Co se o tomto pojištění hodí vědět?

Pojištění čtyřkolky – povinné a dobrovolné​

V rámci pojištění čtyřkolek se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a havarijním pojištění. Povinné ručení na čtyřkolku musí mít sjednané ze zákona každý, kdo ji má přihlášenou v registru. Ve zkratce představuje krytí, když s ní někomu způsobíte škodu či úraz.

Neznamená to však, že povinné ručení kryje všechno, co se může stát. Nepokrývá totiž škody na vlastním vozidle. Ovšem můžete si je pokrýt připojištěním, nebo havarijním pojištěním. Ty vám v případě živelních pohrom, vandalismu, odcizení čtyřkolky atd. pomůžou a škody uhradí.

 

Jak fungují u povinného ručení limity, co všechno kryje, proč mít u sebe zelenou kartu, jak se pohybují ceny atd., s tím vším vám Fox rád poradí.

Srovnání povinného ručení

Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven.

A samozřejmě rovněž havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Pojištění za elektrickou čtyřkolku nemusí platit úplně každý

Pojištění čtyřkolky a tříkolky – koho se týká?

Čtyřkolky z pohledu pojišťoven sdílí kategorii i s tříkolkami (myšleno samozřejmě motorizované varianty takových vozidel). Některé pojišťovny do stejné kategorie řadí pak i motocykly, tedy motorky, malé motocykly, skútry či mopedy.

Čtyřkolka

Čtyřkolka je malé motorové vozidlo se čtyřmi koly, které je primárně určeno pro jízdu v terénu. V rámci módní vlny se ovšem objevuje i na našich silnicích, pokud splňuje homologaci (úřední souhlas s jejím použitím). Na silnici má obdobné nevýhody mj. jako motocykl, tedy vystavení jezdce nepřízni počasí či malá pasivní bezpečnost (ochrana jezdce při nehodě).

Povinné ručení na čtyřkolku

Je-li čtyřkolka homologovaná pro provoz na veřejné pozemní komunikaci a má schválenou technickou způsobilost, musíte na ni mít povinné ručení.

Tříkolka

Tříkolka je malé motorové vozidlo se 3 koly. Ačkoli jde o celkem raritní vozidlo, občas je na silnici potkáme. Výhodou tříkolky je proti běžnému jízdnímu kolu větší stabilita, a tedy i o něco lepší bezpečnost před pádem. Při provozu tříkolky sdílí nevýhody s čtyřkolkami a motocykly (vizte výše).

Povinné ručení na tříkolku

Je-li tříkolka homologovaná pro provoz na veřejné pozemní komunikaci a má schválenou technickou způsobilost, musíte na ni mít povinné ručení.
fox-pose-3
S nehomologovanou čtyřkolkou ani tříkolkou nemůžete vyjet na veřejnou komunikaci (silnici) a ani ji pojistit. Před koupí takového vozidla si proto určitě ověřte, jestli s ním půjde vyrazit i mimo vlastní pozemek (zahrada, les, louka).
Na kolik vyjde zákonné pojištění čtyřkolky?

Cena povinného ručení za čtyřkolku​

Jak vyjde taková cena? Pojďme se na to blíže podívat. Jen pamatujte, že levné pojištění nemusí obsahovat dostatečné limity a rozsah krytí. Vzhledem k velikosti čtyřkolek se jedná o mnohem levnější pojištění než v případě povinného ručení pro auta či silné motorky. Co například rozhoduje o ceně pojištění čtyřkolky či tříkolky? Například:

Výkon motoruZnačka vozidlaVýše limitu a rozsah krytí

Bonusy za beznehodovost

Délka řidičské praxe

Pojištění pro další motorová vozidla

Dle vaší situace a preferencí se můžete dostat na částku cca 300 – 1 000 Kč ročně za povinné ručení za čtyřkolku.

Nejlepší způsob, jak získat přesnou cenu pro vaši čtyřkolku (pokud ji tedy musíte mít pojištěnou), je konzultovat cenu s různými pojišťovnami a porovnat nabídky. Chcete-li nezávislé srovnání na míru své situaci a vozu, jednoduše využijte Foxovu kalkulačku.

Neplaťte pojištění celoročně, když nejezdíte pořád

Sezónní povinné ručení na čtyřkolku

Využijte pojistný produkt, kdy platíte jen za ty měsíce, v nichž aktivně jezdíte se svou čtyřkolkou či tříkolkou. Výhodou sezónního pojištění čtyřkolek je, že pokud svoji čtyřkolku v některých měsících (zejména zimních) nepoužíváte, nemusíte za její pojištění nic platit.

