Jak pojištění auta vlastně funguje?

Autopojištění – povinné a dobrovolné

V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz.

Neznamená to však, že povinné ručení kryje úplně vše, co se na silnici může stát. Nepokrývá totiž škody na vlastním vozidle a převážených věcech. Ty si ovšem můžete pokrýt třeba připojištěním nebo tzv. havarijním pojištěním. V případě živelních pohrom, vandalismu, odcizení auta apod. vám totiž pomůžou a případné škody uhradí.

Jak fungují u povinného ručení limity, co všechno kryje, kdy u sebe mít zelenou kartu, jak se pohybují ceny atd., s tím vším vám Fox rád poradí.

Srovnání autopojištění

   Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven. 
A samozřejmě rovněž 
havarijního pojištění.
V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

K čemu vám poslouží povinné ručení na auto?

Povinné autopojištění

Co povinné ručení auta kryje

Povinné ručení kryje škody, způsobené třetím osobám. Nabízí tak řešení těchto situací:

Majetkové
škody

Pokud vaše vozidlo způsobí škodu například na jiném vozidle, budově nebo jiném majetku.

Tělesné
úrazy

Zahrnuje léčebné výlohy, bolestné, odškodnění za trvalé následky či úmrtí způsobené nehodou.

Právní
zastoupení

Pokud je nutné řešit škodu soudní cestou, pojišťovna může krýt některé související právní náklady.

Likvidace
škody

Pokud je třeba například evakuovat vozidlo z místa nehody, může pojišťovna pokrýt i tyto náklady.

Škoda na vašem autě

Odcizení vašeho auta

Co povinné ručení auta nekryje

Povinné ručení tedy nekryje škody způsobené na vašem autě ani zranění řidiče.
Pro tyto účely je třeba uzavřít havarijní pojištění, či některé z těchto připojištění:

 • Připojištění nákladů na půjčovné
 • Připojištění okenních skel
 • Připojištění proti odcizení
 • Živelní připojištění
 • Připojištění na střet se zvěří
 • Připojištění celé posádky vozu
 • Připojištění právní ochrany
 • Připojištění zavazadel

Co dalšího je dobré o povinném ručení vědět?

 • Limity povinného ručení pojistné plnění je maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí v případě škody, pamatujte, že nejnižší limity nemusí k pokrytí stačit
 • Bonus povinného ručení – sleva, která se uvádí v procentech; počítá se do něj délka sjednaného povinného ručení bez pojistných událostí, a to v měsících
 • Zelená karta – mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (po ČR je dobré ji zatím mít v mobilu)
 • Technický průkaz – základní doklad auta, potvrzuje jeho technickou způsobilost a obsahuje různé informace (údaje o autě, jeho parametrech atd.)

Výpočet ceny povinného ručení auta

Od čeho se konkrétně odvíjí cena tohoto povinného autopojištění? Obecně platí, že výše pojistného za povinné ručení automobilu se odvíjí od několika faktorů, a to těchto:

Typ vozidlaVěk a zkušenostiHistorie nehodSlevy a bonusy
Cena ručení pro osobní vozy se může lišit od cen pro motocykly, velké nákladní automobily či jiné typy vozidel.

Mladší a méně zkušení řidiči obvykle platí vyšší pojistné, protože statisticky mají vyšší pravděpodobnost nehody.

Vaše historie nehod může mít významný vliv na cenu ručení. Pokud máte historii nehod, čekejte spíše vyšší pojistné.

Některé pojišťovny nabízejí slevy a bonusy za historii bez nehod, bezchybné řízení a jiné faktory, které snižují riziko.

Výkon vozidla

Místo bydliště

Typ a rozsah krytí

Daná pojišťovna

Výkon motoru vozidla může také ovlivnit cenu pojištění. Větší výkon obvykle znamená vyšší riziko a vyšší cenu pojištění.

Například větší města nebo oblasti s vyšší mírou dopravních nehod a krádeží vozidel mohou mít vyšší ceny pojistného.

Pokud si vyberete rozšířené krytí, které zahrnuje pojištění skel nebo krádeže vozidla, bude to mít logicky vliv na cenu.

Každá pojišťovna má své vlastní tarify a ceny. Proto se mohou mezi různými pojišťovnami lišit, a to často docela výrazně!

K čemu vám poslouží havarijní pojištění na auto?

Dobrovolné autopojištění

Havarijní pojištění (také havarijko”) se od povinného ručení liší tím, že se zaměřuje na vaše vozidlo (tedy zde automobil). Toto pojištění není povinné ze zákona, přesto se vyplatí si je pořídit, aby za vás pokrylo vysoké výdaje spojené s nápravou škod. V jakých situacích se na ně můžete spolehnout?

Přírodní vlivy

Uhradí škody na Vašem vozidle například, když Vám auto zničí kroupy nebo vezme velká voda.

Vandalismus

Uhradí škody, pokud Vám někdo zaparkované vozidlo úmyslně poškodí.

Škoda po nehodě

Střet se zvěří

Uhradí škody, ať už srazíte kance nebo Vám kuna překouše kabely.

Krádež

Uhradí vzniklou škodu v případě, že Vám vozidlo nebo jeho část někdo ukradne.

Škoda třetí straně

Jak se běžně pohybují ceny za autopojištění?

Autopojištění a cena

Ceny povinného autopojištění, tedy ceny povinného ručení se pohybují takto:

Orientační cena pro 63letou osobu s plným bonusem, která bydlí na vesnici a pojišťuje si své auto Škoda Fabia (rok výroby 2000), a to na limity 70/70 mil. Kč.

