Která vozidla musí být ze zákona pojištěna?

Povinné ručení vozidla

Slovem vozidlo označujeme dopravní prostředky, které se pohybují po zemi.

Povinné ručení pak musí mít sjednané každý, kdo vlastní vozidlo, jež je přihlášené v registru. Ve zkratce hradí všechny škody, které způsobíte provozem vlastního vozidla na zdraví či majetku druhých.

Neznamená to však, že kryje všechno, co se na silnici může stát – nepokrývá totiž škody na vlastním vozidle a převážených věcech. Ty musíte pokrýt například připojištěním, která pojišťovny v drtivé většině nabízí. Vhodnou variantou je rizika pokrýt také tzv. havarijním pojištěním.

Jaké druhy vozidel se tedy dají pojistit, resp. být pojištěny ze zákona musí?

Srovnání povinného ručení

   Nechte si zdarma srovnat ty nejlepší nabídky
povinného ručení od 8 českých pojišťoven. A samozřejmě rovněž havarijního pojištění. 

V případě spokojenosti vám je i rovnou sjednáme.

Informace na této stránce jsou aktuální k 29. 2. 2024.

Pokud dopravní prostředek nemáte pojištěn, vystavujete se jako jeho vlastník hrozbě pokuty. Za neplatné povinné ručení vám pak hrozí dokonce pokuta až 40 tisíc Kč!

Povinné ručení na automobil

Jinak také povinné ručení na auto, povinné ručení na vůz, zákonné pojištění na automobil.

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích, které musí mít ze zákona každý majitel vozidla. Od 1. 1. 2024 je minimální limit plnění 50 milionů Kč na zdraví a 50 milionů Kč na majetek.

Zajímavostí je, že cenu pojistky na auto mj. ovlivňuje i to, v jakém kraji člověk bydlí. Nejvíce za povinné ručení zaplatí tradičně řidiči v Praze, naopak nejlevnější povinné ručení získají ti z Pardubického, Olomouckého a Zlínského kraje.

Povinné ručení na motocykl

Jinak také povinné ručení na motorku, povinné ručení motorky či zákonné pojištění na motocykl.

Povinné ručení je povinné i pro motorkáře. A i když jezdíte jen po dvou kolech, můžete využít stejné služby jako řidiči aut. Povinné ručení na motorku se vztahuje na škody způsobené na majetku, zdraví a také životě účastníků dopravní nehody. 

Motocykly patří mezi jednostopá motorová vozidla a do této kategorie se řadí také skútry, mopedy, čtyřkolky a tříkolky.

Povinné ručení na přívěsný vozík

Jinak také povinné ručení na vozík či zákonné pojištění na přívěsný vozík.

Přívěsy a návěsy, které jsou provozované na veřejných komunikacích, musí mít povinné ručení. A to i přesto, že samy o sobě nejsou vybaveny motorem, a tudíž se nedokážou pohybovat vlastní silou. Mají i vlastní registrační značky a technický průkaz a je nutné je přihlásit do registru vozidel.

Přívěsný vozík vám zatím nepojistíme. Ale pracujeme na tom.

Povinné ručení na elektromobil

Jinak také povinné ručení na elektroauto, povinné ručení na elektrický vůz či zákonné pojištění na elektrické vozidlo.

Žádný vůz na silnici se neobejde bez povinného ručení, a to ani elektromobil. Povinné ručení u elektromobilů bylo jedno z nejlevnějších, neboť to byla novinka na trhu a pojišťovny neměly vytvořené přesné parametry. Nyní se při stanovení pojistného pojišťovny drží tradičních vstupních parametrů.

Povinné ručení na elektrokoloběžku

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je povinné od roku 2024 i pro uživatele elektrokoloběžek. A to jak pro soukromé vlastníky, tak i pro ty, kteří je využívají komerčně.  Za elektrokoloběžku je považován stroj, jehož maximální rychlost překračuje 25 km/h při váze do 25 kg, nebo takový, jehož maximální rychlost překračuje už 14 km/h, váží-li přes 25 kg. Pojištění je ovšem samozřejmě mnohem levnější než v případě pojištění třeba automobilu či motocyklu.

Elektrokoloběžku vám zatím nepojistíme. Ale pracujeme na tom.

Povinné ručení na traktor

Jelikož se traktory řadí mezi motorová vozidla, která se pohybují po veřejných komunikacích, i jim může hrozit riziko nehody. Proto i traktory ze zákona musí být pojištěny

Základní rozdělení je na traktory a malotraktory, kdy u malotraktorů je pojištění levnější než u klasických traktorů.

Povinné ručení je u těchto strojů potřeba, i když jsou provozovány pouze na soukromém pozemku.

Traktor vám zatím nepojistíme.

