vztahují lhůty, které je potřeba dodržet. Takže jak na ověření?

Srovnání pojištění vozidel

   Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.
A samozřejmě rovněž havarijního pojištění. 
V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Pokud vůz nemáte pojištěn, vystavujete se jako jeho vlastník hrozbě pokuty. Za neplatné povinné ručení je totiž pokuta až 40 tisíc Kč!

Jak si ověřit platnou pojistku u povinného ručení vozu?

Ověření povinného ručení

Je pochopitelné, že člověk v životě neřeší zdaleka jen pojistky a nemůže si pamatovat všechno. Pokud byste zapomněli, kdy jste si povinné pojištění sjednali a do kdy vám vlastně platí, jednoduše si vše můžete ověřit následovně – stačí se podívat / zavolat si:

Smlouva
od povinného
ručení vozu

Zelená karta
ke sjednanému
pojištění vozu

Infolinka
pojišťovny,
kde máte pojistku

Databáze ČKP
na adrese
https://ic.ckp.cz

Datum konce platnosti se vám může hodit, pokud se chystáte vypovědět pojistku, nebo pokud třeba chcete zjistit, kdy si u automaticky prodloužené pojistky strhne pojišťovna pojistné na další rok.

Nabouralo vás cizí vozidlo? A má sjednané povinné ručení?

Ověření povinného ručení podle SPZ

Pokud potřebujete znát platnost povinného ručení cizího vozidla, které vás například nabouralo, můžete je zkusit dohledat v této databázi. Ověření podle jeho SPZ vám umožní zjistit informace o platnosti pojištění, datu a pojišťovně, u níž má provozovatel vozu pojištění sjednané, nikoli však osobní údaje o majiteli (provozovateli) vozidla.

V případě, že opravdu došlo k pojistné události, a chcete druhou stranu kontaktovat, musíte vše řešit buď přes Policii ČR, nebo pojišťovnu. Jen pozor. O tom, že vám dané vozidlo způsobilo škodu, je většinou nutné mít usvědčující důkaz (fotografie, video, …), jelikož se může stát, že účastník nehody může svou vinu popřít.

Jak zjistit výši bonusu u povinného ručení?

Ověření bonusu u povinného ručení

Výši vašeho bonusu se hodí znát při změně pojišťovny, jelikož při kalkulaci nového pojištění, resp. jeho ceny, je šikovné mít již zahrnutou slevu, na kterou máte díky bonusu nárok.

Nejjednodušší způsob zjištění bonusu je zavolat či napsat do své stávající pojišťovny o tzv. potvrzení o bezeškodním průběhu (na jeho základě se bonus udílí a počítá se sleva). Pojišťovna je vám totiž povinna kdykoli vystavit potvrzení na vyžádání.

fox-pose-3
U pojištění není platnost jako platnost

Platnost povinného ručení

Doba platnosti povinného ručení

Pojištění je platné od data, které je v dané smlouvě uvedeno jako jeho počátek, a to po sjednanou dobu. V případě uzavření pojištění online začíná smlouva platit uhrazením pojistného. Sjednáváte-li si pojistku s počátkem téhož dne, máte na platbu běžně
15 dní.

Okamžitá platnost povinného ručení

Okamžitá platnost znamená, že vaše pojištění začíná platit téměř okamžitě po sjednání pojistky a nejpozději od půlnoci následujícího dne. Podmínkou je uhrazení pojistného. Okamžitá platnost je žádaná například u cestovního pojištění a právě u pojištění vozidel.

Územní platnost povinného ručení

U vybraných typů pojištění je nutné zvolit i územní platnost. Kromě cestovního pojištění je to právě u pojištění vozidel. Pojišťovny obvykle nabízí různé varianty územní platnosti. Územní platnost svého povinného ručení najdete ve smlouvě či v zaslané zelené kartě.

Co je dobré vědět, když chcete povinné ručení od jiné pojišťovny

Změna povinného ručení

Pojistnou smlouvu nemůžete u většiny pojišťoven ukončit kdykoli – zrušení povinného ručení má totiž svá pravidla. Nejběžnějším způsobem zrušení pojistky je její ukončení k výročí smlouvy. Výpověď pak musíte podat nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období. Pokud byste to nestihli, automaticky vám smlouvu prodlouží

Vypovězení pojistky z jiného důvodu (např. při změně majitele vozu či jeho odhlášení z registru) je také možné, ale vyžaduje dodržení pravidel. Ve většině případů platí povinnost podat zrušení písemně – na pobočce, poštou či elektronicky.

I havarijní pojištění k vozu platí po omezenou dobu

Kontrola havarijního pojištění

Nepamatujete si přesně, kdy vám končí havarijní pojištění? Nebo jaké krytí jste si s jakými limity sjednali? Vše samozřejmě vždy najdete v pojistné smlouvě, případně kontaktujte danou pojišťovnu. Ohledně ukončení pojistné smlouvy víceméně platí obdobné podmínky, jako platí u zrušení povinného ručení.

V případě, že přemýšlíte o havarijním pojištění u jiné pojišťovny, nezapomeňte případně včas vypovědět stávající smlouvu
(u většiny pojišťoven tak můžete učinit nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období).

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy na povinné ručení

fox-pose-3

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

  1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
  2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
  3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
  4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
  5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
  6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou u různých pojišťoven lišit.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu od povinného ručení většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě zajít i do pobočky dané pojišťovny.

Zrušení povinného ručení se řídí jasně definovanými pravidly a vztahují se na ně různé lhůty. Podrobnosti na této stránce.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve řidič bez zelené karty nesměl s pojištěným vozidlem ani vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), a už vůbec ne do kterékoli země v zahraničí. Od roku 2024 zelenou kartu při jízdě po ČR vozit nemusíte, ovšem do zahraničí stále platí, že ji máte mít s sebou (a to minimálně duplikát, nestačí verze v pdf formátu).

Do Foxovy kalkulačky je pro srovnání nabídek povinného ručení (resp. i havarijního pojištění) nezbytné zadat registrační značku (SPZ, příp. VIN) a pár dalších údajů o vašem vozidle, abychom vám mohli připravit relevantní nabídky doslova na míru. 

Pro první nabídku pojištění samozřejmě není nutné zadávat své rodné číslo. Ovšem pokud je uvedete rovnou, výpočet cen všech nabídek vám zobrazíme již s konečnými cenami. Všechny vaše údaje budeme maximálně opatrovat, a to i dle směrnice GDPR.

Jedním z nezbytných údajů je i telefonní číslo – není třeba se bát nevyžádaných telefonátů, náš operátor vám zavolá jen v případě, že byste potřebovali pomoct se srovnáním či sjednáním pojištění.

Nenašli jste odpověď na svou otázku?​

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more