Pojišťovny, od kterých vám Fox srovná povinné ručení i havarijní pojištění

Povinné ručení na čtyřkolky – pojišťovny

Které pojišťovny povinné ručení na čtyřkolku či tříkolku a havarijní pojištění nabízí?
Připravili jsme pro vás přehled těch, jejichž pojištění vám Fox srovná:

Pojišťovny, od kterých vám Fox srovná povinné ručení i havarijní pojištění

Povinné ručení na čtyřkolky – pojišťovny

Které pojišťovny povinné ručení na čtyřkolku či tříkolku a havarijní pojištění nabízí? Připravili jsme pro vás přehled těch, jejichž pojištění vám Fox srovná:

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce , a ta vám hned nabídne srovnání.

Mezi další pojišťovny poskytující toto pojištění se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP a PVZP.

Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem​

Srovnání povinného ručení na čtyřkolku

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Povinné ručení čtyřkolky – co je dobré vědět?

Co povinné ručení čtyřkolky kryje

Majetkové
škody

Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Právní
zastoupení

Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na vašem voze

Odcizení vašeho vozu

Povinné ručení kryje škody, způsobené třetím osobám. Je tedy důležité poznamenat, že nekryje škody způsobené na vaší čtyřkolce či tříkolce ani zranění jejího řidiče. Pro tyto účely je potřeba uzavřít tzv. havarijní pojištění. Zároveň si můžete připojistit i vyšší variantu asistenčních služeb, u některých pojišťoven pak i svá zavazadla.

Limity povinného ručení čtyřkolky

Limit pojistného plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody. Pamatujte na to, že se může lišit v závislosti na konkrétní pojišťovně a vybraném produktu.

Jaké jsou v ČR ty nejčastější limity, najdete v tabulce vpravo. Pro lepší přehlednost je pojišťovny často uvádí ve formě variant povinného ručení.


Limity

Zdraví

Majetek

Nižší

50 mil. Kč

50 mil. Kč

Střední

70 mil. Kč

70 mil. Kč

Vyšší

150 mil. Kč

150 mil. Kč

Zelená karta k povinnému ručení čtyřkolky

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve nebylo se svým vozem bez zelené karty vůbec možné vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), aniž byste při silniční kontrole neriskovali pokutu. 

Od roku 2024 řidičům již stačí mít zelenou kartu v ČR pouze v elektronické podobě (od 1. října 2024 by neměla být potřeba vůbec, policie si vše sama ověří v online databázi). Nicméně při cestě do zahraničí je i nadále nezbytné vozit tuto kartu v papírové podobě.

Šikovné pojištění, které doplňuje povinné ručení čtyřkolky

Havarijní pojištění na čtyřkolku

Havarijní pojištění (také havarijko”) se od povinného ručení liší tím, že se zaměřuje na vaše vozidlo (tedy zde čtyřkolku či tříkolku). Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si je pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou vzniklých škod. V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Přírodní
vlivy

Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.

Vandalismus

Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.

Střet
se zvěří

Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.

Krádež

Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.

Škoda
po nehodě

Škoda třetí straně

Zajímavost

Pamatujte, že i pro řízení čtyřkolky i tříkolky platí klasické dopravní předpisy (jako pro auta atd.). A to včetně zákazu požití alkoholu před jízdou – pojišťovna k tomu i zde přihlíží a podle toho může při vyplacení pojistky nastat i problém.

Na co se Foxe ptáte nejčastěji?

Časté dotazy na povinné ručení

fox-pose-3

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

  1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
  2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
  3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
  4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
  5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
  6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou lišit mezi různými pojišťovnami.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu od povinného ručení většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě zajít i do pobočky dané pojišťovny.

Zrušení povinného ručení se řídí jasně definovanými pravidly a vztahují se na ně různé lhůty. Podrobnosti na této stránce.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve řidič bez zelené karty nesměl s pojištěným vozidlem ani vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), a už vůbec ne do kterékoli země v zahraničí. Od roku 2024 zelenou kartu při jízdě po ČR vozit nemusíte, ovšem do zahraničí stále platí, že ji máte mít s sebou (o to minimálně duplikát, nestačí verze v pdf formátu)

Do Foxovy kalkulačky je pro srovnání nabídek povinného ručení (resp. i havarijního pojištění) nezbytné zadat registrační značku (SPZ, příp. VIN) a pár dalších údajů o vašem vozidle, abychom vám mohli připravit relevantní nabídky doslova na míru. 

Pro první nabídku pojištění samozřejmě není nutné zadávat své rodné číslo. Ovšem pokud je uvedete rovnou, výpočet cen všech nabídek vám zobrazíme již s konečnými cenami. Všechny vaše údaje budeme maximálně opatrovat, a to i dle směrnice GDPR.

Jedním z nezbytných údajů je i telefonní číslo – není třeba se bát nevyžádaných telefonátů, náš operátor vám zavolá jen v případě, že byste potřebovali pomoct se srovnáním či sjednáním pojištění.

Fox vám rád poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more