Povinné ručení na autobus

U autobusů na povinném ručení záleží o to víc, že přepravují cestující a nehody způsobené takto rozměrným vozidlem mívají mnohem závažnější následky, než je tomu u osobních vozidel. Obecně platí, že jejich povinné ručení stojí mnohem více než to pro osobní automobily. Orientační ceny jsou u autobusů do 5 tun od 15 tisíc Kč ročně, nad 5 tun od 25 tisíc Kč ročně.

Autobus vám zatím nepojistíme.

Povinné ručení na karavan

Jinak také povinné ručení na obytný automobil či zákonné pojištění na obytný automobil.

Karavan je obytný přívěs, který se zapojuje za jiné vozidlo, často se stejné označení používá i pro obytná auta. Karavan je přívěs bez motoru, a tak jeho povinné ručení moc nestojí

Pokud karavanem jezdíte pouze sezónně, můžete využít i krátkodobě pojištění pouze na dobu, kdy s ním vyjedete.

Karavan vám zatím nepojistíme. Ale pracujeme na tom.

Povinné ručení na nákladní automobil

Jinak také povinné ručení na náklaďák, povinné ručení na nákladní vůz či zákonné pojištění na nákladní automobil.

I majitelé nákladních vozů se nevyhnou povinnosti uzavřít povinné ručení u svého vozu. Zde se vozidla dělí podle hmotnosti, neboť se může jednat o nákladní auto do 3,5 tuny, do 12 tun nebo o nákladní automobily nad 12 tun. 

Je logické, že čím vyšší skupina, tím je jejich povinné ručení dražší, jelikož takto velké auto může napáchat výraznější škody. Proto se doporučuje mít v pojistce limity alespoň 70/70 či 100/100 milionů Kč (nižší limity by totiž nemusely stačit).

Nákladní automobil vám zatím nepojistíme.

Na co se Foxe ptáte nejvíc?

Časté dotazy na povinné ručení

fox-pose-3

Ke sjednání povinného ručení online budete potřebovat: 

  1. Osobní údaje – jméno, adresa a datum narození
  2. Informace o vozidle – registrační číslo a typ vozidla, výkonu jeho motoru a další relevantní technické údaje
  3. Historie nehod – některé pojišťovny vás mohou požádat o vaši historii nehod, aby vám poskytly přesnou nabídku
  4. Platební údaje – logicky musíte mít platební kartu nebo účet, abyste mohli provést platbu za povinné ručení 
  5. Kontaktní údaje – adresa bydliště, telefonní číslo a e-mail 
  6. Další informace – některé pojišťovny mohou vyžadovat i další informace

Pamatujte, že přesné požadavky se mohou u jednotlivých pojišťoven lišit.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu od povinného ručení většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě zajít i do pobočky dané pojišťovny.

Zrušení povinného ručení se řídí jasně definovanými pravidly a vztahují se na ně různé lhůty. Podrobnosti na této stránce.

V případě, že se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu většinou písemně vypovědět. Taková výpověď musí být opatřena vlastnoručním podpisem a většinou se posílá poštou na adresu sídla pojišťovny, e-mailem, kde bude přiložená naskenovaná výpověď, nebo můžete samozřejmě i sami zajít do pobočky dané pojišťovny. Podrobnosti na této stránce.

Spoluúčast je v pojistné smlouvě u povinného ručení stanovená částka, kterou se bude pojištěný v případě pojistné události podílet na úhradě škody z vlastních peněz, a to v určitém procentuálním poměru (například zaplatí 5 % z celé škody).

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení, neboli o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Dříve řidič bez zelené karty nesměl s pojištěným vozidlem ani vyjet na veřejnou komunikaci (silnici), a už vůbec ne do kterékoli země v zahraničí. Od roku 2024 zelenou kartu při jízdě po ČR vozit nemusíte, ovšem do zahraničí stále platí, že ji máte mít s sebou (a to minimálně duplikát, nestačí verze v pdf formátu).

Do Foxovy kalkulačky je pro srovnání nabídek povinného ručení (resp. i havarijního pojištění) nezbytné zadat registrační značku (SPZ, příp. VIN) a pár dalších údajů o vašem vozidle, abychom vám mohli připravit relevantní nabídky doslova na míru. 

Pro první nabídku pojištění samozřejmě není nutné zadávat své rodné číslo. Ovšem pokud je uvedete rovnou, výpočet cen všech nabídek vám zobrazíme již s konečnými cenami. Všechny vaše údaje budeme maximálně opatrovat, a to i dle směrnice GDPR.

Jedním z nezbytných údajů je i telefonní číslo – není třeba se bát nevyžádaných telefonátů, náš operátor vám zavolá jen v případě, že byste potřebovali pomoct se srovnáním či sjednáním pojištění.

Nenašli jste, co jste hledali?