Jedná se pouze o orientační odhad ceny. Na jakých faktorech záleží, najdete v tabulce výše.

Ceny dobrovolného autopojištění, tedy ceny havarijního pojištění se odvíjí podle toho, jaké máte vozidlo. Záleží tedy nejen na jeho výkonu, ale i na jeho zabezpečení, hodnotě, značce a modelu vozidla. Vozidla vyšší třídy nebo vozidla obecně dražší a výkonnější mívají i výrazně vyšší cenu havarijního pojištění. A také dle nastavené spoluúčasti.

Ceny havarijního pojištění se tak mohou pohybovat:

Například na vůz Škoda Superb (1969 cm3/103 kW, rok výroby 2012, najeto 190 000 km, hodnota vozidla 150 tisíc Kč), kterou si pojistí 68letá osoba s plným bonusem, jež žije na vesnici vesnici a která si nastaví spoluúčast na 5 %, min. 5 000 Kč, vyjde cena v rozmezí od 5 598 Kč po cca 8 966 Kč ročně.

Například na vůz Hyundai IX20 (rok výroby 2019, najeto 55 000 km, hodnota vozidla 290 tisíc Kč), kterou si pojistí 50letá osoba s plným bonus, jež bydlí ve větším městě a která si nastaví spoluúčast na 5 %, min. 5 000 Kč, vyjde cena orientačně v rozmezí od 9 204 Kč po cca 16 720 Kč ročně.

Například pro vůz BMW X6 xDrive 40d (2993 cm3/250 kW, rok výroby 2023, najeto 15 km, hodnota vozidla 2,9 mil. Kč), kteoru si pojistí 52letá osoba s plným bonus, jež bydlí ve středně velké městě a která si nastaví spoluúčast na 5 %, min. 5 000 K, vyjde cena orientačně v rozmezí od 55 356 Kč do cca 196 139 Kč ročně.

Až tak moc záleží na vozidlu, limitech a rozsahu krytí. Pokud chcete znát kalkulaci na svůj vůz, obraťte se na Foxe a on vám cenu spočítá.

Cena je důležitá, ale neměla by být to hlavní

Nejlevnější autopojištění

Lidé často při výběru pojištění auta řeší primárně co nejnižší cenu, ovšem pamatujte, že nejlevnější autopojištění se nemusí vyplatit, jelikož nemusí mít dostatečné pojistné limity a rozsah krytí. 

Proto si vždy nechte porovnat nabídky a berte v potaz kromě ceny také to, co pojištění kryje a do jakých částek.

To nejlepší každému na míru od Foxe

Nejlepší autopojištění

Samozřejmě nejlepší je autopojištění na míru. Tedy takové pojištění automobilu, u kterého si sami nastavíte všechny parametry, jak potřebujete. A to včetně pojistných limitů, rozsahu krytí a připojištění, které pro vás a vaše auto dávají nejlepší smysl.

Foxova kalkulačka vám pojištění srovná obratem​

Srovnání pojištění vozidel

Porovnejte si nabídky 8 pojišťoven a zjistěte, která vám sedne nejlépe.

Povinné ručení musí mít nejen automobily

Ostatní pojištění vozidel

Povinné ručení se oficiálně nazývá pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a musí ho mít sjednané každý, kdo vlastní vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte škodu či úraz. U jakých vozidel tedy rozhodně neopomenout sjednání povinného ručení?

Čtyřkolky a tříkolky s homologací

Elektromobily (elektrická auta)

Autobusy, minibusy, trolejbusy

Nákladní automobily (náklaďáky)

Speciální vozidla

Užitkové automobily do 3,5 tuny

Poskytovatelé autopojištění, u kterých vám ověříme nabídky

Pojišťovny, u kterých Fox autopojištění ověřuje

Abyste nemuseli u každé pojišťovny zvlášť vepisovat tytéž informace, stačí je jednou uvést ve Foxově kalkulačce a ta vám hned nabídne srovnání.

Mezi další pojišťovny poskytující toto pojištění, se řadí Generali Česká pojišťovna, HVP, PVZP a Euro Insurances DAC.

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy na autopojištění

fox-pose-3

Pamatujte, že nejlevnější povinné ručení se nemusí vyplatit, jelikož nemusí mít dostatečné limity a rozsah krytí. Proto si vždy nechte porovnat nabídky a berte v potaz kromě ceny také to, co pojištění kryje a do jakých částek.

Ukončit povinné ručení lze hned z několika důvodů. Jedním z nejčastějších případů je prodej vozidla nebo jeho likvidace. Zrušit pojistku na vozidlo ovšem můžete také v případě, že nejste spokojeni s jeho cenou nebo se službami vašeho pojistitele.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Při prodeji auta nezapomeňte na odhlášení povinného ručení (případně i havarijního pojištění). K tomu stačí poslat kopii technického průkazu, ve které bude zaznamenána změna majitele, na adresu pojišťovny, u níž máte pojištění sjednáno, nebo navštívit kteroukoli pobočku dané pojišťovny.

Pokud řešíte povinné ručení na nové auto, pamatujte, že bez povinného ručení nemůžete odjet. Než tedy půjdete na přepis vozidla na dopravní úřad, nezapomeňte už mít s sebou sjednané povinné ručení.

Fox vám rád poradí se vším

Máte ohledně pojištění jiný dotaz?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.
Fox vám rád poradí se vším kolem povinného ručení

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more