Napište Foxovi
zprávu do chatu

Pošlete Foxovi e-mail:
info@mujFox.cz

Zavolejte Foxovi na jeho
infolinku na číslo: 288 288 888

Nevíte si s pojištěním rady? Něčemu nerozumíte, či vám není něco jasné? Váháte, jak na srovnání nebo sjednání? Fox je tu pro vás!
Stala se vám nehoda? Hlavně zachovejte chladnou hlavu. Fox je tady a rád vám se vším poradí. I to, jak nehodu následně vyřešit.

Témata, která vás dále zajímají

Pojištění vozidla

Které vozy je povinné pojistit? A které pojištění se doporučuje? Pojištění vozidla – povinné a dobrovolné V rámci pojištění vozidel se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení vozidla musí mít sjednané ze zákona každý, kdo  má vůz přihlášený v registru vozidel. Ve zkratce představuje krytí, když s ním někomu způsobíte […]

Povinné ručení a bonusy

Jaký vliv má bonus na cenu povinného ručení? Co jsou bonusy u povinného ručení Celkově platí, že cena povinného ručení je individuální a závisí na vaší osobní situaci (věk, zkušenosti, bydliště) a preferencích (výše limitů pojištění a rozsah jeho krytí). Roční pojistné se běžně šplhá do tisíců Kč, ale právě bonus může cenu příjemně snížit. Bonusy u povinného […]

Povinné ručení na karavan

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění karavanu – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je karavan (obytný přívěs) jen přípojné vozidlo bez motoru, a nemůže se tak pohybovat samo, i takové vozidlo musí mít sjednané […]

Havarijní pojištění motocyklu

K čemu je vlastně toto pojištění motocyklu dobré mít? Havarijní pojištění na motocykl Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš motocykl a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro automobily, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho motocyklu, například po dopravní nehodě, […]

Havarijní pojištění automobilu

K čemu je vlastně toto pojištění vozidla dobré mít? Havarijní pojištění na automobil Havarijní pojištění (lidově „havarijko”) se zaměřuje na váš automobil a škody na něm, nikoli na škody způsobené druhým (řeší povinné ručení). A funguje i pro motocykly, přívěsy a návěsy, karavany, čtyřkolky atd. Pomůže vám tehdy, když dojde k poškození vašeho automobilu například po dopravní nehodě, […]

ČPP povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od ČPP vědět? Povinné ručení ČPP Česká podnikatelská pojišťovna (zkráceně ČPP) je pojišťovnou, která nabízí komplexní řešení v oblasti životního i neživotního pojištění. Tato česká společnost má přes 100 poboček a 220 kanceláří po celé České republice. U nás na trhu působí již od roku 1995. Pojišťovna má dlouhodobě výborné hodnocení od klientů a […]

Direct povinné ručení

Co se hodí o pojištění vozidel od Direct vědět? Povinné ručení Direct Direct pojišťovna je neživotní pojišťovna, která nabízí pojištění vozidel, majetku, odpovědnosti, podnikatelů a cestovní pojištění. Jedná se o jedinou pojišťovnu v Česku, u které smlouvu zrušíte doslova kdykoli. Ačkoli není tato pojišťovna na trhu dlouho, má již přes 400 000 klientů Mezi výhody povinného ručení […]

Autopojištění – Které si sjednat?

Jak pojištění auta vlastně funguje? Autopojištění – povinné a dobrovolné V rámci pojištění automobilu se bavíme o 2 pojištěních, a to o povinném ručení a o havarijním pojištění. Povinné ručení musí mít sjednané ze zákona každý, kdo má vůz přihlášený v registru vozidel. To ve zkratce představuje krytí, když vy s ním někomu způsobíte škodu nebo úraz. Neznamená to […]

Povinné ručení na přívěsný vozík

Co se o tomto pojištění hodí vědět? Pojištění přívěsného vozíku – povinné a dobrovolné Zákon vyžaduje mít pojištěné vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci (ať už po ní jede, nebo u ní jen stojí). Ačkoli je přívěsný vozík pouze přípojné vozidlo, které nemá vlastní motor, a nemůže se tak pohybovat vlastní silou, i takové vozidlo […]

Přidejte si mujFox.cz na sítích

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 www.instagram.com/mujfoxcz/ ... See MoreSee Less

Sledujte nově Foxe i na Instagramu a mějte tak ještě větší přehled o všech výhodách z oblasti autopojištění, které můžete využívat. 😉🦊👉 https://www.instagram.com/mujfoxcz/

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍 ... See MoreSee Less

Fox vám velmi rád odpoví na všechny otázky z oblasti pojištění vašeho vozu. Sledujte náš profil a mějte tak přehled o všech výhodách, které můžete využívat. 😉🦊👍
Load more